Лікарі стверджують, що навантаження сучасних школярів можна порівняти з навантаженнями космонавтів. За статистикою, до першого класу приходять абсолютно здоровими близько 20% дітей, а от серед випускників шкіл здорових юнаків і дівчат налічується лише 3%. Число школярів із хронічними хворобами неухильно зростає. А це вже проблема не тільки сьогодення, а й нашого майбутнього
Найпоширенішими «шкільними хворобами» є проблеми із зором, захворювання опорно-рухового апарату, нервові розлади, а також захворювання травної системи. Діти втрачають здоров’я через те, що мало рухаються, хоча рух – їхня фізіологічна потреба. Саме тому вже в молодшій школі у дітлахів сильно погіршується зір і псується постава. А в середній і старшій школі від навчального перевантаження виникають нервові розлади та гастрит. Проте, цьому комплексу «шкільних хвороб» можна запобігти.
Очі
Починаючи з першого класу, у школяра навантаження на очі значно підвищується порівняно з дошкільником. Виникає потреба довго концентрувати погляд на близьких об’єктах (під час письма, читання тощо). Також втомлює очі дозвілля біля комп’ютера або з ґаджетом.
Як виявити?
Крім профілактичного огляду офтальмолога, батьки повинні самі спостерегти за своєю дитиною. Якщо ви помітили, що дитина примружує очі, коли дивиться на віддалені предмети, близько нахиляється до екрану монітора чи підносить смартфон до очей; перестала впізнавати знайомих на вулиці (через порушення зору дитина може не бачити облич); у неї виникли проблеми з навчанням (можливо, дитина не бачить написаного на дошці), то варто поговорити з дитиною та, за потреби, звернутися до фахівця.
Як запобігти?
- Правильно організуйте робоче місце школяра вдома. Джерело світла має бути з лівого боку. Так під час письма чи читання робоча права рука не затінятиме робочу зону. Кімната і робоче місце, де дитина виконує домашнє завдання, мають бути добре освітленими, бажано розмістити на робочому столі настільну лампу.
- Визначте разом із дитиною ліміт часу, протягом якого вона може працювати з комп’ютером. Раніше фахівці радили батькам обмежити час перебування дитини за комп’ютером до 2 годин на день. Та зважаючи на те, що нам уже важко уявити своє життя без ґаджетів та й пристрої вдосконалилися, вчені з Оксфордського університету нещодавно провели дослідження і з’ясували, що підліткам (13–17 років) без шкоди для здоров’я можна користуватися ґаджетами 4 години і 17 хвилин, але не поспіль – це сумарний час за день.
- Навчіть дитину робити зарядку для очей та стежте за її виконанням. Найкраще до цього привчати дітей змалечку і в ігровій формі.
- Профілактика короткозорості не може існувати без занять спортом. Найкориснішими для очей вважаються пінг-понг і бадмінтон.
- Регулярно відвідуйте офтальмолога та дослуховуйтеся до його порад персонально для вашої дитини.
Постава
Поширеним захворюванням школярів є викривлення хребта – сколіоз. Набута в дитинстві хвороба потім довго і болісно нагадує про себе в дорослому житті асиметричною поставою, болями та іншими проблемами спини. Вважається, що дівчатка більш схильні до розвитку сколіозу, ніж хлопчики. Це пояснюється тим, що у хлопчиків більш розвинена м’язова тканина, яка допомагає утримувати хребет у правильному положенні, тому дівчата потребують занять фізичними вправами не менше, а навіть більше, ніж хлопці.
Головну роль у розвитку проблем зі спиною відіграє спосіб життя. Гіподинамія, відсутність занять спортом, носіння важкого ранця на одному плечі, викривлене положення тіла під час сидіння за робочим місцем – усе це загрожує здоров’ю хребта дитини.
Як виявити?
Підступність захворювання в тому, що воно підкрадається непомітно. Довгий час дитина не відчуває дискомфорту, а візуальні прояви практично непомітні. Для сколіозу характері асиметрія плечей, хребта та тазу дитини. Однак, істотні викривлення, що одразу впадають в око, характерні для занедбаних стадій хвороби. А що раніше хвороба буде виявлена і вжиті заходи для її подолання, то менш тривалим і складним буде лікування. Тому навіть якщо постава дитини виглядає нормально, профілактичний огляд фахівця двічі на рік не завадить.
Як запобігти?
- Придбайте правильні меблі. Дитина проводить не менше 8 годин на день у положенні сидячи (за партою в школі, а потім за столом удома). І це без урахування додаткових «сидячих» гуртків! Тому висота стола і стільця повинна відповідати зросту школяра. Для цього, особливо для молодших школярів, рекомендовано використовувати парту-трасформер, яка може «рости» разом із дитиною (висоту стола і стільця можна регулювати відповідно до зростання дитини). Правильним положенням тіла під час сидіння за столом є таке, коли згини у тазі, колінах і гомілковостопному суглобі утворюють кут 90о.
- Не дозволяйте дитині виконувати домашні завдання на підлозі, дивані, у ліжку чи деінде поза робочим столом.
- Виберіть якісний ранець. У ранця обов’язково має бути ортопедична спинка і жорстке дно, а також широкі (4–5 см) лямки. Вага ранця не повинна бути занадто великою. Обираючи шкільне приладдя, надавайте перевагу полегшеним варіантам. Стежте за тим, щоб дитина носила ранець на обох плечах – для симетричного розподілу навантаження.
- Запишіть дитину на спортивний гурток. Шкільних уроків фізкультури, особливо для міських жителів, замало. Футбол, плавання, гімнастика, боротьба, танці – усе це розвиватиме і зміцнюватиме м’язи.
- Подбайте про сон. Бажано, щоб школяр спав на жорсткому ортопедичному матраці. Якщо можливості придбати жорсткий матрац немає, ліжко має бути рівним та не провалюватися.
Нервові розлади
На думку фахівців, сучасна дитина більшу частину життя проживає в стані стресу і колосальних шкільних навантажень. Стосовно ж шкільної програми, не секрет, що вона занадто перевантажена інформацією. Багато дітей не встигають її засвоїти в тому темпі, який пропонує школа, а вдома батьки вимагають гарних оцінок, і ще й на гуртки ходити доводиться. Дитина відчуває постійне напругу й перевтому, намагаючись відповідати очікуванням дорослих. Та довге перебування в такому режимі організм не витримує – виникає невроз. Невроз – хвороблива форма реакції нервової системи на травмуючу ситуацію. Проте, неврози лікуються.
Як виявити?
Проявів неврозу може бути безліч: головний біль, біль у животі, нудота, швидка стомлюваність, зниження концентрації уваги, погіршення пам’яті, небажання ходити до школи, нестабільність настрою, роздратованість, погіршення апетиту, безсоння або навпаки сонливість, порушення поведінки в школі, поява шкідливих звичок (наприклад, гризти нігті) – і це далеко не повний перелік. Якщо ви помітили зміни у поведінці чи самопочутті дитини, проведіть з нею бесіду й з’ясуйте, що саме її турбує.
Як запобігти?
- Не ставте надмірних вимог. Дім має бути місцем, де дитину люблять, поважають і вислухають незалежно від її успіхів у школі, де вона почувається спокійно і впевнено.
- Не перевантажуйте дитину інтелектуальними гуртками, давайте їй час на відпочинок. Особливо у період молодшої та середньої школи дитина не повинна бути завантажена по 16 годин на добу. Оберіть менше гуртків, з-поміж яких хоч один – спортивний. Фізична активність знижує стрес і дає мозку змогу відпочити.
- Стежте, чи досить часу дитина спить, чи висипається. Якщо ні, думайте, як звільнити час для сну.
- Цікавтеся справами дитини. Чи має вона друзів, як до неї ставляться однокласники, чи подобаються вчителі? У разі проблем – реагуйте!
Гастрит
Серед захворювань травної системи у дітей лікарі виділяють гастрит, який, за різними даними, є ледь не у кожного десятого школяра. В учнів він найчастіше виникає через порушення режиму та незбалансованість харчування. Дуже часто діти відмовляються снідати, в школі перекушують бутербродами, чіпсами, снеками, а гарячу їжу отримують найчастіше один раз на добу. Додайте до цього надмірне вживання газованих солодких напоїв, а також стреси, психічні перевантаження – усе це в комплексі має негативний вплив на стан підшлункової залози, яка відповідає за кровопостачання шлунка та дванадцятипалої кишки. Тобто страждає підшлункова – страждає шлунок.
Ще однією можливою причиною виникнення гастриту може бути бактерія Helicobacter pylori (Геліобактер пілорі). Це особливий вид патогенних бактерій, які заселяють слизову оболонку шлунка і дванадцятипалої кишки. Ці бактерії надзвичайно живучі. Вони комфортно почуваються у кислотному середовищі шлунка, де інші бактерії гинуть. Бактерії Геліобактер пілорі виробляють токсин, який згубно діє на слизову шлунка – у ній утворюються ерозії й виникає подразнення стінки шлунка, що призводить до розвитку гастриту й може стати навіть причиною виразки та раку. Зараження бактерією відбувається під час контакту з хворими членами сім’ї. Лікується антибіотиками. Якщо лікування проведено якісно – ефекту вистачає на все життя.
Як виявити?
Симптомом гастриту може бути біль у ділянці шлунка після їжі, зниження апетиту, швидка втомлюваність. У періоди загострення – нудота, блювання, неприємний запах із рота, здуття живота, розлади травлення. Точний діагноз може поставити лише фахівець. Завдання батьків – вчасно помітити та відреагувати на проблему – показати дитину лікарю.
Як запобігти?
- Забезпечте регулярне і правильне харчування вдома. Виключіть із раціону школяра надмір смаженої, масної, солоної, гострої, а також занадто гарячої їжі. Привчіть дитину, принаймні, снідати та вечеряти повноцінно – гарячими стравами. Стежте, щоб прийоми їжі відбувалися з визначеною періодичністю, а інтервал між ними становив не більше 4–4,5 годин.
- Обмежте вживання фаст-фудів, газованих напоїв. Натомість давайте в школу для перекусу натуральні продукти (приміром, бутерброди з темних сортів хліба зі шматком відвареного м’яса, сиру, а також фрукти, горіхи, родзинки тощо). У більшості шкіл є змога придбати повновартний гарячий обід – скористайтеся нею.
- Нашкодити можуть і медичні препарати, які впливають на діяльність шлунка. Перед їх використанням уважно читайте інструкцію та консультуйтеся з лікарем.
Отже, якщо батьки уважні до свого школяра, більшості «шкільних хвороб» можна запобігти. Важливо усвідомити, що відповідальність за здоров’я дитини лежить на батьках, а не на вчителях чи лікарях. Частіше спілкуйтеся з дитиною, стежте за її харчуванням й сном, не ігноруйте «тривожні дзвіночки» і вчасно звертайтеся до лікаря. Тоді школа буде в радість та не зашкодить здоров’ю.
- «Шкільними хворобами» лікарі називають хвороби, що виникають у роки навчання у школі внаслідок навчального перевантаження, неправильно організованого режиму дня школяра, нерегулярного та незбалансованого харчування, стресів тощо
- Вага ранця не повинна перевищувати 10–15% маси тіла дитини.
А загальна вага комплекту підручників разом із шкільним приладдям без ваги ранця (портфелю, заплічника) має становити для учнів:
1–2-х класів – 1,5–2,0 кг;
3–4-х класів – 2,0–2,3 кг;
5–6-х класів – 2,3–3,0 кг;
7–8-х класів – 3,0–3,5 кг;
9–11(12)-х класів – 3,5–4,5 кг
- Інтервал між прийомами їжі школяра повинен становити не більше 4–4,5 годин
- Рекомендована тривалість сну для школярів:
7–10 років – 10–11 годин,
10–12 років – 9–11 годин,
12–14 років – 9–10 годин,
14–17 років – 8–10 годин
- Підліткам перед екраном комп’ютера чи смартфона можна проводити 257 хвилин на день (але не поспіль)