Начальник рятувального відділення Віталій Коваль отримав стипендію від обласної державної адманістрації
27 червня у Житомирській обласній державній адміністрації з нагоди Дня молоді та Дня Конституції України відзначили обдаровану молодь, яка своїми творчими, науковими досягненнями та героїчними вчинками прославляє область. 19 молодих юнаків та дівчат отримали одноразову стипендію від голови адміністрації та привітання від керівників обласних відомств – освіти і науки, сім’ї, молоді та спорту.
За бездоганне виконання службових обов’язків, відвагу, ініціативні дії, проявлену особисту мужність під час проведення рятувальних та інших невідкладних робіт у номінації «За особисту мужність» заступник губернатора області Ярослав Лагута нагородив стипендією старшого лейтенанта служби цивільного захисту Віталія Коваля – начальника рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини Управління ДСНС України у Житомирській області.
У повсякденній службовій діяльності Віталій забезпечує оперативне реагування на різного роду надзвичайні події та ситуації. Разом із колегами часто залучається для надання допомоги населенню в різних екстремальних, нестандартних ситуаціях. За три роки служби він вже врятував не одне життя. Один із прикладів – дорожньо-транспортна пригода, що сталась 16 листопада минулого року. Тоді Віталій брав участь у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на 15-му кілометрі автошляху Житомир – Могилів-Подільський. Вантажний автомобіль «DAF» зіткнувся з автобусом «Еталон», в якому перебував 31 пасажир. Внаслідок аварії 24 людини отримали травми. Крім того, водій та пасажири були заблоковані кузовними деталями. Рятувальному відділенню, очолюваному Віталієм Ковалем, вдалося деблокувати потерпілих у найкоротший час та з різними ступенями травмування передати врятованих до рук медиків.
«Не по собі стало, коли повернувшись у підрозділ я дізнався, що водій автобуса загинув», – із сумом у голосі говорить Віталій. – «Удар прийшовся з його боку, в результаті чого чоловіку зажало ноги. Коли ми його дістали та передавали медикам він був при свідомості, розмовляв, скаржився на біль, але я і подумати не міг, що він не виживе».
Під час інтерв’ю, я намагалася вивідати у Віталія чи він з династії рятувальників, чи можливо це мрія дитинства, на що чоловік відповів – «Ні». Розповідає, що думав навчатися у будівельному, але поспілкувавшись зі знайомим вирішив вступити у Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.
Чотири курсантські роки пролетіли непомітно. Там Віталій знайшов свою другу половинку, яка навчалася з ним в одному взводі. На останньому курсі пара одружилися і, по закінченню ВУЗу, переїхала працювати у Житомир. Хоча родом наш герой із міста Жмеринка Вінницької області. Дружина, як і Віталій, має звання старшого лейтенанта і також служить в Управлінні ДСНС України у Житомирській області.
Після розподілу молодий лейтенант декілька місяців працював у інженером у дослідно-випробувальній лабораторії. Звідти його перевели на теперішнє місце служби. «Якщо чесно, то я і не уявляв себе на цій посаді» – сміється, – «після випуску думав буду інспектором. Але «не сталося, як гадалося». Проте зараз я не шкодую і дуже задоволений своїм місцем роботи».
Перший виклик на який виїхав Віталій, після стажування на теперішньому місці служби, це відкривання дверей квартири, де знаходився загиблий власних. Пенсіонер деякий час не виходив на зв’язок і рідні забили на сполох. Видовище не для людей із слабкими нервами, але тоді він і зрозумів, що повинен бути готовим до всього.
Також постійно рятувальне відділення на чолі з Віталієм відкривають двері та визволяють людей, які стають полоненими у власних домівках. Проте бувають і нестандартні ситуації. Ось наприклад, в минулому році хлопці врятували 2-річну дитину, яка застрягла головою в металевому паркані на території парка імені Ю.Гагаріна в Житомирі. Усі спроби батьків витягти хлопчика виявилися марними. Малюк був наляканий та плакав. Рятувальники розрізали металеві прути та, заспокоївши хлопчика, обережно звільнили його. На щастя він не постраждав.
«Окрім фізичної допомоги іноді необхідно надавати і моральну» – зазначає Віталій. – «Якщо наприклад маленька дитина зачинилася в оселі й плаче, паралельно з рятувальними роботами ми намагаємося її заспокоїти. Адже шум від механізованого інструменту ще більше лякає дитя. Проте трапляються випадки, коли окрім малюка нам доводиться вгамовувати ще і його батьків».
Що стосується відносин із підлеглими – вони дружні. Віталій розповідає, що на перших порах колектив йому дуже допомагав. Більш досвідчені чоловіки, вчили його деяким аспектам їхньої діяльності. Звичайно колектив змінюється дехто йде на пенсію, а на зміну їм приходять випускники з навчальних закладів. – «Наша робота заключається в тому щоб в найкоротший термін надати допомогу нужденному. Для цього ми повинні працювати як одне ціле. У кожного є своя задача, але у разі потреби ми взаємодоповнюємо один одного», – говорить рятувальник. – «Як в народі кажуть, «один у полі не воїн». Так і у нас».
Окрім вищезазначених робіт аварійно-рятувальне відділення також виїжджає для надання допомоги на водоймах. Один із останніх випадків стався на початку червня. До Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що на р. Тетерів з дамби впав чоловік.
«Коли ми приїхали, то побачили, що постраждалий знаходився посередині водойми на каменях, а біля нього водний скутер», – коментує Віталій. – «Там вже працювали медики. Але вони не могли доправити чоловіка до швидкої, тому що шлях до автомобіля пролягав через мілину – по каменях та часткові заглиблення. Ми діставалися до постраждалого на надувному човні. Чоловік був при свідомості, але не розумів що сталося, де він. Обережно поклали його в середину та попливли до берега. Далі більше ніж 100 метрів несло його на ношах до швидкої. Очевидці розповідали, що бачили як чоловік катався на водному скутері та злетів із дамби на мілину».
У позаслужбовий час Віталій бере активну участь у спортивному житті колективу Управління. Ще з дитинства він займається футболом і волейболом, не полишав спорт і під час навчання в інституті. Зараз в складі команд Управління ДСНС успішно змагається на чемпіонатах області та України. Дружин також полюбляє активний відпочинок і у вільний час вони разом катаються на велосипедах.
А героєм він себе зовсім не вважає. Каже, що просто виконує свої функціональні обов’язки – допомагає людям.
Ірина КОВАЛЬ
фахівець прес-служби
У ДСНС у Житомирській області