Транспортний засіб – джерело підвищеної небезпеки. Це означає, що на водіїв покладається відповідальність не лише за своє життя, а й за життя пасажирів, яких вони перевозять. Однак високий рівень смертності та травматизму на українських дорогах свідчить про часте нехтування водіями правилами дорожнього руху. Найстрашніше, коли від такої халатності кермувальників страждають діти.
Оскільки дотепер законодавством не було передбачено норми, яка б встановлювала відповідальність за порушення правил перевезення дітей, і їхня безпека напряму залежала від усвідомленості батьків, – у більшості випадків дорослі нехтували такими правилами безпеки. Так, за даними всеукраїнського опитування, проведеного дослідницькою компанією Ipsos у рамках проєкту «Модернізація та підвищення безпеки дорожньої мережі в Україні» влітку 2016 року, власники автівок використовують дитячі крісла лише для 12% дітей віком до 6 років, та майже ніколи для старших дітей.
У країнах Європи рівень дотримання правил безпеки під час перевезення дітей є значно вищим. До прикладу, у Німеччині відсотковий показник використання автокрісел становить 99%, у Чехії – 96%, в Естонії – 96%, Польщі – 93%. Що стосується відповідальності за недотримання безпечного перевезення дітей – вона закріплена законодавчо та є досить суворою. Так, у Німеччині порушники правил платять штраф у розмірі 60 євро, в Чехії – 78 євро, в Естонії – до 400 євро, Польщі – 35 євро.
Щоб змусити українських водіїв дотримуватися правил перевезення дітей, нещодавно Уряд встановив адміністративну відповідальність за їхнє порушення.
Відповідальність
29 жовтня 2019 року Верховна Рада України ухвалила за основу і в цілому законопроєкт № 1150 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей», що націлений на забезпечення належної безпеки перевезення дітей через встановлення адміністративної відповідальності за порушення правил перевезення дітей.
Законом передбачається внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), відповідно до яких:
1) статтю 121 доповнено частинами 10 та 11, у яких встановлюється адміністративна відповідальність за порушення правил перевезення дітей та за вчинення такого правопорушення повторно протягом року відповідно;
2) покладено на органи Національної поліції обов’язок розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені у частинах 10 та 11 статті 121 КУпАП (зміни до частини першої статті 222).
Правилами дорожнього руху забороняється перевозити:
- дітей, зріст яких менш ніж 145 см, або тих, які не досягли 12-річного віку, у машині без використання спеціальних засобів, які дозволяють зафіксувати дитину пасками безпеки;
- дітей до 16-річного віку – у кузові будь-якого вантажного автомобіля;
- організовані групи дітей у темну пору доби.
Відтак, якщо ваша дитина не досягла 12 років і її зріст менш ніж 145 сантиметрів, потрібно обов’язково придбати автокрісло.
У разі порушення правил перевезення малолітніх дітей та за відсутності автокрісла, закон передбачає покарання для водія:
- штраф у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 510 гривень;
- штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у разі повторного порушення впродовж року, – 850 гривень.
За словами ініціатора законопроєкту № 1150 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей» народного депутата України Дмитра Шпенова, прийняття зазначеного закону забезпечить усвідомлення ступеня відповідальності осіб, що перевозять дітей, та тим самим підвищить рівень безпеки дітей на дорозі, а також сприятиме зменшенню дорожньо-транспортного травматизму і смертності дітей.
Важливо, що Закон поширюється і на таксі, де відтепер має бути передбачена наявність дитячого автомобільного крісла. У громадському транспорті залишиться все без змін: обладнувати тролейбуси, трамваї та маршрутки спецкріслами закон не вимагає.
Як обрати автокрісло
- Зверніть увагу на класифікацію автомобільних крісел. Щоб обрати те, яке підійде вашій дитині, варто врахувати її вагу, зріст та вік. Не купуйте крісло «на виріст». Запропонуйте дитині взяти участь у виборі – їй має бути комфортно у кріслі.
- Не купуйте уживаний товар. Якщо крісло вже раніше використовували, воно може бути пошкодженим. Пам’ятайте, що навіть незначна аварія деформує каркас, і таке крісло не гарантуватиме дитині безпеки.
- Надавайте перевагу кріслам, що відповідають європейським стандартам якості та були неодноразово перевірені виробниками й іншими авторитетними організаціями за допомогою різних краш-тестів.
- Зважайте на оббивку крісла. Зазвичай тканини на якісних автокріслах не вбирають сторонніх запахів, мають брудозахисне й антибактеріальне просочення, поглинають вологу та не містять хімічних речовин, які негативно впливають на здоров’я дитини. Якісним має бути й пластик автокрісла.
- Зверніть увагу: у кріслах, які встановлюються лицьовою частиною відповідно до напрямку руху автомобіля, мають бути спеціальні амортизуючі прокладки у місцях з’єднання ременів безпеки.
- Крісло має легко встановлюватися і транспортуватися. Найкращий варіант – встановити його на сидінні власної машини, щоб відразу переконатися у відповідності обраної моделі характеристикам та можливостям транспорту.
Пам’ятайте, що автомобільне крісло – це не «викинуті на вітер гроші», а інвестиція, що може врятувати життя вашої дитини. Не нехтуйте засобами безпеки та привчайте дітей змалечку дотримуватися правил дорожнього руху!
Як використовувати автокрісло
- Пристібайте дитину в автокріслі завжди, коли саджаєте в машину, навіть якщо плануєте недовгу поїздку.
- Перед початком використання автокрісла уважно ознайомтеся з інструкцією та виконуйте усі рекомендації.
- Слідкуйте за станом пасків безпеки дитячого автокрісла – старі та зіпсовані паски потрібно замінити на нові якнайшвидше.
- Переконайтесь, що крісло справне і без пошкоджень.
- Зніміть з дитини верхній об’ємний одяг, щоб забезпечити правильне положення тіла в автокріслі.
- Перед фіксацією ременів потрібно їх випрямити, щоб уникнути перекручування. Також паски мають бути затягнуті так, щоб між тілом дитини і ременем був проміжок завтовшки в один палець.
- Спина та сідниці дитини мають прилягати до спинки дитячого крісла.
- Автокрісло для малюків віком до 2 років фіксують обличчям назад, відхиливши спинку, щоб запобігти травмам шиї.
Висновки
Практика перевозити дітей, утримуючи їх на руках у дорослого пасажира, виявилася найбільш небезпечною для дитини. Під час екстреного гальмування або іншого автомобільного маневру дитина, яка сидить на колінах, практично виконує функцію «подушки безпеки».
Результати численних краш-тестів свідчать про те, що максимальна безпека дитини в автомобілі може бути забезпечена при зафіксованому положенні дитини, що досягається спеціальним автомобільним дитячим кріслом.
Якщо дитину пристебнути звичайним ременем безпеки на задньому сидінні, це не вбереже її від можливого вислизання з-під ременя.
Аліна ЖУК