Мабуть, у кожного з нас є свої позитивні спогади з дитинства, пов’язані з іграми у піску – морському, річковому або у пісочниці поблизу будинку. Однак пісок не такий простий. У 50-х роках минулого століття учениця Карла Юнга Дора Калф розробила метод пісочної психотерапії, який нині широко використовується в усьому світі.
Цілющий пісок
Ви помічали, що пісок для дорослих має якусь магічну силу ще з дитинства? Дорослим, як і дітям, хочеться тримати пісок у долонях, пересипати його, викопати в ньому ямку або усе загребти.
У першу чергу, робота з піском для дорослих – це прекрасна можливість для самовираження, розвитку творчих здібностей, а також простий і дієвий спосіб навчитися виражати свої почуття, емоції, переживання. Заняття пісочною терапією під керівництвом психолога дає відповіді на багато питань, що стосуються внутрішнього емоційного світу, дозволяє розкрити справжні причини конфліктів, страхів, і надалі провести корекцію.
По-друге, гра з піском – це природна, доступна і звична для кожної особистості форма діяльності, й тому пропозиція психолога пограти на піщаному столику зазвичай сприймається дорослими з ентузіазмом, сприяє формуванню емоційного комфорту і відкритості особистості у процесі психотерапевтичних занять.
По-третє, пісок має дивовижну властивість трансформувати агресію, страхи, невпевненість у собі, перетворюючи усе у продуктивні дії.
Врешті, робота з піском допомагає знизити боязнь оцінки з боку найближчого оточення та пов’язані з ним страхи й невпевненість особистості. Це обумовлено тим, що пісок дуже демократичний матеріал, він дозволяє працювати з собою кожному і навіть тому, хто не має особливого художнього дару.
Пісочна терапія
З 2019 року практично всі кабінети психологічного розвантаження Головного управління, де працюють психологи ДСНС, обладнані пісочницями для малювання. У співробітників цей напрям психокорекційних і психопрофілактичних заходів викликає великий інтерес і користується популярністю. Це пояснюється тим, що робота в умовах надзвичайної ситуації, постійних психоемоційних навантажень і стресу створює необхідність повноцінної реабілітації для людей, чия праця пов’язана з великою відповідальністю і ризиками. Активне використання цієї методики пояснюється тим, що сам процес малювання заспокоює, розслабляє і допомагає відпочити від небезпечної роботи. Крім того, зняттю напруження сприяє змінюване підсвічування, спокійна музика і тактильні властивості піску. Основна мета проведення такого роду зайняття полягає у запобіганні відстрочених реакцій на стрес, отриманий під час професійної діяльності.
З початку року 65% особового складу відвідали психологічні консультації з використанням у роботі саме пісочної терапії. Співробітники відзначили позитивний влив та результат. Основними потребами звертань були:
- консультації після ліквідації наслідків НС (35%);
- проблеми особистого характеру (25%);
- службові проблеми (15%);
- робота з втратами (15)
- сімейні проблеми (10%).
Неабияке зацікавлення викликає робота з піском у дітей співробітників. Дитина будує в пісочниці свою модель світу, відображаючи усі занепокоєння, страхи, переживання. За допомогою пісочної терапії відкривається можливість відстежити поведінку дитини, аналізувати її переживання і налагодити взаємовідносини зі світом. Але це не єдиний плюс пісочної терапії: вона чудово розвиває дрібну моторику, уяву, творчі здібності, образне мислення тощо.
Поєднання терапій
Особливо корисна пісочна терапія у поєднанні з методом каністерапії, а саме: присутності собаки. Зв’язок із собакою є ефективним відволіканням для людей, які страждають на психічні розлади, депресії або хто просто відчуває себе самотнім. Каністерапія – це абсолютно новий метод реабілітації для України. Цей термін виник у 60-ті роки ХХ ст. у США. Хоча історія співіснування, співпраці та взаємодопомоги між людиною і собакою налічує, за деякими джерелами, до 40 тисяч років (і це підтверджують археологічні знахідки), але, власне, напрямок терапії розвивався із середини минулого століття. Американські вчені довели, що при погляді на собаку у людини зменшується гормон стресу – кортизон – і збільшуються гормони щастя – ендорфіни.
«Мета пісочної терапії – не змінювати й перевиховувати людину, не вчити її якихось спеціальних поведінкових навичок, а дати їй можливість бути собою. Пасивна присутність собаки-терапевта стимулює. Під час поєднання двох терапій собака допомагає людині налаштуватися на природне дихання і серцебиття. І це дуже корисно», – зазначає психолог Головного управління ДСНС України у Донецькій області Анастасія Кучинська.
Пісочна терапія як інструмент психолога ДСНС дозволяє детальніше та ефективніше проробляти комплекс дій завдяки діагностичному компоненту. Співробітник має змогу зосередитися на собі та повернутися до проблеми, яка потребує терапії, лише за декілька хвилин, створивши композицію з піску. Малювання піском допомагає виявити творчий потенціал, знайти нестандартні рішення, виплеснути емоції, що накопичилися.
Головне управління ДСНС України у Донецькій області