З кожним роком кількість велосипедистів лише збільшується, проте вони не знають головних правил дорожнього руху. Через це трапляється багато різних дорожньо-транспортних пригод. Тому ми нагадуємо деякі правила для велосипедистів на дорозі, щоб користування велосипедом було безпечним.
Що перевірити перед поїздкою на велосипеді
- гальма та дзвінок (звуковий сигнал);
- оглянути ланцюг;
- переконатись, що колеса накачані, а сидіння відрегульоване за зростом;
- перевірити кермо.
Шолом: носити чи не носити
Дискусій щодо шолому – предмету захисту є багато, але одне беззаперечно – він мав би бути у кожного, особливо у дітей.
При виборі шолому необхідно акцентувати увагу на тому, щоб він був вашого розміру і добре сидів на голові, був комфортним та легким, надійно застібався.
Оснащення велосипеда
Задля підвищення безпеки велосипед повинен бути оснащений:
- гальмами – передні та задні (за винятком велосипедів з фіксованою передачею, де гальмування відбувається за рахунок зворотнього ходу педалей. Обираючи такий тип велосипеда ви значно знижуєте рівень безпеки під час їзди).
- дзвінком або сигналом;
- засобами освітлення (для їзди вночі);
- задньою мигалкою чи світловідбивачем червоного кольору (також білим катафотом спереду, жовтими світловідбивачами на педалях, якщо дозволяє конструкція).
Одяг для їзди на велосипеді
Основне правило при виборі одягу для велопоїздки – бути видимим на дорозі й почуватися комфортно. Одяг не має обмежувати ваші рухи. Намагайтеся уникати надто просторого й довгого одягу, щоб його частини не потрапляли у спиці, педалі й ланцюг. Надавайте перевагу максимально яскравому одягу — щоб бути помітним здалеку. Для цього стане у нагоді жилет жовтогарячого або салатового кольору зі світловідбивними смугами.
Попереджувальні сигнали
Попереджувальні сигнали потрібно показувати перед зупинкою, перестроюванням, поворотом або розворотом.
- Під час повороту або перестроювання праворуч потрібно витягнути вбік праву руку, ліворуч — ліву.
- Якщо велосипедист хоче зупинитися, йому потрібно підняти догори будь-яку руку.
Подавати сигнал рукою слід завчасно, щоб водії мали змогу його помітити. Припиняти подачу сигналу потрібно безпосередньо перед виконанням маневру.
Під час їзди у групі знаки першим подає ведучий, а члени групи їх негайно повторюють. Усе це необхідно робити для того, щоб водій автомобіля не збив велосипедиста.
Перевезення багажу велосипедом
Перевезення багажу можливе у тому разі, якщо він не заважає керувати велосипедом. Також багаж не повинен перешкоджати їзді іншим учасникам дорожнього руху.
Не можна перевозити:
- вантаж, більший за 1 м спереду або ззаду та 0,4 м ліворуч чи праворуч;
- якщо він не перевищує встановлені габарити, але реально заважає керувати велосипедом. Наприклад, мішок із картоплею, гирі, наповнені відра тощо.
Діти та велосипед
Малюки повинні кататися у безпечних для цього місцях (стадіони, майданчики, парки тощо). Рухатися по дорозі на велосипеді дозволяється особам, які досягли 14-річного віку. В темну пору доби потрібно вмикати ліхтарі та мигалки.
Їзда без світла є однією із найпоширеніших причин ДТП з летальними наслідками.
Дітей до 7 років потрібно перевозити на додатковому сидінні, котре обладнане надійно закріпленими підніжками
Що заборонено робити при їзді на велосипеді
- Забороняється рух проїжджою частиною, якщо є велодоріжка. Велосипедист має право переїжджати тільки велосипедний переїзд, що з’єднує велодоріжки між проїжджою частиною. У випадку наявності лише пішохідного переходу велосипедист повинен перейти дорогу ведучи велосипед поруч. Порівняно з пішоходами, велосипедист може розвинути досить високу швидкість, що становить небезпеку для пішоходів.
- Забороняється рух по тротуарах (крім дітей до 7-ми років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих). За відсутності тротуарів, пішохідних, велосипедних доріжок або у випадку неможливості пересуватися ними, велосипедисти можуть використовувати узбіччя.
- Забороняється під час руху триматися за інший транспортний засіб;
- Забороняється їздити не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей;
- Забороняється перевозити пасажирів на велосипеді (за винятком дітей до 7 років на додатковому сидінні, котре обладнане надійно закріпленими підніжками).
Валентин КАСЯНЧУК,
майстер виробничого навчання Вараських територіальних курсів ЦЗ та БЖД ІІІ категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області