ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини, який вражає, в основному, імунну систему.
СНІД – це Синдром Набутого Імунодефіциту, що є кінцевою стадією ВІЛ-інфекції. А якщо коротко, то ВІЛ-інфекція – це та стадія хвороби, коли вірус знаходиться в організмі, руйнує імунну систему, але ще немає зовнішніх проявів.
СНІД – це стадія хвороби, коли організм людини вже не в змозі боротися з різними захворюваннями. Вони прогресують і, в результаті цього, наступає смерть.
За десять місяців 2017 року в Україні за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України було зареєстровано 14 667 нових випадків зараження ВІЛ-інфекцією (з них 2 158 дітей до 14 років). Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 312 091 нових випадків ВІЛ-інфекції, від СНІДу в Україні померло 44 221 людина.
За час спостереження за розвитком епідемії ВІЛ/СНІДу в Рівненській області станом на 01.11.2017 зареєстровано 3 094 випадків ВІЛ-інфікування, з них 643 особам виставлено діагноз СНІД, виявлено 661 випадок ВІЛ-інфекції серед вагітних жінок, народжена 591 дитина ВІЛ-інфікованими жінками.
На диспансерному обліку перебуває 1851 ВІЛ-інфікована особа, з них 399 хворих на СНІД, 103 дитини: 76 з невизначеним ВІЛ-статусом до 1,5 річного віку, 27 дітей з підтвердженим ВІЛ-статусом, які отримують по життєве лікування – АРВ-терапію.
На сьогоднішній день ВІЛ-інфікованим надається безоплатне і доступне лікування – АРВ-терапія, яка покращує та продовжує їх життя. Станом на 01.11.2017 на Рівненщині АРВ-терапію отримують 1100 ВІЛ-інфікованих жителів області, в т.ч. 27 дітей.
З метою привернення уваги широких кіл громадськості до проблем поширення ВІЛ/СНІДу, формування толерантного ставлення до людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією, 29 листопада Рівненський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом сумісно з Рівненським обласним благодійним фондом «Наше Майбутнє» організували прес-конференцію під гаслом «Моє здоров’я, моє право», яка відбулася за адресою м. Рівне, вул. Жоліо-Кюрі, 19. У прес-конференції взяли участь головний лікар Центру СНІДу Олена Гандзюк та керівник благодійного фонду «Наше Майбутнє» Людмила Рибчук.
1 грудня з 12.00 до 14.00 години у центрі міста відбулася акція «Право на здоров’я», присвячена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом. Її провели Рівненський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом та Рівненський обласний благодійний фонд «Наше Майбутнє». До участі у даному заході долучилися і фахівці Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області.
Під час акції кожен охочий зміг анонімно та безкоштовно пройти швидкий тест на ВІЛ і за 10 хвилин отримати результат. Працівники організації надавали кваліфіковані консультації, відповідали на запитання молодих людей, переконували вести здоровий спосіб життя. Також під час заходу безкоштовно розповсюджували газети, інформаційні листівки та засоби контрацепції.
Алла Тищенко, методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області
ПАМ’ЯТКА
для студентів ВНЗ щодо дій у надзвичайних ситуаціях
ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО СНІД?
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – особливо небезпечна інфекційна хвороба, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Масове розповсюдження цієї хвороби в усьому світі та в Україні створює загрозу особистій, громадській та державній безпеці, спричиняє важкі соціально-економічні та демографічні наслідки, що зумовлює необхідність вжиття спеціальних заходів щодо захисту прав і законних інтересів громадян та суспільства.
Україна за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу займає одне з перших місць в Східноєвропейському регіоні.
Шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією:
- через кров: при переливанні інфікованої крові та її компонентів, спільному використанні шприців, при введені ін’єкційних наркотиків і медичного інструментарію, під час пірсінгу, проколюванні вух, манікюрі, татуюванні (якщо інструменти не стерильні);
- статевий шлях: при незахищеному статевому контакті;
- від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів і грудному вигодовуванні).
Що робити, щоб не заразитись?
Для цього важливо пам’ятати, що це пов’язано з поведінкою людини. Понизити ризик зараження ВІЛ допоможе:
- наявність постійного статевого партнера;
- уникнення випадкових статевих зв’язків (при будь-яких випадкових статевих контактах необхідно використовувати презервативи). Це убереже не тільки від ВІЛ, але також і від інфекцій, що передаються статевим шляхом, гепатитів В і С;
- використання індивідуальних шприців, голок і посуду для розчину, якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків;
- використовувана донорська кров повинна бути обов’язково протестована на ВІЛ;
- для ВІЛ-позитивної матері, що годує (тільки після консультації у фахівця) застосувати штучне вигодовування дитини.
ПАМ’ЯТАЙ, ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку. ВІЛ-позитивна людина має право: вести особисте життя, мати друзів, отримувати інформацію і освіту. |
Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області http://nmc-rivne.ucoz.ua |