Усе ближче і ближче зима, все холодніше й холодніше стає на вулиці. А з холодами йдуть і різні захворювання. Наприклад, алергія на холод. Про неї як про захворювання почали говорити зовсім недавно.
Механізми проявів алергії на холод відрізняються від звичайних алергічних реакцій. Тому її відносять до групи псевдоалергій.
Багато людей навіть не підозрюють, що страждають на поліноз (алергію на холод), списуючи хворобливі симптоми на звичайну застуду. Тим часом, якщо щоразу в морозний день у вас закладає носа і сльозяться очі, починається кашель, є всі підстави запідозрити, що це саме алергічна реакція на низьку температуру.
Природу такої незвичайної реакції організму на холод досі остаточно не з’ясовано. Довгий час медики навіть не хотіли визнавати саме поняття «холодова алергія». Адже, дійсно, алергену, як такого, немає. Є лише фізичний фактор – холод, який провокує хворобливу реакцію організму. Тому поліноз у підсумку віднесли до псевдоалергій.
Страждає на алергію на холод велика кількість людей, найчастіше жінки (у 70% випадків). З’ясовано навіть критичний вік перших проявів цієї підступної хвороби – 25–30 років
Жертви полінозу
Найчастіше жертви холодової алергії навіть не здогадуються про причину своїх страждань. Адже багато хто з нас, потрапивши з холоду в тепло, відчувають дискомфорт. Деякі ділянки тіла, зігріваючись, починають червоніти і свербіти. Це відбувається через прилив крові розширеними кровоносними судинами, що звужувались на холоді. Такі відчуття абсолютно нормальні і фізіологічні, до того ж вони зникають вже за 20–30 хвилин, не завдаючи особливих неприємностей.
Прояви (симптоми) алергії на холод
Проте з цим різновидом алергієї не все так просто. Як правило, на уражених ділянках шкіри, крім досить щільних, з’являються шкіряні висипання рожевого або білястого кольору й пухирі, що супроводжуються нестерпним свербінням, виникає набряк. Іноді навіть ковток холодної води може викликати в алергіка набряк язика, гортані, біль у животі.
Прояви алергії на холод можуть бути спровоковані:
- генетичною схильністю;
- прийманням антибіотиків;
- гільмінтами;
- постійними вогнищами інфекцій (карієс, хронічний тонзиліт тощо).
Що стосується самих симптомів холодової алергії, то вони можуть бути будь-якими зі стандартного «алергічного списку».
Висипання
Під час холодової алергії і формах прояву на холод висипання локалізується на щоках, губах (губи розпухають, в куточках утворюються хворобливі ранки), кистях рук (у противників рукавиць), на стегнах (у тих, хто не носить колгот і рейтузів). Висипання може набути вигляду кропивниці (дрібних прищиків) або дерматиту (почервоніння, свербіж і лущення на великих ділянках шкіри), а може перетворитися навіть на пухирі.
Нежить і чихання
Варто людині вийти на холод, як саме тут на тлі повного комфорту в нього з носа починає литися струмок. Та й чхання – вірний супутник подібного стану – може не залишати своєї жертви до самого повернення в тепло.
Рясна сльозотеча
Холод і різкий вітер – природні подразники, що викликають звуження носослізного каналу. Через це утворювана волога замість того, щоб потрапляти до носоглотки, перекочується на край повіки. Сльозотеча супроводжується сильною різзю в очах, яка підсилюється від сонця в ясні зимові дні набряками, синіми колами під очима, вираженим почервонінням білків очей. У цій ситуації допоможуть очні краплі, які мають заспокійливу дію. Прибираючи сльозу, правильно витирайте повіку: від зовнішнього краю до носа і вгору.
Головний біль
Він наздоганяє хворого вже хвилин за п’ять після виходу на холод, проявляючись спочатку запамороченням, потім темними плямами перед очима, відчуттям стиснення голови і, нарешті, сильним стріляючим болем, що проходить за кілька хвилин після повернення в тепло.
Від холодової алергії найчастіше страждають голова, гомілки, кисті рук та передпліччя. Обличчя і руки – через те, що занадто часто виявляються незахищеними від холодного повітря та вітру. У гомілках і передпліччях недостатня кількість жирових і потових залоз, тому вони чутливіше реагують на зниження температури. Така реакція на холод може постійно повторюватися.
У хворого при мінусовій температурі починають свербіти спочатку відкриті ділянки шкіри (обличчя, руки, вуха, слизова губ), а згодом й інші частини тіла, з’являються набряк і щільні висипання рожевого або білястого кольору.
Звичайно, організм може і саме так відреагувати на різку зміну температури. Але якщо почервоніння і свербіння не минають за 20–30 хвилин і неприємні відчуття зберігаються не менше 48 годин, швидше за все це саме й є холодова алергія. Більше того, вона може проявлятися не лише від морозу, але й від сильного вітру, коли контактуєте з холодною водою, від дії кондиціонера, на протягах, у вологу погоду, під час переходу з холодного приміщення в тепле. Алергічна реакція може настати, навіть якщо ви випили щось холодне або з’їли морозиво (набрякають і сверблять губи).
Алергії на холод бувають різними
Кропивниця – найпоширеніший і найпростіший різновид холодової алергії, зовнішні прояви якого нагадують опік кропиви. Звідси інша назва цього захворювання – холодова кропивниця. Від цієї кропивниці найчастіше страждають обличчя, кисті і стопи, підколінні ділянки та внутрішня поверхня стегон. Особливих неприємностей завдає вологий холод. Крім кропивниці, поліноз може проявлятися й у більш складних формах.
Холодовий дерматит – почервоніння, лущення та свербіж шкіри, у важких випадках – її великий набряк.
Псевдоалергійний холодовий нежить (риніт) – виснажує людину нескінченним чханням, закладеністю або, навпаки, рідкими виділеннями з носа. Краплі, звичайно, попервах допомагають. Проте їх часте застосування викликає не лише звикання, а починає негативно впливати на слизову.
Холодний хейліт – проявляється набряками і запаленнями тканини губ, вони стають сухими, вкриваються дрібними лусочками, іноді навіть виразками. Запобігти цим проявам простіше ніж вилікувати. Перед виходом на холод обов’язково змащуйте губи гігієнічною помадою.
Псевдоалергійний кон’юнктивіт – викликає рясну сльозотечу і печіння в очах на морозі. Вони червоніють, сверблять, а в теплому приміщенні симптоми зникають. У момент загострення стану бажано відмовитися від макіяжу і контактних лінз. А ось сонцезахисні окуляри знадобляться. Однак не потрібно ці симптоми плутати з природною захисною реакцією організму на холодну вітряну погоду.
Холодова мігрень може виникнути через раптовий спазм судин головного мозку під час морозів. Алергія на холод проявляється й сильним головним болем, може знижуватися кров’яний тиск. Іноді холодова мігрень переходить у невралгію трійчастого нерва. Тому не ризикуйте, обов’язково носіть у мороз головні убори.
Холодовий радикуліт виникає через запалення, спровоковане холодом. Тим, хто страдає на цей недуг, слід завжди тепло одягатися. Але якщо ви все ж перемерзли, потрібно терміново прийняти теплу ванну і розтерти поперек зігріваючою маззю.
Холодова астма – один із найважчих проявів алергії. Він проявляється нападами задухи на морозі. Якщо ці явища в теплі швидко не проходять, без лікаря-пульманолога не обійтися. На вулиці закривайте органи дихання від прямого потрапляння холодного повітря.
Оскільки алергія на холод часто виникає на тлі хронічних захворювань і стресів, то спочатку варто виявити їх і пролікувати, звернувшись до лікаря.
Діагностика
Щоб дізнатися, чи маєте ви схильність до полінозу, покладіть невеликий шматочок льоду на поверхню зап’ястя і потримайте його 20 хвилин. Якщо в момент охолодження або в процесі зігрівання на шкірі з’явиться свербіж і висип, то ви схильні до алергії на холод. Майте на увазі, що цей тест може лише виявити захворювання в «чистому вигляді», дослідження на інші його форми потрібно проводити лише в лабораторних умовах.
До групи ризику частіше потрапляють:
- люди, у кого родичі так само погано переносять температуру повітря нижче –5°С;
- люди з алергією на що-небудь ще, крім холоду;
- діти і люди з ніжною чутливою шкірою.
Найактивніші спалахи алергії на холод стаються, зазвичай, під час переїзду, якщо людина різко змінила кліматичний пояс, або дуже сильно перемерзла (наприклад, потрапивши в крижану воду взимку), або, навпаки, отримала сильний тепловий удар. Ситуація ускладнюється стресами і перевантаженнями.
Коли відчуєте, що вам важко переключитися з високої температури на низьку і навпаки, це вже перша підозра на холодову алергію. Озноб, відчуття дискомфорту, нездатність зігріти руки або ноги, відчуття, що мерзне голова, довго палаючі щоки – все це говорить про те, що організм адаптуватися до холоду не бажає. Зіткнувшись із такими проявами, багато хто з нас бачить єдине рішення проблеми в тому, щоб привчити себе до холоду, що, як відомо, досягається шляхом інтенсивного загартування.
Як боротися з алергією на холод
Пам’ятайте, що до холоду звикнути не можна! Тому ваше завдання – максимально зменшити його вплив на організм.
Тепло – головний порятунок. Якщо промокли, обов’язково переодягніться, але врахуйте, що вовняні та синтетичні тканини підсилюють прояви алергії, одяг, який безпосередньо прилягає до тіла, в ідеалі повинен бути бавовняним або лляним.
Теплі шарфи, капюшони, довгі теплі рукавички, які захищають від вітру і зберігають тепло, мають стати частиною вашого гардеробу.
За півгодини до виходу на вулицю нанесіть на обличчя і руки тонкий шар будь-якого захисного крему з ультрафіолетовим фільтром – він частково вбереже шкіру від впливу холоду.
У раціон харчування введіть продукти, багаті на жирні кислоти: жирні сорти риби, рослинної олії, насіння.
Проте всі ці стандартні підходи до лікування холодової алергії малоефективні. Приймання антигістамінних (протиалергійних) препаратів у вигляді таблеток, спрею, крапель для носа і очей перед виходом на вулицю дає короткочасне полегшення, та й то далеко не всім. Поради одягатися потепліше і захищати обличчя жирним кремом не позбавлені сенсу. Але кропивниця може з’явитися і при температурі повітря вище 0°С, якщо при цьому буде висока вологість і сильний вітер. Найсумніше, що збереження пускового фактора (несприятливих кліматичних умов) може сприяти прогресу захворювання .
Що ж залишається робити?
Будь-кому під силу навчити організм правильно реагувати на холод. Почати потрібно з відвідин алерголога, гастроентеролога та обстеження організму. Лікар допоможе підібрати дієту. Крім того, за необхідності, призначить ферментні, жовчогінні, протипаразитні препарати, ліки, що захищають печінку і призводять до норми кислотність шлунку. Було б добре провести кілька курсів лікування мінеральними водами.
І, нарешті, про привчання організму до холоду за допомогою загартування, проводити яке можна лише з дозволу лікаря. Почати ліпше з контрастних ванночок для рук. Тримайте руки 30 секунд спочатку в холодній воді, потім занурюйте їх в гарячу до зігрівання. Повторіть процедуру 2–3 рази, завершивши холодною водою. Від місцевого загартування можна переходити до загального. Температуру води знижуйте поступово, довівши до 10 градусів.
Бережіть себе!
НМЦ ЦЗ та БЖД Вінницької області