З початку 2019 року на водоймах країни вже потонуло понад 219 людей, з яких 15 – діти. Врятувати вдалося 124 особи, у тому числі 19 дітей. За 2018-й на воді загинуло 1258 осіб, з них 105 – діти
І хоча рятувальники систематично проводять інформаційно-профілактичну роботу серед населення, люди проводжують уперто нехтувати правилами безпеки на воді. Ми поспілкувалися з начальником відділення водолазно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у м. Києві Володимиром СКОВОРОДКОЮ про небезпеки, які може нести вода.
НС плюс: Володимире, які небезпеки можуть очікувати на відпочивальників на водних об’єктах?
В.С. Напередодні купального сезону офіційні пляжі завжди обстежуються водолазами. Якщо дно забруднене, його очищають. Тому купатися краще у спеціально відведених для цього місцях. Там відносно чисте дно, чергує рятувальник. Непристосовані для купання місця можуть бути небезпечними.
Чого лише ми не знаходили на дні: автомобільні шини, гілки дерев, будівельне і побутове сміття і навіть мангал!
Якщо ви вже вирішили купатися на неофіційному пляжі, найперше звертайте увагу на кількість людей, чим їх більше, тим краще. Перевіряйте чистоту і температуру води, кількість рослин. У воду заходьте повільно. Є така рослинність, яка може пошкодити шкіру, в іншій – можна заплутатися або просто злякатися. Зазвичай чим густіша рослинність, тим більше там бруду.
Ще одна небезпека – холодні течії. Коли людина у розпал спеки заходить у воду і потрапляє у холодну течію, може трапитися судома, температурний шок. Якщо здоров’я слабке – можливі проблеми із серцем. Тож коли на пляжі людно, є більше шансів отримати допомогу. А загалом на диких пляжах краще не купатися.
НС плюс: Часто люди на відпочинку люблять похизуватися, намагаються показати себе героями. Які причини небезпечної поведінки, як правило, стають результатом надзвичайних подій на воді?
В.С. Найактивнішими сезонами є зима і літо. Взимку рибалки часто провалюються під лід, влітку – пляжний сезон, з’являються охочі перепливти Дніпро, і, звісно, не розраховують свої сили – нам доводиться рятувати таких горе-героїв. Є й інші причини виникнення небезпечних подій: невміння плавати, алкогольне сп’яніння, нехтування правилами безпеки, нещасні випадки з дітьми, за якими не доглянули батьки.
У селах, до речі, на прісних водоймах гине більше людей, ніж в містах. Адже обладнаних пляжів немає, люди зайняті, діти часто купаються самі.
НС плюс: Порадьте нашим читачам, що необхідно робити у першу чергу, якщо вони стали свідками надзвичайної події на воді?
В.С. Якщо ви не впевнені у своїх силах, не вмієте плавати, краще не ризикуйте. Ви ставите під загрозу своє життя. Кличте на допомогу, телефонуйте рятувальникам. Дуже багато випадків, коли нікого поряд немає, людина намагається допомогти потопаючому – і в результаті отримуємо двох потопельників.
Якщо впевнені у своїх силах, знайдіть людей, котрі підуть з вами у воду і допоможуть. У решти очевидців попросіть викликати рятувальників, «швидку».
НС плюс: Що необхідно робити, якщо вдалося врятували потерпілого, який впав з висоти у воду?
В.С. У людини може бути больовий шок, тому намагайтеся її заспокоїти й тримати у свідомості. Запитайте ім’я та прізвище, адресу, обставини події, де болить, чи може ворушити кінцівками, чи є алергія на ліки. Ця інформація допоможе рятувальній службі й медикам.
НС плюс: Який критичний час порятунку людини?
В.С. Людина може перебувати у стані клінічної смерті 5–7 хвилин. Це час, коли її можливо реанімувати. Взимку у крижаній воді – до 9 хвилин. Ми можемо встигнути приїхати за цей час. Багато випадків, коли ми встигали. Якщо більше часу – все одно дістаємо, намагаємося реанімувати. Чекаємо на медиків.
НС плюс: Ви проводите пошуково-рятувальні роботи цілодобово?
В.С. У темний час доби роботи не проводяться. За винятком, коли дозволяє видимість і є свідки, які бачили, що у конкретному місці тонула людина. Якщо інформація не підтверджена, свідків немає, є лише підозри, то пошуки вестимуться вранці. Але повідомляти про подію потрібно одразу.
НС плюс: Чи бувають випадки, коли вам дякують за проведену роботу, чи, можливо, скаржаться?
В.С. Люди не завжди розуміють особливості нашої роботи, тому скаржаться, що ми пізно приїхали. Доїзд до місця пригоди залежить від трафіку на дорозі й віддаленості від місця події.
Очевидець події телефонує 101. Звідти виклик перенаправляють до нас. За десятки секунд ми збираємося і виїжджаємо на місце. Добираємося або автомобілем, або по воді, катером. Хоча їдемо з сиреною, водії нас не поспішають пропускати. Дорогою уточнюємо місце події, деталі про потерпілого: час, коли зник, обставини.
Якщо приїжджаємо і бачимо, що потерпілий тримається на воді, ми його витягаємо, надаємо допомогу. Якщо людини не видно, але є очевидці, які показують місце зникнення, ми починаємо пошукові роботи, якщо потерпілий живий, надаємо першу домедичну допомогу.
Але рятувальники – не всесильні! Безпека залежить від кожної людини окремо. Тож бережіть себе, будьте обережними на воді і нехай літо буде щасливим.
Розмову вела Оксана ВОВК