Державне агентство України з управління зоною відчуження успішно реформує систему поводження з РАВ на території України поза межами зони відчуження.
Зокрема, змінена структура підприємств, що здійснюють діяльність у вказаній сфері, а саме: створене нове єдине Державне спеціалізоване підприємство «Об’єднання «Радон», під керівництвом якого спеціалізовані комбінати з поводження з РАВ на території України працюватимуть на правах безбалансових філій і виконуватимуть роботи з перероблення, кондиціонування, зберігання, перевезення РАВ та ліквідації радіаційних аварій.
Вимога часу
«Така ефективна реформа принесла перші результати: за п’ять місяців вдалося зекономити понад 10 мільйонів гривень, а наступного року очікуємо, що економія складе щонайменше 30 мільйонів. Вивільнені кошти будуть спрямовані на посилення фізичного захисту, автоматизації процесів, що у підсумку дозволить мінімізувати негативний вплив РАВ на населення та навколишнє природне середовище», – наголосив Ігор Буксанчук, генеральний директор ДСП «Об’єднання «Радон».
«Реорганізація підприємств у сфері поводження з РАВ була необхідною вимогою часу й одним зі стратегічних пріоритетів Агентства цього року. Завдяки реформі вдалося оптимізувати підприємства системи та скоротити штати адміністрацій підприємств. Натомість фаховий технічний та науковий персонал – фундамент сфери поводження з РАВ – збережений, і матеріальні умови для них покращені», – Володимир Фещенко, тимчасово виконуючий обов’язки голови ДАЗВ
Нагадаємо, що до 2019 року у системі поводження з РАВ на території України функціонувала Державна корпорація «УкрДО «Радон» та п’ять спеціалізованих комбінатів (Київський, Дніпропетровський, Харківський, Львівський, Одеський). Зазначені спецкомбінати та корпорація були незалежними юридичними особами, які не могли взаємодіяти інакше як на господарській (комерційній) основі. При цьому Державна корпорація «УкрДО «Радон» виконувала лише функції хед-офісу – керівної компанії, що координує діяльність спецкомбінатів у відносинах з ДАЗВ, проте не могла впливати на їхню господарську діяльність і не мала жодної ліцензії на здійснення діяльності з РАВ.
Така структура не дозволяла оперативно реагувати на радіаційні загрози та потребувала значного адміністративного персоналу (7 директорів, 14 заступників директорів, 7 головних бухгалтерів та штатів окремих бухгалтерій, відділів кадрів, юристів тощо).
Таким чином, реорганізація підприємств у сфері поводження з РАВ була виправданою.
Наразі реформа системи поводження з РАВ є плановою та чітко контрольованою відповідними органами регулювання.
Навчальні тренування
01 листопада 2019 року робоча група фахівців ДСП «Об’єднання «Радон» та міжрегіональних спецкомбінатів провела навчальні тренування та випробування модульної мобільної захисної камери (ММЗК) для розрядки високоактивних відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання. За результатами випробувань, зроблено висновок про готовність установки до роботи.
Установка була виготовлена та поставлена в рамках програми «Інструмент співробітництва з ядерної безпеки» (ІСЯБ) за фінансової підтримки Європейської комісії. Модульна мобільна захисна камера призначена для безпечного виконання робіт з розрядки блоків з джерелами гамма випромінювання в промисловій свинцевій упаковці (БГВ), з подальшою передачею вилучених відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання до Центрального сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання, розміщеного на КВ «Вектор».
Наразі на сховищах Об’єднання «Радон» зберігається понад 10 тисяч БГВ, які попередньо використовувались у промисловості.
До кінця поточного року ММЗК буде працювати на Дніпропетровському майданчику «Об’єднання «Радон» та забезпечить «розрядку» всіх наявних в цьому регіоні БГВ, а в 2020 році, завдяки своїй мобільності, продовжить роботу на інших міжобласних філіях підприємства.
Олена Ковальчук, Державне агентство України з управління зоною відчуження, Олексій Овчинніков, Державне спеціалізоване підприємство «Об’єднання «РАДОН»