В Україні набуває обертів новий вид екотуризму – птахоспоглядання (бьордвотчінг). Який не тільки є одним з найбільш пізнавальних, але й гуманних способів дослідження природи.
Проте для його розвитку необхідні сприяння й участь активних представників громадськості, небайдужих волонтерів та любителів-природозахисників. Вони, в свою чергу, потребують структури, котра б координувала й об’єднувала їх навколо спільної мети та завдань.
Саме такою структурою є громадська організація «Екологічний простір-2020», що за підтримки й фінансування Програми малих грантів ГЕФ Україна та у партнерстві з Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником впроваджує захоплюючий, але й непростий проект «Розвиток .екотуризму на територіях, що зазнали радіаційного забруднення – шлях до збереження біорізноманіття українського Полісся».
Його основна складова – облаштування в зоні відчуження локацій для спостереження за птахами в дикій природі, проведення еколого-освітніх заходів для підвищення екологічної свідомості населення, вивчення місцевої орнітофауни та проведення інформаційної кампанії проекту.
Наразі, можна похизуватися деякими досягненнями в проекті:
- збудовано 5 спостережних веж;
- протягом останніх трьох місяців проведено понад 15 еколого-просвітницьких заходів для зацікавлених любителів природи Іванківської та Поліської ОТГ;
- організовано перший пробний виїзд для професійних орнітологів та любителів природи на територію Заповідника з метою спостереження за птахами зони відчуження. Бьордвотчерам пощастило зустріти та зафіксувати на камеру сичика-горобця, тетерука, орябка, дрімлюгу та інших пернатих;
- проведено круглий стіл, присвячений популяризації в Україні бьордвотчингу (спостереження за птахами). Захід відбувся в інформаційно-просвітницькому Орхуському центрі Міндовкілля України. Спеціалісти національно-природних парків та екопарків ділились власним досвідом та перспективами розвитку орнітологічного туризму на природоохоронних територіях країни.
Надалі проект має не менш грандіозні плани, серед яких – тематичні зустрічі в різних форматах, експедиції та цікаві івенти для різних цільових і вікових груп.
Юлія КОСЬКО,
голова громадської організації «Екологічний простір-2020»