Кожен рік, з настанням теплої погоди, починається масове спалювання сміття та залишків сухої рослинності. Такі дії вкрай небезпечні, оскільки вони сприяють виникненню неконтрольованих пожеж та наносять значну шкоду екології.
До складу диму входять пил, оксиди азоту, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Також з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу природі: з листям згоряють корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення ґрунту, знищується насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. При спалюванні очерету гине молодняк диких тварин та згорають гнізда птахів. Крім того, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки; зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків; погіршується видимість на дорогах.
За несанкціоноване випалювання сухої трави, листя чи сміття передбачено адміністративну відповідальність (ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок з іншою природною рослинністю або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою адміністративну відповідальність.
Категорично заборонено спалювання рослинних залишків на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог щодо охорони атмосферного повітря.
Заборонено спалювання всіх видів відходів на прибудинкових територіях і в сміттєзбірниках.
У зв’язку з вищезазначеним, необхідно дотримуватись правил пожежної безпеки в умовах природного довкілля, не спалювати суху траву, залишки рослинності та сміття, не провокувати таким чином виникнення пожеж, котрі можуть завдати чимало шкоди людям та довкіллю.
Валентина БАТІЩЕВА,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області