Лісові пожежі
Найбільш поширені лісові пожежі приносять колосальні збитки і часом призводять до людських жертв. Лісові пожежі при сухій погоді і наявності вітру охоплюють значні простори. У 90-97 випадках зі 100 винуватцями лиха виявляються люди. Частка пожеж від блискавок становить не більше 2% від загальної кількості.
Лісові пожежі знищують дерева і чагарники, будівлі та споруди. Ослаблені пожежами насадження стають вогнищами шкідливих захворювань, що призводить до загибелі не тільки уражених вогнем, а й сусідніх з ними посадок. В результаті пожеж знижуються захисні, водоохоронні та інші корисні властивості лісу, знищується цінна флора і фауна.
Найтиповішими причинами виникнення лісової пожежі є:
• викинуті палаючий сірник, недопалок;
• багаття, розведені у місцях з сухою травою;
• підпал трави на лісових галявинах, прогалинах або стерні на полі біля лісу;
• сфокусовані уламками скла сонячні промені;
Залежно від того, в яких елементах лісу поширюється вогонь, пожежі поділяються на: низові, верхові, підземні (грунтові), а від швидкості просування крайки пожежі і висоти полум’я пожежі можуть бути слабкими, середньої сили і сильними. Найчастіше пожежі бувають низові.
- Низові пожежі розповсюджуються тільки за грунтовим покривом (горіння хвойного підліску, опалого хвої, листя, кори, хмизу, пнів та ін.).
- Верхові пожежі можуть бути швидкими і стійкими, в останньому випадку вогонь рухається суцільною стіною від грунтового покриву до крон дерев зі швидкістю до 8 км / ч.
- Підземні (грунтові) лісові пожежі зазвичай є розвитком низової пожежі. Вони виникають на ділянках з торф’яними грунтами. Горіння відбувається повільно, без полум’я.
Небезпечні для людини фізико-хімічні фактори лісових пожеж включають підвищену температуру повітря, світлове і теплове випромінювання, наявність в димі чадного і вуглекислого газів, палаючих часток лісових горючих матеріалів.
Вогонь – основна причина травматизму і загибелі людей, коли вони потрапляють в його оточення. При гасінні кромки низової пожежі найчастіше піддаються опікам відкриті ділянки тіла, загорається одяг.
В результаті згорання лісу в повітря виділяється СО (окис вуглецю, чадний газ) і СО2 (вуглекислий газ). Ці речовини чинять отруйну дію на людину, викликають подразнення слизової оболонки очей і верхніх дихальних шляхів.
Висока температура навколишнього середовища – найбільш характерний фактор лісової пожежі.У межах полум’я низових пожеж вона досягає 200-300 ° С.
Якщо Ви потрапили в зону небезпеки:
- Постарайтеся швидко проаналізувати обстановку: напрямок і силу вітру, стан людей, рельєф місцевості.
- Визначте вогнище пожежі, напрямок і швидкість її поширення й негайно рухайтесь у безпечне місце.
- У разі швидкого наближення фронту пожежі киньте спорядження, залишіть тільки медичну аптечку, сигнальні засоби й НЗ продовольства.
- Тікати від пожежі слід лише в навітряний бік (іти на вітер), обходячи вогнище пожежі збоку.
- У разі наближення пожежі рясно змочіть одяг або ляжте у воду. На мілководді загорніться з головою в спальний мішок, попередньо намочивши його та одяг. Зробіть багатошарову пов’язку для обличчя, яку теж змочуйте водою.
- У разі потрапляння у вогнище пожежі, необхідно зняти з тіла весь нейлоновий, капроновий та інший одяг, що плавиться, позбутися пального й легкозаймистого спорядження.
- Забороняється підпалювати дерева з метою подачі сигналів небезпеки.
- Вийшовши із зони пожежі, необхідно в максимально короткі терміни повідомити про лихо. Під час передачі тривожного повідомлення розкажіть про відомі координати пожежі, час, коли ви її помітили, і передбачуваної причини виникнення (навіть якщо цієї причиною були ви самі).
Пожежі в Чорнобильськом заповіднику
Величезної шкоди природі завдають лісові пожежі. Це страшне лихо не тільки для рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення — порушення протипожежних правил людьми. Подібні дії призводять до забруднення навколишнього середовища, а вогонь може перекинутися на лісосмуги та присадибні території. За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви, які росли десятками років, а про збитки годі й казати. Величезної шкоди пожежі завдають фауні – гинуть птахи, звірі, знищуються їхні домівки! Територія заповідника закрита для вільного відвідування і відпочинку дорослими та дітьми. Здавалося б, що небезпеки мало б і не бути. Але здебільшого пожежа приходить із територій прилеглих до заповідника, найчастіше лісова пожежа провокується людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки. Проте, найбільші лісові пожежі в зоні відчуження починаються через спалювання трави на територіях, які межують із Чорнобильською зоною.
Найбільші пожежі в Чорнобильській зоні відчуження
28 квітня 2015 року – одна з найбільших пожеж за останні 30 років у Чорнобильські зоні відчуження. Результат – постраждало більше 9000 гектарів землі.
Липень 2016 року – масштабна пожежа так званого «Рудого лісу», що зазнав значних втрат внаслідок Чорнобильської катастрофи. Наслідок – постраждало 300 гектарів землі.
29-30 серпня 2017 року – для гасіння пожежі було задіяно 200 фахівців з надзвичайних ситуацій та авіацію. Пожежа охопила близько 25000гектарів землі.
За кілька хвилин вогонь може знищити те, що виросло за кілька десятирічь. Щоб не допустити таких випадків у вашому житті запам’ятайте основні правила пожежної безпеки в лісі.
ЗАБОРОНЕНО:
– розпалювати багаття поблизу сухої трави і листя або торф’яників;
– влаштовувати ігри та гуляння поблизу густих хащ або хвойного молодняку;
– випалювати траву та інші рослинні рештки поблизу лісу, а також на інших ділянках, що безпосередньо примикають до лісу, поля та житлових будинків;
– звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо;
– не залишай бите скло, що діє як лінза і може від сонячного проміння запалити суху траву;
– якщо ґрунт торф’янистий, то розводити багаття категорично забороняється, бо це може призвести до підземної пожежі.
За порушення правил пожежної безпеки в лісах передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафів.
Будьте пильними, неухильно дотримуйтеся, правил пожежної безпеки в лісі, адже охорона його від пожеж – суспільний обов’язок кожного члена суспільства!
Джерело: офіційний сайт Чорнобильського
радіаційно-екологічного біосферного заповідника