На жаль, щодня шпальти ЗМІ рясніють негативними новинами про смертельні ДТП або ДТП з тяжкими наслідками. Серед найпоширеніших причин аварій – перевищення швидкості, порушення правил проїзду перехресть і пішохідних переходів, порушення правил маневрування, керування автівкою напідпитку тощо. Причиною аварії може бути і необачність пішохода. Закликаємо: будьте обережні! Не нехтуйте правилами безпеки!
Швидкісний режим
Дотримуйтеся швидкісного режиму – не перевищуйте дозволену швидкість, не здійснюйте різких маневрів, не гальмуйте і не стартуйте занадто різко. Дотримуйтеся безпечної дистанції щодо інших учасників дорожнього руху. Також зважайте на стан дороги і погодні умови – під час дощу, листопаду, снігопаду та ожеледиці гальмівний шлях зростає – тож інтервал руху варто збільшити.
Світлофор та перехрестя
Будьте уважні на перехрестях, дотримуйтеся сигналів регулювальника, світлофорів і вимог дорожніх знаків. Пам’ятайте, що пріоритет в дотриманні вимог саме такий – якщо працює світлофор, то дорожні знаки пріоритету руху не діють. Також зважайте на рух транспортних засобів, що знаходяться перед вами. Іноді при виїзді на головну дорогу водій завчасно починає видивлятися, чи не рухаються головною дорогою транспортні засоби, і не встигають зреагувати на раптове гальмування автомобіля, що рухається попереду.
Темна пора доби
Пам’ятайте про те, що на пішохідному переході перевагу в русі мають пішоходи. Особливо небезпечним є темна пора доби – адже не всі пішоходи мають одяг зі світловідбивними елементами; а пішохідні переходи не завжди належним чином освітлені і обладнані. Також треба бути обережними, коли поблизу дороги знаходяться діти – їхня поведінка може бути непередбачуваною. Не перевищуйте швидкість в населених пунктах, особливо – у незнайомій місцевості, де ви не знаєте розташування переходів.
Маневрування
Виїзд на зустрічну смугу є маневром, що в разі аварії призводить до найбільш тяжких наслідків. За можливості, уникайте маневрування, що передбачає виїзд на зустрічну смугу. В тому разі, коли уникнути такого маневру неможливо, здійснюйте його виключно на прямих ділянках, що добре проглядаються на велику відстань.
Смуги
Рухаючись по дорозі, дотримуйтеся розмітки дорожніх смуг. Якщо необхідно перейти в іншу смугу, обов’язково повідомте про свій намір, увімкнувши сигнал повороту. Ви повинні поступитися тим транспортним засобам, які рухаються смугою, в яку ви зібралися перебудуватися. Якщо ж одночасно перебудовуються транспортні засоби з обох боків, діє правило «перешкоди праворуч» – автомобіль з правої смуги матиме пріоритет.
Провокація аварії
Як це не дивно звучить, пішоходів далеко не завжди можна пропускати. Так, ви зобов’язані постаратися запобігти зіткненню в тому випадку, якщо він уже вискочив на дорогу. Але якщо він тільки-тільки збирається ступити на проїжджу частину, але застиг біля краю дороги в нерішучості, кращим виходом для водія буде зменшити швидкість, якщо темно – увімкнути дальнє світло і натиснути на клаксон – навіть якщо пішохода це не зупинить і він все одно вискочить на дорогу, ви хоча б привернете увагу інших до аварійної ситуації.
Але ні в якому разі не можна зупинятися і жестом запрошувати пішохода перебігати дорогу в недозволеному місці або на червоний сигнал світлофора. Адже той факт, що ви його бачите і зупинилися, зовсім не означає, що цю людину бачить водій з сусіднього ряду.
Погляд через ряди
Пішохід має право виходити на проїжджу частину, тільки якщо переконається у відсутності небезпеки для себе та інших учасників дорожнього руху: пішохід, виходячи на дорогу, зобов’язаний повернути голову спочатку вліво, а потім, дійшовши до розділової смуги – вправо. Потрібно переконатися в тому, що у кожного водія, з автомобілем якого пішохід може зіткнутися, є можливість побачити пішохода і вчасно зупинитися. Тобто навіть якщо пішохід ступив на зебру, а автомобіль ліворуч від нього їде з дуже високою швидкістю, краще зупинитися і пропустити автомобіль.
Важливо! Відстежувати потрібно автомобілі у всіх рядах. Адже дуже часто на трьох-чотирьохполосних дорогах людина ступає на зебру, автомобілі в крайньому правому і середньому рядах зупиняються і він упевнено йде по дорозі. Але в крайній лівій смузі водій може не бачити пішохода і наслідки цього можуть бути вельми сумні.
Небезпечні зупинки
Зупинки громадського транспорту традиційно є місцями концентрації ДТП. Найчастіше це буває так: людина на протилежному боці бачить маршрутку / автобус / тролейбус і кидається бігти через дорогу сподіваючись встигнути, поки той не поїхав.
Інший варіант – водії маршруток випускають пасажирів перед пішохідним переходом, а ті відразу починають перехід по “зебрі”, вискакуючи з-за автобуса. Водій автомобіля, що рухається за маршруткою або об’їжджає її, до останнього моменту фізично не може побачити пішохода, що ось так раптово з’являється.
Щоб уникнути аварії, водіям треба зменшувати швидкість ще при наближенні до зупинки громадського транспорту, щоб у разі непередбаченої ситуації мати час, щоб зреагувати.
Водій і тип водіння
Багато залежить від самого водія. Різка манера їзди, гра в шашки на дорозі, підрізування, вискакування, прискорення при миготливому світлофорі – все це і багато іншого, провісники ДТП, часто зі смертельним результатом. Особливу увагу варто приділити манері водіння в дощову, туманну та сніжну погоду. У такі дні воно стає особливо небезпечним. Немає гарантії, що ви встигнете відреагувати вчасно і уникнете зіткнення. Часом навіть найдосвідченіші водії потрапляють у смертельні ДТП. Важливо, щоб самопочуття водія теж було хорошим, адже це теж може стати причиною ДТП.
Не можна сідати за кермо автомобіля у нетверезому стані. Також важливо, щоб перед поїздкою водій був бадьорим, адже коли людина втомлена або невиспана, її реакція притупляється і відреагувати в потрібний момент не виходить.
Поведінка за кермом
Під час руху не відволікайтеся на сторонні предмети: телефон, гаманець, сумочку, помаду, каву та інші речі, – будьте дуже уважні. Перед тим, як почати рух, переконайтеся, що всі необхідні вам речі під рукою і вам не доведеться лізти на заднє сидіння автомобіля за чим-небудь. Забезпечте себе тими предметами, які ви найчастіше використовуєте при русі. Заздалегідь налаштуйте навігатор і внесіть до нього потрібну адресу, підлаштуйте дзеркала і протріть лобове скло.
5 порад, як пішоходу вберегтись від ДТП
- Ідіть подалі від проїзної частини і обличчям або по праву сторону до потоку машин. Не йдіть впритул до проїзної частини. Це проста порада, яку усі знають, але рідко дотримуються. Базове правило ПДР для пішоходів – рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку. У разі їх відсутності або неможливості рухатися по ньому – по краю проїжджої частини назустріч руху транспортних засобів. Якщо ви йдете спиною до потоку машин – тримайтеся максимально подалі від дороги.
- Не використовуйте смартфони, планшети, айпади, навушники тощо, коли переходите дорогу. У разі небезпеки (наприклад, технічні проблеми, коли водій не може загальмувати) ви просто не почуєте попереджувального сигнали чи окрику людей, що може призвести до зіткнення та летального результату.
- Дотримуйтесь ПДР. Пішохід має свої правила поведінки на дорозі, які офіційно закріплені у Правилах дорожнього руху (ПДР). Є випадки, коли саме пішоходи стають причинами серйозних ДТП, де гинуть люди.
- Зробіть себе помітним на дорозі. Пішохід має спокійно підійти до краю проїжджої частини, на кілька секунд зупинитися, давши водіям побачити себе, і лише після цього переходити дорогу. Життєво важливо користуватись вночі світловіддзеркалювачами.
- Враховуйте погодні умови. В негоду пішоходам потрібно бути вкрай уважними і не затуляти собі огляд парасольками, шарфами чи шапками під час перетину дороги.
Ставтеся відповідально до власного життя та здоров’я та не позбавляйте цього інших учасників дорожнього руху!