Напередодні травневих свят, варто пригадати правила безпеки за святковим столом. Адже смачна, і нерідко шкідлива їжа, у поєднанні з алкоголем, може призвести до погіршення самопочуття та зіпсувати вихідні.
Як вберегтись від негативних наслідків:
- Їжте невеликими порціями. Наслідками переїдання можуть стати відчуття важкості та печія.
- Надавайте перевагу простим нежирним стравам. Складні салати з майонезом та жирна смажена їжа ускладнює травлення і зробить вас в’ялим. Традиційні святкові страви можна зробити трішки здоровішими, якщо замінити майонез на йогурт, а м’ясо не смажити, а запікати.
- Їжте овочі та фрукти, цільнозернові продукти. Клітковина покращує травлення.
- Відмовтесь від алкоголю.
- Пийте побільше води. Краще уникати солодких та газованих напоїв, особливо якщо ви поєднуєте їх з алкоголем.
- Страви, приготовані для дітей, мають відповідати віковим нормам. Свята не повинні ставати “канікулами” від здорового харчування.
- Намагайтесь не вживати велику кількість нових для вас екзотичних продуктів. Вони можуть викликати алергічну реакцію.
- Десерт – традиційна частина святкової вечері. Проте порція цукру та жирів після ситної вечері – не найкращі варіант. Десерт краще з’їсти згодом, та надати перевагу фруктам, горіхам або натуральній пастілі, желе.
- Дотримуйтесь простих правил при приготуванні та зберіганні харчових продуктів. Вживайте в їжу тільки свіжі, безпечні та якісні продукти. Не зберігайте приготовлену їжу довго навіть у холодильнику. Це допоможе уникнути отруєнь та кишкових інфекцій. Не варто готувати велику кількість складних страв.
- Якщо ви вживали алкоголь, в жодному разі не сідайте за кермо. Це протиправно та дуже небезпечно.
- Намагайтесь більше рухатись. Святкування не має обмежуватись лише вечерею.