Як ми не стараємось ретельно прибрати помешкання, через 2-3 дні пил з’являється знову. Докучливі пилинки складаються з різних компонентів, а саме пилок, цвіль, людська шкіра (згідно з дослідженнями, людина в середньому, щодня втрачає 1,5 грама відмерлої шкіри), частки домашніх тварин, комах. Багато хто неодноразово помічав, що після прибирання очі починають сльозитися і нестримно хочеться чхати. Так проявляє себе алергія на домашній пил. Пилові кліщі можуть викликати і більш серйозні проблеми: бронхіальну астму, алергічний бронхіт, риніт, кон’юнктивіт, дерматит. В Рівненській області пиловий алергенний кліщ також не рідкість.
Які вони пилові кліщі? Розмір цих павукоподібних становить 0,1-0,5 мм, життєвий цикл становить 65-80 днів. Ідеальними умовами для їх існування, є квартира з температурним режимом в середньому від 18 до 25 градусів. Найчастіше вони живуть у ліжку – переважно у матрацах, подушках, ковдрах та постільній білизні. Крім того, кліщів можна виявити на килимах, шторах та м’яких меблях. Саме тому, наші бабусі в холодну пору року виносили на вулицю подушки, ковдри та інші предмети домашнього вжитку, щоб провітрити та очистити.
Яку загрозу ці організми можуть в собі нести? Небезпечними є екскременти пилового кліща, а точніше речовини, що містяться в них (травні ферменти). Саме вони є потужними алергенами для людського організму. Медицина визначає кілька типів алергії, яка може бути спровокована павукоподібними: дихальна, контактна і харчова.
Як захиститись від таких алергенів? Перш за все, необхідно придбати спеціальний матрац, який перешкоджає виникненню пилових кліщів. Він має спеціальний шар Actіgard, що захищає від кліщів, грибків та бактерій, тож про алергію, викликану пиловими кліщами можна забути. Обираючи подушку, необхідно звернути увагу на її антиалергенні властивості, що не дозволяють пиловим кліщам потрапити всередину подушки, таким чином, ускладнюючи їхнє розповсюдження. Безперечно, частіше прибирання вбереже вашу оселю, офіс або будь-яке інше приміщення від непроханих гостей.
Крім того, слідкуйте за тим, щоб ваша постільна білизна завжди була свіжою. Для цього її необхідно змінювати не рідше, ніж раз на один-два тижні. Якщо ваше ліжко захищене від пилових кліщів, то ваш сон буде здоровим, а ви бадьорими та сповненими сил.
Наталія КОСОБУЦЬКА,
методист обласного методичного кабінету
(безпеки життєдіяльності населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області