На сьогодні основні сили наукових підрозділів Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника спрямовано на оцінювання наслідків пожеж.
«За попередніми оцінками постраждало 11,5 тис. га південно-західної частини Заповідника, що складає близько 5 % території Заповідника. З них приблизно 35 % − ліси, 55 % − перелоги, 10 % − водно-болотні угіддя», − зазначив директор Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Олександр Галущенко.
За словами науковця Дениса Вишневського, тварини великих та середніх розмірів і птахи уникнули вогню, проте найбільше постраждали маленькі представники фауни: мишоподібні гризуни, амфібії, рептилії, комахи. Що стосується флори, то внаслідок інтенсивного горіння були втрачені та пошкоджені певні рослинні угрупування.
Біля одного зі згарищ лісниками було знайдено двотижневе лоша коней Пржевальського, яке ймовірно відбилося від табуна. Його оперативно доставили до одного з притулків під Києвом, де ветеринари надають необхідну допомогу. Також було врятовано білченят родини вивіркових, які наразі перебувають на вигодовуванні.
Враховуючи, що 95 % території Чорнобильського заповідника не пошкоджено вогнем, то копитні та травоїдні тварини знайшли корми тут.
Проте, на деяких територіях через вогняну стихію обмежена та подекуди відсутня кормова база для тварин. Тому працівники Заповідника та волонтери-зоозахисники взялися до тимчасової підгодівлі тварин у зоні навколо згарищ, аби компенсувати втрату їх кормових угідь.
Співробітники Заповідника зафіксували, що стадо коней Пржевальського мігрувало до промислової зони ЧАЕС.
Як зазначають екологи, відкриті ландшафти відновлюються швидко і, можливо,. вже через місяць згарища забуяють густою травою, куди із часом повернеться більшість тварин, які покинули ці території під час пожеж.
Частину пройдених вогнем територій співробітники Заповідника планують використовувати як наукові полігони для вивчення процесів відновлення екосистем та особливостей розподілу й депонування радіонуклідів після пожеж.
Джерело: офіційний сайт ДАЗВ України