Ураження електричним струмом виникає при зіткненні з електричним колом, в якому присутні джерела напруги та/або джерела струму, здатні викликати проходження струму по частині тіла, яка потрапила під напругу. Поблизу приладів та об’єктів з високою напругою, також, можливий удар електричним струмом без дотику до струмоведучих елементів. Це відбувається через витік струму або пробій повітряного проміжку. Сила ураження електричним струмом залежить від потужності розряду, тривалості впливу, характеру струму (постійний або змінний), від стану людини — вологості рук тощо, а також від місця зіткнення і шляху проходження струму по організму. Зазвичай відчутним для людини є пропускання струму силою понад 1мА.
Наслідки ураження електричним струмом
- Через високий електричний опір тканин людського тіла, відбувається досить швидке їх нагрівання, що може викликати опіки.
- Навіть порівняно невисокі напруги (110-230В) при короткочасному контакті з грудною кліткою можуть викликати збій у роботі серцевого м’яза (60 мА для змінного струму, 300-500 мА для постійного). Удар струмом також використовується для відновлення роботи серця, таким чином усуваючи ефект фібриляції.
- Удар струмом може викликати збій в роботі нервової системи, наприклад, безладні скорочення м’язів. Повторювані удари можуть викликати невропатію. Гостра електротравма може стати причиною наростаючої асистолії (зупинки серця).
- Найбільше від дії електричного струму страждає центральна нервова система. Її пошкодження веде до порушення дихання та серцевої діяльності. Смерть зазвичай настає внаслідок зупинки серця, або припинення дихання, або першого та другого разом.
- При ураженні голови електричним струмом, можлива втрата свідомості.
- При досить високих напрузі і силі струму можуть виникати так звані електричні дуги, що завдають сильні термічні опіки.
- Під дією струму скорочуються м’язи тіла. Якщо людина взялася за обладнання, що знаходиться під постійною напругою, він, можливо, не зуміє відірватися від неї без сторонньої допомоги. Більше того, його може притягувати до небезпечного місця.
Зверніть увагу! Електроопіки виліковуються набагато важче, ніж звичайні термічні. Деякі наслідки електротравми можуть проявитися через кілька годин, днів або й місяців після інциденту. Тому постраждалий повинен тривалий час жити в обережному режимі і знаходитися під наглядом.
Електробезпека вдома
- Перед тим, як підключити новий електроприлад до мережі, уважно вивчіть інструкцію, що додається до нього – якщо згідно неї прилад має бути заземлений, використовувати його без заземлення небезпечно.
- Не вмикайте у мережу одночасно кілька енергоємних приладів – внаслідок цього можуть перегрітися розетки або спрацювати запобіжники. Якщо це сталося, негайно відключіть від мережі частину приладів.
- Якщо у корпусі електроприладу при вмиканні виникає іскріння, користуватися ним забороняється.
- Не торкайтеся водопровідних кранів та каналізаційних пристроїв, а також будь-яких металевих предметів, якщо в руках ви тримаєте прилад, підключений до електромережі.
- Не допускайте потрапляння вологи чи води на електроприлади.
- Не торкайтеся вологими руками електроприладів, підключених до мережі, а також розеток, цоколів лампочок і т.ін.
- Якщо ви приймаєте ванну чи стоїте босоніж на вологій підлозі, не торкайтеся елементів проводки, ламп, вимикачів-перемикачів та працюючих електроприладів руками.
- Не розміщуйте електричні обігрівачі поблизу легкозаймистих матеріалів.
- Не можна зв’язувати, ховати під килим, прибивати до стіни чи підлоги подовжувачі та з’єднувальні проводи.
- Не залишайте без нагляду увімкнені електроприлади, надто праску, електроплитку, обігрівач.
- При займанні проводу у жодному разі не заливайте його водою та не обривайте руками. В такій ситуації слід викрутити пробки та відключити електричний струм, після чого необхідно загасити пожежу землею, піском чи брезентом.
- Забороняється висмикувати штепсельну вилку з розетки за провід.
- Штепсельні розетки краще не встановлювати у вологих приміщеннях.
- Оберігайте кабелі та електричні дроти від перегинання та перетирання.
- Забороняється фарбувати та білити електропроводку, а також будь-які предмети, що розташовані на ній або ж поблизу неї.
- У ванній кімнаті всі електричні прилади слід підключати до мережі лише із використанням розетки та вилки із захисним контактом та розміщувати їх на відстані не менш ніж 60 см безпосередньо від ванни чи душу.
- В кухні, ванній та душевій кімнатах штепсельні розетки мають бути обладнані підвідними проводами.
- Не можна торкатися руками оголених кінців електричного проводу.
- Якщо при відключенні від мережі всіх електроприладів та освітлення лічильник продовжує фіксувати витрату електроенергії, це означає, що в мережі порушена ізоляція. У такому випадку необхідно терміново звернутися до фахівця-електрика.
- Не можна витирати пил з працюючих електроприладів вологою тканиною.
- Якщо розетка чи електричний дріт зайнялися, не можна заливати їх водою.
- Під час заміни несправних ламп у світильниках забороняється використовувати лампи більшої потужності, ніж та, на яку розрахований прилад. Це може спричинити перегрів частин світильника та цоколя лампи, що, в свою чергу, створить небезпеку виникнення пожежі.
- Не намагайтеся виконувати складні ремонтні та монтажні роботи, пов’язані із втручанням в роботу електроприладів та електропроводки, самостійно.
Що робити, якщо людина потрапила під напругу
- Якщо людина потрапила під напругу, необхідно негайно вимкнути електроприлад або загальний вимикач електрики у приміщені (на щитку), та невідкладно викликати лікаря.
- У разі неможливості швидкого вимкнення електроприладу, необхідно вжити заходів по відділенню потерпілого від об’єктів, що проводять струм, до яких він торкається. Щоб уникнути ризик електричного удару, не можна торкатися до ураженої струмом людини руками до тих пір, поки не буде відключений струм. Використовуючи сухі дерев’яні або інші струмонепровідні предмети, слід відсунути потерпілого від джерела енергії (краще, щоб ноги людини, яка надає допомогу були ізольовані гумовим взуттям).
- При звільненні від дії електричного струму і наданні першої допомоги потерпілому, дорога кожна хвилина. Якщо випадок важкий, необхідно терміново викликати швидку допомогу.
- Якщо людина перебуває у свідомості, залиште її у лежачому положенні на спині, піднявши ноги на 30 см, або ж покладіть на бік з піднятою головою і колінами, зігнутими в положенні анти-шок, укрийте легкою ковдрою.
- При значних опіках не застосовуйте холодну воду, щоб уникнути погіршення шокового стану.
Пам’ятайте, що порушення правил техніки безпеки при роботі з побутовими електроприладами та електроустановками загрожує вашому здоров’ю та життю! Потурбуйтеся про безпеку Ваших дітей! Роз’яснюйте їм правила електробезпеки – це допоможе запобігти біді!