Протягом 2019-2020 років психологами відділу психологічного забезпечення Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Луганській області впроваджено новітні форми роботи з психопрофілактичної діяльності. Ці заходи спрямовані на зміцнення та відновлення соціально-психологічного благополуччя, попередження виникнення соціально-психологічної та особистісної дезадаптації співробітників, які були залучені до виконання завдань за призначенням на території проведення Операції Об’єднаних Сил.
Психологи Головного управління ДСНС України у Луганській області розробили для особового складу підпорядкованих підрозділів ГУ ДСНС України у Луганській області цикл практичних занять з використанням елементів тимбілдингу.
Тимбілдинг (командоутворення) є одним із найефективніших інструментів у роботі психолога ДСНС для формування у бійців комплексу рис, спрямованих на посилення почуття згуртованості, розвиток довіри між співробітниками, розуміння та прийняття індивідуальних особливостей один одного. Крім того, це створення мотивації на спільну діяльність, досвіду високоефективних спільних дій, розвиток здібностей регуляції емоційного стану та освоєння способів саморегуляції.
Проведення вправ з командоутворення “Лабіринт” і “Вежа” потребує використання спеціального приладдя, яке власноруч створили бійці ДПРП-65 смт Красноріченське. Для співробітників це новий досвід, який сприяє більш ефективному формуванню професійних та особистісних якостей у командній роботі. Практичні заняття з особовим складом частин завжди проходять в дружній атмосфері, що дає можливість для кращого налаштування учасників на роботу в групі. Кожній людині надається можливість висловити свої думки, взяти участь у дискусії та вправах. А саме у вправі “Вежа” учасникам необхідно збудувати вежу з 6 кубів. За допомогою приладдя, яким керують одночасно 12 учасників, необхідно домовитися, який з кубів брати першим і яким саме чином будувати вежу. Тут одразу проявляється лідер команди, що дає психологу інформацію про подальшу роботу у даному колективі. Відомо, що керівник грає головну роль у злагодженій роботі колективу. Під час виконання вправ у керівників формуються сміливість, рішучість, відповідальність, урівноваженість, витримка, високий рівень емоційної стабільності та вміння особистим прикладом впливати на підлеглих.
Особливу увагу приділено бійцям, які виконують службові обов’язки на лінії розмежування у підрозділах смт Станиця Луганська, смт Новоайдар, м. Попасна, м. Щастя, м. Гірське, смт Петропавлівка.
Співробітники частин активно беруть участь у міні-іграх, які допомагають подолати важкі когнітивні, емоційні та поведінкові стресові ситуації, відпрацьовують ефективні моделі взаємодії в команді в умовах екстремального характеру.
У результаті якісно проведеної співпраці психологами було підсумовано, що дана форма роботи має зворотній зв’язок усіх учасників. Під час виконання вправ бійці відчувають позитивні емоції: на їх обличчях з’являються посмішки, вони жартують, радіють вмінню взаємодії один з одним. Наприкінці заняття учасники діляться позитивними враженнями, дякують психологам за цікаву та плідну співпрацю.
Даною діяльністю за 2019-2020 роки було охоплено всі підрозділи Головного управління ДСНС України у Луганській області.
Психологи Головного управління ДСНС України у Луганській області тісно співпрацюють зі своїми колегами з інших державних установ і міжнародних організацій. Зокрема, з психологами Головного управління Національної поліції Луганщини діляться своїми напрацюваннями щодо впровадження приладів у вправах з тимбілдингу.
Робота психологів у даному форматі благотворно впливає на психоемоційне здоров’я бійців і тим самим дає змогу пожежним врятувати тисячі людських життів.
Юлія СІМЕЙКО, Олена НІКОЛАЙЧУК, Катерина ЄМЕЛЬЯНОВА,
Головне управління ДСНС України у Луганській області