В одній миттєвості я бачу вічність,
А величезний світ — в зерні піску
Уїльям Блейк
Пісок – природний матеріал, дуже пластичний інструмент творчості. Він здавна використовується як матеріал для творення. Потрапляючи на піщаний пляж, дитина приймається вибудовувати світи, руйнуючи, спостерігаючи і відтворюючи їх знову і знову. Саме дивлячись на те, як грають діти, і як при цьому їм вдається створювати власний маленький світ, фахівці прийшли до розуміння важливості використання піску як інструменту досягнення терапевтичних цілей.
У рятувальників цей напрям арт-терапії викликає великий інтерес і користується все більшою популярністю. Адже з піском зможе працювати кожний, навіть той, хто не володіє особливим художнім даром, або боїться оцінювання і відмовляється малювати. Пісок успішно вбирає в себе негативну енергію, активізує чутливі точки на кінчиках пальців і нервові закінчення на долонях, що позитивним чином впливає на роботу всіх внутрішніх систем людського організму. Робота з піском навчає людину терплячості. Ще він поглинає негативну енергію, взаємодія з ним очищає енергетику людини, стабілізує емоційний стан.
Вологий пісок теж має цікаві властивості. На відміну від сухого, у нього є «пам’ять» – здатність зберігати сліди, відбитки. Отже, на ньому можна малювати, йому можна надавати бажану форму. Ці достоїнства піску дозволили йому зайняти гідне місце в роботі психолога ДСНС.
Ще одним важливим ресурсом пісочної терапії є можливість творчої зміни сюжету подій, взаємин. Створюючи пісочні композиції, казкові сюжети, людина має змогу творчо змінити дискомфортну ситуацію, набуває безцінного досвіду символічного вирішення безлічі життєвих проблем. Усе це сприяє нормалізації внутрішнього світу особистості, зняттю тривоги, звільненню від внутрішніх конфліктів та різних страхів. Досвід перетворення негативного стану в позитивний людина починає використовувати в повсякденному житті.
Всі внутрішні переживання і конфлікти можна виплеснути через піщані скульптури та малюнки. Навіть просто водячи рукою по піску, людина відчуває приплив спокою і позитивної енергії, на кшталт тієї, яку відчуваєш, лежачи на пляжі.
Пісочна терапія – це своєрідне повернення у дитинство, коли ваш творчий потенціал не знав рамок і правил. Це спосіб вирватися з побутових і психологічних проблем, відчувши політ фантазії.
У пісочниці можуть проводитися не тільки індивідуальні заняття, але також і групові. Таким чином, людина вчиться не тільки знаходитися в суспільстві, а й взаємодіяти з іншими людьми. Між ними виникає емоційний контакт, вони знайомляться, просять допомогу і пропонують свою. Так як ігри з піском — процес приємний, то робота в колективі буде позитивною.
Психологічна служба ДСНС України у Луганській області