Кожного дня ми користуємось багатьма електричними приладами. Серед них чільне місце займає електричний чайник (далі – електрочайник). Більшість сучасних електрочайників виготовляються з пластмаси, що дозволяє уникнути опіків при дотику до закипілого чайника, а також допомагає довше утримувати високу температуру води в ньому, у порівнянні з чайниками із металу. Крім того, вони мають автоматичний вимикач на основі біметалічної пластини, прозоре віконце для контролю рівня води (є не у всіх моделей) і контактну підставку, що дозволяє легко і швидко відключити чайник від живильного проводу.
Вважається, що перші електричні чайники з’явилися наприкінці XIX –початку XX століття в Німеччині. У 1992 році в Японії почалося виробництво електрочайників-термосів (термопотів). У 1994 році в Ізраїлі з’явилися електрочайник із контактною підставкою та автоматичним відключенням.
З початку створення і донині електричні чайники не втратили свого призначення, а саме: нагрів води за рахунок трансформації електричної енергії в теплову.
Електрочайник, як прилад, що працює з використанням електричної енергії, вимагає уважного та ретельного дотримання правил експлуатації.
Причинами виникнення пожежі від електрочайника можуть бути: недосконалість чи несправність конструктивних елементів приладу, використання неякісних неметалевих матеріалів із низькою температурою займання, не спрацювання пристроїв захисту, порушення умов експлуатації, несправність систем електропроводки у будівлі тощо.
Заходи безпеки при використанні електрочайників мають бути такими:
- Уважно прочитайте інструкцію виробника електрочайника перед його експлуатацією та збережіть її для подальшого використання.
- Перед включенням у мережу переконайтеся, що напруга, вказана на панелі, відповідає напрузі у вашому домі.
- Ставте чайник на стійку рівну поверхню. Не встановлюйте електрочайник біля нагрівальних приладів.
- Не відкривайте кришку електрочайника під час роботи приладу та не користуйтеся електрочайником із відкритою кришкою.
- Під час кипіння і/або на протязі короткого часу після відключення приладу, уникайте любих контактів з парою, що виходить з носика електрочайника.
- Майте на увазі: якщо електрочайник не заповнений водою або заповнений недостатньою кількістю води, спеціальний запобіжник буде автоматично вимикати роботу приладу.
- Не залишайте без нагляду електрочайник під час роботи.
- Електрочайник нагрівається під час роботи. Уникайте любих контактів із гарячими частинами приладу. Завжди беріть електрочайник тільки за ручку – вона не повинна нагріватися.
- Не наповнюйте прилад і/або не виливайте воду з приладу, якщо він знаходиться на підставці.
- Відключайте прилад від мережі, якщо Ви ним не користуєтеся.
- Не користуйтеся електрочайником, якщо пошкоджений шнур або вилка, або є інші пошкодження. Зверніться у сервісний центр.
- Не допускайте, щоб електричний шнур звисав зі столу, а також слідкуйте, щоб він не доторкався до гарячих поверхонь.
- Не залишайте дітей без нагляду біля включеного приладу. Це може бути дуже небезпечно!
- Користуйтесь електрочайником лише за призначенням – кип’ятінням води.
Шановні громадяни, пам’ятайте! Дотримання цих простих правил експлуатації може захистити вас від великої біди – пожежі!
Наталія Валентинівна Ільченко,
методист центрального методичного кабінету (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва