ГО «Екологічний простір-2020» впроваджує захоплюючий, але й непростий проєкт «Розвиток екотуризму на територіях, що зазнали радіаційного забруднення – шлях до збереження біорізноманіття українського Полісся».
Це, звісно, узагальнена назва задуму, оскільки він має конкретні обриси і завдання.
За підтримки та фінансування Програми малих грантів ГЕФ Україна та у партнерстві з Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник ми беремось за облаштування локацій для спостереження за птахами (бьордвотчінг) в дикій природі зони відчуження.
Мова йде про будівництво в Заповіднику п’яти спостережних веж та облаштування прилеглих до них територій (кемпінгів) для вітчизняних та іноземних бьордвотчерів.
Одночасно проєкт передбачає популяризацію нового для України напрямку екотуризму, що є одним з найбільш інформативних та гуманних способів вивчення пернатих в їх природному середовищі та, загалом, дослідження біорізноманіття Українського Полісся й екологічно толерантного проведення дозвілля.
Потрібно зауважити, що бьордвотчинг на територіях, що зазнали радіаційного забруднення й отримали статус заповідних, має надзвичайний потенціал. Адже Чорнобильський заповідник розташований на перехресті великих пташиних міграційних шляхів. За сезон тут пролітає 30-50 тисяч гусей, 150-200 тисяч качкоподібних та до 1,5 мільйона інших пернатих. Окрім того, на заповідній території зафіксовано багато колоній лелекоподібних, сивкоподібних, гусеподібних, пеліканоподібних та інших птахів.
Юлія КОСЬКО,
голова громадської організації «Екологічний простір-2020»