North Atlantic Treaty Organization, NATO або НАТО – Організація Північноатлантичного договору, Північноатлантичний Альянс, був заснований 4 квітня 1949 року у США з метою захисту миру і стабільності.
У відповідності зі Статутом ООН, першочерговим завданням НАТО є захист свободи та безпеки її членів політичними та воєнними засобами.
10 березня 1992 року Україна вступила до Ради північноатлантичного співробітництва. У рамках заходів Меню партнерства Україна-НАТО представники ДСНС України також беруть участь у засіданнях Комітету НАТО з планування на випадок надзвичайних ситуацій та засіданнях підпорядкованих йому Груп НАТО у сфері надзвичайного цивільного планування, які було утворено у 2010 році в результаті реформування структури Альянсу (група з цивільного захисту, група з охорони здоров’я та продовольчих/водних ресурсів, група з транспортного планування, група з планування цивільного зв’язку та промисловості).
У рамках Меморандуму про взаєморозуміння у галузі планування при надзвичайних ситуаціях цивільного характеру та готовності до катастроф між МНС України і НАТО здійснюється цілодобовий обмін інформацією з Євроатлантичним координаційним центром реагування на катастрофи щодо раннього попередження про надзвичайні ситуації та хід ліквідації їх наслідків, а також направлення запиту про допомогу, в тому числі для надання допомоги особам, постраждалим на сході України внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, та інформації стосовно надання допомоги.
Важливою складовою співробітництва з НАТО є освіта та професійна підготовка. Представники ДСНС України проходять підготовку на навчальних курсах НАТО у сферах надзвичайного цивільного планування, військово-цивільного співробітництва та ХБРЯ захисту; розвідки вибухонебезпечних предметів, розмінування та протидії саморобним вибуховим пристроям.
Участь представників ДСНС України у практичних заходах співробітництва з НАТО позитивно впливає на фаховий рівень українських рятувальників, дозволяє оволодіти спеціальними процедурами та стандартами Альянсу, а також набути реального досвіду, що, в свою чергу, сприяє покращенню взаємодії з країнами-членами та партнерами Альянсу під час спільних дій з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій цивільного характеру.