З початком бойових дій на сході України, співробітники ДСНС України активізували роз’яснювальну роботу серед населення щодо поводження з вибухонебезпечними предметами, адже до небезпечних знахідок Другої Світової Війни додалася велика кількість сучасних нерозірваних боєприпасів, та навіть спеціально встановлених смертоносних пристроїв.
Кожна категорія осіб потребує окремого підходу. Приміром, діти можуть гратися з вибухонебезпечними предметами через свою необізнаність, підлітки – через безрозсудність або бажання виділитися серед однолітків. Є і вимушені порушники правил мінної безпеки – місцеві жителі, які через скрутне матеріальне становище збирають на забрудненій боєприпасами території гілля для топки печей, гриби або ягоди для харчування. З кожним роком інспектори напрацьовують методичний матеріал, допомогти в цій справі запропонувала Данська Рада у Справах Біженців та її структурний підрозділ – Данська Група з Розмінування.
ДГР працює у 18 країнах світу, збирає статистичні дані, розробляє методики та підходи при проведенні роз’яснювальної роботи, користується порадами провідних психологів. Інформування про мінну небезпеку проводить у вигляді тренінгів та громадських інформаційних кампаній.
У квітні проведено курс для особового складу Головного управління ДСНС України у Луганській області, відповідального за напрямок роботи із засобами масової інформації та громадськістю, а також за попередню ідентифікацію вибухонебезпечних предметів (до прибуття піротехніків).
Курс охопив наступні предмети:
– Вплив мін та вибухонебезпечних залишків війни;
– Загальний огляд протимінної діяльності;
– Ознайомлення зі стандартними оперативними процедурами ДГР щодо “Інформування про небезпеку”;
– Зміна поведінки;
– Як проводити ІМН серед дітей;
– Як проводити ІМН серед дорослих;
– Практичні заняття з ІМН.
По закінченні програми слухачам видали Свідоцтва про проходження курсу, методичні рекомендації та вже готові матеріали, які можна використовувати у повсякденній роботі – сценарії, мультимедійні презентації, мультфільми.
Загалом, інформування про мінну небезпеку передбачає також проведення інформаційних кампаній для вчителів, вихователів дитячих садочків, лікарів, а також, за погодженням з місцевими органами влади, з усім зацікавленим населенням. На думку спеціалістів проекту, Луганські та Донецькі рятувальники є найбільш бажаними учасниками процесу, адже вони не лише отримують інформацію, а і діляться власним досвідом.
Звичайно ж, навіть повна обізнаність та обережність не убезпечує людей повністю, проте значно знижує ризики загинути або бути скаліченими.
Ольга Горковенко
Олександр Чалий