Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, як і будь-який навчальний заклад України, працює над тим, щоб було втілено в життя мудре гасло древніх: Patriae decori civibus educandis (Освічені громадяни – окраса своєї батьківщини), а крім того виконує й надзвичайно важливу функцію підготовки висококваліфікованих спеціалістів нашої галузі. Цього року університет святкує 70-річчя
Розпочавши свою історію з Київських курсів удосконалення офіцерського складу пожежної охорони тогочасного МВС СРСР, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (далі – ЛДУБЖД) пройшов кілька етапів свого становлення: Львівське пожежно-технічне училище, з 2001 року – Львівський інститут пожежної безпеки МВС України, у 2006 році навчальному закладу надано статус університету.
Зараз університет – масштабний навчально-науковий комплекс із доброю практичною базою, в якому всі служби підпорядковані одному найважливішому завданню – підготувати спеціаліста Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС), який за своїми професійними характеристиками відповідав би найвищим вимогам європейських стандартів.
До складу ЛДУБЖД входять навчально-наукові інститути пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, психології та соціального захисту і післядипломної освіти.
Найдорожче
Найбільшим скарбом навчального закладу є люди – висококваліфіковані спеціалісти, великий педагогічний колектив однодумців. Нині в Університеті працюють 250 викладачів, із них: 27 докторів наук, 22 професори, 127 кандидати наук та 74 доценти, які щодня й щогодини самовіддано навчають майбутню еліту України – високоосвічених і багатих духовно, культурних і відданих державі фахівців ДСНС. І якщо свого часу великий Іван Франко сказав: «Вчителем школа стоїть!», то можна впевнено стверджувати, що педагогічний колектив університету, під керівництвом ректора – генерал-лейтенанта служби цивільного захисту Михайла Козяра – є його основою.
Тримаючи крок із часом
Враховуючи специфіку й особливість завдань, покладених на підрозділи ДСНС, у березні 2015 року постановою Уряду затверджено рішення про створення військової кафедри з підготовки громадян України, які мають або здобувають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра і придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями, за програмою підготовки офіцерів запасу.
Одним з основних аспектів національної та регіональної безпеки України сьогодення є питання ліквідації наслідків бойових дій на територіях Луганської та Донецької областей України. Для ефективного подолання проблем на звільнених територіях, пов’язаних із безпекою населення та територій, силами ДСНС втілюється комплекс заходів із гуманітарного розмінування.
Беручи до уваги цю ситуацію, в ЛДУБЖД у вересні 2015 року була створена кафедра інженерного забезпечення, саперних та піротехнічних робіт. Основними завданнями кафедри є підготовка спеціалістів зі знешкодження та знищення різних типів боєприпасів, в навчальний процес введено програми підготовки фахівців рівнів, що відповідають міжнародним стандартам IMAS.
У рамках функціонування кафедри та впровадження завдань, регулярно проводяться робочі зустрічі з питань співпраці з піротехнічними підрозділами центрів швидкого реагування та аварійно-рятувальних загонів ОРС ЦЗ ДСНС України.
Колектив ЛДУБЖД зробив важливі кроки на шляху реформування системи відомчої освіти. Випускники Ліцею цивільного захисту (м. Вінниця), створеного у травні 2012 року з метою забезпечення умов для здобуття повної загальної середньої освіти і гарантування соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і тих, чиї батьки загинули під час виконання службових обов’язків, дітей працівників ДСНС та обдарованої молоді, зможуть продовжувати навчання в університеті й здобути наступний освітній рівень.
Наукова діяльність
Одним із напрямів наукової діяльності навчального закладу є підготовка науково-педагогічних кадрів. Для цього функціонують докторантура й ад’юнктура, в яких зараз навчаються 3 докторанти, 46 ад’юнктів (аспірантів). Після завершення досліджень захист проводиться у спеціалізованих вчених радах, яких в університеті є три: «Пожежна безпека» К 35.874.01 із правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.02 «Пожежна безпека»; «Управління проектами та програмами. Інформаційні технології» К 35.874.02 із правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальностями 05.13.06 «Інформаційні технології» та 05.13.22 «Управління проектами і програмами» та «Теорія і методика професійної освіти» К 35.874.03 із правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – «Теорія і методика професійної освіти».
Окрасою та гордістю Львівського державного університету безпеки життєдіяльності є плеяда талановитих учених, організаторів і натхненників наукового життя, знаних в Україні та світі, внесених до когорти почесних докторів (Doctor Honoris Causa) нашого навчального закладу. Серед них варто згадати імена таких знаних педагогів, як Зязюн Іван Андрійович – доктор філософських наук, професор, почесний доктор (Doctor Honoris Causa) ЛДУБЖД із 20 лютого 2008 року, Ничкало Нелля Григорівна – доктор педагогічних наук, професор, дійсний член АПН України, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих АПН України, почесний доктор (Doctor Honoris Causa) із 24 вересня 2009 року, Гуревич Роман Семенович – доктор педагогічних наук, професор, директор Інституту математики, фізики і технологічної освіти Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, почесний доктор (Doctor Honoris Causa) із 20 лютого 2008 року.
За значний внесок у розбудову міжнародної співпраці трьох закордонних вчених та державних діячів також було номіновано на звання почесного доктора (Doctor Honoris Causa): Веслава Леснякевича, головного коменданта Державної пожежної служби Республіки Польща, Барієва Енвера Ризаєвича, Міністра з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь, Алана Флауерса, доктора в галузі експериментальної ядерної фізики, професора, члена Сенату Кінгстонського університету, почесного радника Європейського молодіжного парламенту.
Міжнародна співпраця
Із 2008 року ЛДУБЖД є членом Асоціації навчально-наукових установ Євросоюзу, які працюють у галузі безпеки людини – European Fire Service Colleges Association (EFSCA). Така співпраця дозволяє переймати досвід європейських країн щодо реагування на надзвичайні ситуації та запобігання їм, розробляти спільні стандарти й концепції безпеки, обмінюватися сучасними науково-технічними досягненнями й досвідом підготовки фахівців.
На підсумковому засіданні Саміту Асоціації у травні 2015 року навчальний заклад нагороджено «Срібною медаллю» за вагомий внесок у розвиток міжнародних механізмів гарантування безпеки людей, інтеграцію української системи цивільного захисту в європейську та значну роботу щодо розвитку й розширення напрямів діяльності Європейської Асоціації навчальних закладів, які працюють у галузі безпеки людини.
20 вересня 2013 року ректор Університету професор Михайло Козяр у найстарішому навчальному закладі Європи – Болонському університеті (Італія) – підписав Велику Хартію Університетів (Magna Charta Universіtatum). Цей документ об’єднує понад 800 провідних університетів світу, які є визнаними осередками знань, науки та культури. Він визначає фундаментальні принципи, якими керуються університети для забезпечення розвитку освіти, інноваційного руху та налагодження тісних зв’язків.
Досягнення
Згідно з консолідованим рейтингом вищих начальних закладів України Університет визнано кращим у своїй галузі. Для складання рейтингу було враховано думку найавторитетніших експертів, засобів масової інформації, рейтинги ЮНЕСКО, «Топ-200 Україна», «Компас», «Вебометрікс» і «Scopus». Університет визнано також лідером національної освіти за багаторічну інноваційну педагогічну діяльність із модернізації освіти в Україні та лідером національної системи рейтингового оцінювання вищих навчальних закладів України. Університет відзначено золотими медалями в номінаціях «Інформаційні ІТ-технології у вищому навчальному закладі», «Міжнародне співробітництво в галузі освіти і науки» і «Видання підручників та навчальних посібників нового покоління для профільних вищих навчальних закладів». Університет нагороджено Дипломом Міністерства освіти і науки України за активну профорієнтаційну роботу серед молоді.
У традиціях навчального закладу прерогативою завжди була й залишається фахова підготовка висококваліфікованих спеціалістів, які б мали творчу наснагу вчитися й розвиватися далі, бо вища школа не може навчити на все життя. Більшість із наших випускників є саме такими. Загалом за час існування Університету підготовлено близько 35 тис. фахівців, 46 із яких стали генералами. Ціла когорта високоосвічених фахівців підрозділів пожежної охорони та служби цивільного захисту вписала героїчні сторінки до літопису 70-літньої історії ЛДУБЖД. Випускники Університету своєю сумлінною службою й наполегливою працею гідно примножують славні традиції рідної альма-матер. На сьогодні чимало з них перебувають на керівних посадах департаментів, обласних управлінь та підрозділів ДСНС України, інших країн. За самовіддану працю, мужність та відвагу кращі наші вихованці відзначені державними нагородами.
Отже, Львівський державний університету безпеки життєдіяльності прагне всебічно розвиватися задля створення комфортного та оптимального освітньо-наукового, матеріально-технічного й культурно-просвітницького середовища європейського рівня, щоб майбутні абітурієнти залишалися в Україні, обираючи саме наш навчальний заклад як пріоритетний для здобуття освіти найвищого зразка.
Античні мудреці говорили: Laudamus veteres, sed nostris utimur annis (Хвалимо минулі роки, але живемо сучасністю) – і колектив Університету шанує свою історію та людей, які її творили, й розуміє, що лише наполеглива щоденна праця сьогодні дозволить і вписати ще не одну славну сторінку в життєпис навчального закладу. ЛДУБЖД стоїть зараз на порозі нового етапу свого розвитку, який завдяки праці всього колективу обов’язково увінчається очікуваними успіхами.
Педагогічний колектив університету свідомий того, що виконати з честю свій професійний обов’язок – «врятувати, запобігти, допомогти» – може тільки високодуховна людина, для якої непроминальні морально-етичні цінності є внутрішнім імперативом. Тому велика увага приділялася й надалі приділятиметься вихованню в курсантів і студентів тих ціннісних рис, про які пише Ліна Костенко:
І в епіцентрі логіки і стресу,
Де все змішалось, – рідне і чуже,
Цінує розум вигуки прогресу,
Душа скарби прадавні стереже…
А цими скарбами є честь, совість, жертовність, любов, «добром нагріте серце», за словами Т. Шевченка, а також готовність послужити ближньому своєму.
Шлях, обраний колективом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності – це дорога Правди й Добра, а спільні зусилля приведуть до очікуваної мети: сформувати нове покоління справжніх рятувальників, які готові гідно прийняти виклики сучасної епохи і гарантувати безпеку громадян нашої держави.
Сектор зв’язків із громадськістю та ЗМІ,
ЛДУБЖД