Сьогодні в світі відзначається Всесвітній день свободи преси. Його відзначення ініційовано Генеральною конференцією ЮНЕСКО за підтримки Генеральної Асамблеї ООН. Саме третього травня 1991 року в столиці Намібії була підписана «Віндхукська декларація», що є зверненням до урядів держав усього світу щодо забезпечення свободи преси.
Згідно щорічної доповіді громадської організації Freedom House про стан свободи преси та Інтернет-видань, а також щодо стану громадянських прав і свобод, Україна увійшла до числа 62 країн з частково вільною пресою. На думку укладачів доповіді, за останні 13 років стан свободи преси в світі сягнув рекордно низького рівня. Вільною визнана преса лише в 19 зі 147 досліджених країн (близько 13 відсотків від загальної кількості). У 62 країнах преса визнана частково вільною, в інших 66 – залежною.
Окрім цього, за даними міжнародної організації «Репортери без кордонів», наша держава піднялась у рейтингу свободи преси. Згідно з цим рейтингом, нині Україна посідає 102 місце (торік було 197).
За інформацією Центра новин ООН, напередодні Всесвітнього дня свободи преси зі щорічним посланням виступив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
У своєму зверненні він зокрема сказав:
– Потрібно, щоб лідери держав захищали свободу ЗМІ. Без цього не вдасться покінчити із засиллям дезінформації. Також потрібно, щоб за право на правду виступав кожен із нас. Окрім цього, Антоніу Гутерріш зазначив, що представники медіа під час виконання завдань часто піддаються серйозним ризикам. Журналісти намагаються надавати слово найзнедоленішим людям у найнебезпечніших місцях планети. Через це працівники ЗМІ нерідко стають жертвами брудних наклепів і насильства, їх заарештовують, калічать і навіть вбивають. У цьому зв’язку він закликав не допускати таких ситуацій.