За даними «National Geographic», щороку в США трапляється понад 100 тис. лісових пожеж. Ці пожежі щорічно знищують в середньому 2–3 млн гектарів лісу. Причиною 80% пожеж є людський фактор
Як відомо, лісові пожежі можуть призвести до масових втрат життя та мільярдних збитків. Для протистояння вогню в лісових масивах у США у звичайному режимі працюють лісові пожежники. Щось на кшталт українських пожежних підрозділів, які за сигналом тривоги виїжджають на пожежу.
Проте, в Америці спеціально для боротьби з лісовими пожежами створено спецгрупи пожежників-парашутистів (англ. smokejumpers). Якщо пояснювати простішою мовою, це щось на кшталт «пожежного десанту». Ця професія вдвічі небезпечніша за професію звичайного пожежника. По-перше, пожежник-парашутист здійснює стрибок із вертольоту, а по-друге, він стрибає в самісіньке пекло, де вирує вогонь. Пожежники-парашутисти входять до складу підрозділів звичайних лісових пожежників, але мають свою асоціацію джамперів. Вони складають лише 3% від усіх пожежників Сполучених Штатів.
Для чого ж потрібні такого роду пожежники?!
Більше 75 років існують пожежники-парашутисти. Спокійно і ефективно вони боролися та продовжують боротися з пожежами в районах, недоступних для наземних транспортних засобів.
Для стрибка пожежники екіпіруються спецмішками з обладнанням та коробками з необхідними речами. Серед цих речей вони мають технічне обладнання для роботи та запас їжі на 48 годин.
Кожен джампер вдягнений у комбінезон із надміцної спеціальної тканини, зовнішній шар якої може протистояти пробиттю, проколу, прориву та іншим небезпекам, на які можна натрапити в останні хвилини перед приземленням. Костюм також вогнестійкий, здатний витримати 550°С протягом 4 секунд. Під комбінезонами є звичайні вогнезахисні засоби.
Після повної готовності за сигналом сирени пожежники здійснюють стрибок. Як правило відстань до землі становить від 500 метрів.
Головним завданням пожежної парашутної команди є створення «захисних ліній». Ці лінії утворюються, починаючи з території проходження вогню, до епіцентру пожежі, де вогонь поширюється найшвидше. Лінії захищають територію від повернення вогню. Також пожежники запобігають поширенню пожежі, спалюючи окремі кущі та дерева за допомогою паливної суміші. Цим вони придушують вторинне виникнення вогню. Парашутисти знаходяться на території пожежі доти, доки вона не буде ліквідована.
Ця робота вважається надважкою та кропіткою. Для створення захисних ліній пожежники використовують пуласкі (спеціальний ручний інструмент для роботи під час лісних пожеж). Лінії вогню, створюють траншейним типом. На це потрібен час та неабияка фізична підготовка, адже усі лінії роблять вручну. Лише тільки уявіть, як у таких умовах ще й траншеї копати!
Роль, яку відіграють парашутисти у ліквідації пожежі є винятковою. Вони працюють цілодобово, не зупиняючись, поки роботу не буде завершено. Отже, кожен член команди має бути забезпечений усім необхідним для виконання робіт протягом декількох діб. Маса спорядження та обладнання пожежників може перевищувати 50 кг.
Гасіння лісових пожеж – надзвичайно важка робота. Тому важливо, щоб пожежники не тільки мали змогу виконувати цю роботу, а й були захищеними.
10 найважливіших речей, які необхідні для роботи лісовому пожежному: каска, захисні окуляри, куртка та штани, чоботи, рукавиці, рація, рюкзак, пуласкі, паливний бак та протипожежне укриття
Шолом захищає пожежника від предметів, що падають. Він виготовлений із вогнетривкого та протиударного термопластика, щоб запобігти травмам голови. Шолом має яскравий колір, що робить пожежників помітними з висоти.
Захисні окуляри захищають очі пожежників від вогню та жару, а також потрапляння диму й сміття. Завдяки спеціальному покриттю, окуляри можуть витримати 260 °С протягом 5 хвилин.
Захисний одяг зроблений із вогнетривких матеріалів, його міцність не дає пошкодити ноги, руки та інші ділянки тіла. У ночі, під час сну, такий одяг зберігає тепло. Взуття надміцне, призначене для екстремальних умов роботи й виготовлено зі шкіри.
Рукавиці також призначені для важких умов праці, виготовлені зі шкіри, а тому надійно захищають руки пожежника від вогню.
Рація. Для роботи у небезпечному середовищі рація є дуже важливим засобом спілкування. Це уможливлює спостереження пожежників за напрямком вітру та процесом поширення вогню, а також засобом інформування інших команд про траєкторію пересування пожежі або можливу загрозу пожежникам.
Заплічник містить усі найнеобхідніші для пожежників у лісі дрібні предмети, зокрема: ліхтарі, запасні акумулятори, пляшки з водою, запали, карти, сонцезахисний крем, компас, беруші, захисні окуляри, аптечка першої допомоги, питна вода, їжа та захисне покривало.
Паливний бак призначений для зберігання та носіння паливної суміші: бензину або дизпалива.
Протипожежне укриття розгортається за необхідності під час надзвичайної ситуації або якщо команда потрапила у вогняну пастку. Воно зроблене зі скловолокна та алюмінію й утворює тимчасовий захисний простір для пожежників.
Пуласкі. Цей інструмент поєднує в собі сокиру і тесло. Має жорстку ручку із дерева, пластику або скловолокна. Пуласкі є універсальним інструментом – ідеально підходить для створення траншейних ліній, копає ґрунт і розрубує дерева.
Дарина ЦУРКАНЬ,
Сектор зв’язків із засобами масової інформації та роботи з громадськістю
ГУ ДСНС у Дніпропетровській області