Енергетична криза 1973-74 років стала шоком для світової економіки й особливо для країн, енергетика яких була орієнтована на невідновлювальні джерела енергії. У той же час була опублікована перша доповідь Римського клубу, зокрема ключова робота «Межі зростання», яка показала невтішні перспективи на наступні 50 років щодо використання природних ресурсів.
Саме тоді було закладено основи сучасної концепції «сталого (екологічного й соціального збалансованого) розвитку». Її конкретне втілення – це використання поновлюваних джерел енергії та «зелене» будівництво. Відтоді ці напрями почали розвиватись у західних країнах. І вже до середини 90-х років провідні світові компанії сфери експериментальних розробок перейшли у вимір комерційного застосування.
Зелене будівництво («green building», «sustainable building») – це системний підхід до проектування, облаштування й утримання будинків, який дозволяє зробити будівлю ресурсозберігальною, максимально зручною та з мінімальним впливом на навколишнє природне середовище.
Нині «зелене» або екологічне будівництво – це підхід до впровадження будівельних проектів, що стосується всіх етапів реалізації проектів будівництва, – від проектування – до демонтажу. Результатом такого підходу є створення будівлі з високим рівнем комфорту й безпеки, низьким споживанням енергії та ресурсів при його експлуатації. Окрім цього, будівництво споруди та його експлуатація характеризуються низьким негативним впливом на довкілля й людей.
У 2011 році групою активних компаній і фахівців було створено Київську організацію – «Раду з зеленого будівництва» (UaGBC), що проволила свою діяльність до 2013 року. У зв’язку з політичними й економічними потрясіннями 2013-2014 років її робота була призупинена. Пізніше діяльність організації поновилася і в 2016 році була заснована всеукраїнська громадська організація, яка ввійшла до складу Всесвітньої ради з зеленого будівництва (далі – Рада).
До складу української Ради входять професійні організації, державні органи, науково-дослідні інститути та приватні особи. Завданням цього об’єднання є координація зусиль щодо впровадження принципів «зеленого» будівництва на всіх рівнях: від прийняття відповідних законів – до реалізації проектів будівництва об’єктів, упровадження на українському ринку екологічних матеріалів і технологій для будівельної галузі.
Розвиток «зеленого» будівництва безпосередньо залежить від технологічного рівня країни та від усвідомлення суспільством екологічних принципів.
Користь від «зеленого» будівництва
Завдяки сучасним механізмам конструювання будівель, облаштування теплоізоляції, вентиляції та опалювальних систем можна скоротити витрати енергії, потрібної для утримання житла. Хоча затрати на створення таких будівель вищі за традиційні, проте щомісячні витрати на утримання будинку, залежно від рішень будівництва, будуть нижчими на 50 – 90%.
«Зелене» будівництво як новий етап еволюції будівельної галузі
На сьогодні складаються сприятливі перспективи для розвитку екологічного будівництва в Україні. Це зумовлено низкою причин, основними з яких є:
– курс на інтеграцію в європейський простір, включаючи переорієнтацію на стандарти ЄС у будівництві й архітектурі;
- енергетична безпека й тісно з нею пов’язані питання енергозабезпечення будинків та споруд;
- зростання інтересу до «зеленої» тематики з боку як професійного, так і широкого загалу.
Не зважаючи на стагнацію ринку нерухомості, ці тенденції створюють основу для зростання інтересу до «зеленого» будівництва в найближчій перспективі. Унаслідок поширення ідеї сталого розвитку і «зеленого» будівництва в Україні дедалі більше професіоналів, експертів та бізнесменів зацікавлені в застосуванні цих принципів у своїх проектах.
Однак, поки що напрям «зеленого» будівництва в нашій країні знаходиться на початковій стадії розвитку. Реалізованих проектів не так багато, та й кількість компаній, що активно використовують підходи «зеленого» будівництва, також незначна.
Головним інструментом втілення принципів зеленого будівництва в проектах нерухомості є так звані системі зеленої сертифікації. Системи «зеленої сертифікації» характеризуються наступним:
- Оцінка всього життєвого циклу будівлі, а не тільки проектно-будівельної частини;
- Використання широкого спектру різних критеріїв, які оцінюють розташування земельної ділянки, що застосовуються технології проектування і будівництва, використання поновлюваних джерел енергії, технологію демонтажу та ін.;
- Сертифікація не є поодинокою дією, а процесом, який супроводжує проектування і будівництво об’єкта.
Існує кілька незалежних систем сертифікації в зеленому будівництві. Найбільш поширені:
- BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method, Великобританія), з 1990р., сертифіковано близько 558 тис. будинків у 50 країнах. Попередню сертифікацію LEED отримали бізнес-центр Астарта в Києві та «Оптіма» в Львові;
- LEED (Leadership in Energy and Environmental Design, США), з 2000р., сертифіковано близько 90 тис. будинків. В Україні згідно цієї системи були сертифіковані будівля посольства США, та офіс компанії Shell (в бізнес-центрі «Торонто»);
- DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen, Німеччина) з 2009р., сертифіковано близько 1100 будівель. Як рейтингова система 2-го покоління вона забезпечує найбільш цілісну оцінку будівлі з точки зору «сталого розвитку». В Україні сертифіковано один об’єкт – супермаркет компанії Billa в Києві (вул. А.Ахматовой, 49);
«Sustainable development – поки ще новий термін на українському ринку нерухомості. Тим часом екологічно раціональне будівництво активно поширюється в усьому світі. Ресурсозберігальні будівлі мають незаперечні переваги перед традиційними: їх склад та експлуатація в рази дешевші», – вважає директор і засновник компанії Дельта Проектконсалт Україна (дочірня компанія австрійського холдингу Дельта) Кнут Друговіч.
Держава ще поки не має програм підтримки цього напряму, яка б відповідала світовим тенденціям нормативно-правової бази. Хоча при цьому є позитивний досвід щодо підтримки на державному рівні такого напряму, як відновлювальна енергетика, який призвів до значних успіхів у цій сфері (закон про «зелений» тариф).
Що таке «зелений» тариф?
Так, відповідно до Закону України «Про електроенергетику» «зелений» тариф – це тариф, за яким вітчизняний оптовий ринок електричної енергії зобов’язаний закуповувати електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії – вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), у тому числі на введених в експлуатацію пускових комплексах. Енергопостачальники зобов’язані купувати електричну енергію у випадках, обсягах і за цінами, визначеними НКРЕ.
«Зелений» тариф – механізм, призначений для заохочення підприємств і населення до вироблення й споживання електроенергії з альтернативних джерел енергії.
Крім того, Законом України від 22.12.2016 № 1804-VIII «Про внесення зміни до Закону України «Про електроенергетику» щодо коефіцієнтів «зеленого» тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії» було знижено коефіцієнт «зеленого» тарифу для електроенергії, яка вироблена на сонячних електростанціях потужністю понад 10 МВт.
Як отримати «зелений» тариф?
- Розробка техніко-економічного обґрунтування (далі – ТЕО) проекту (бізнес-план) – від одного місяця.
- Реєстрація юридичної особи – від одного місяця.
- Оформлення права на землю (договір оренди) – 6…12 місяців.
- Розробка ТЕО можливості підключення об’єкта до мереж – від одного місяця.
- Отримання технічних умов на підключення до мереж – до двох місяців.
- Передпроектні роботи – до одного місяця.
- Розробка проектної документації – 2…3 місяці.
- Придбання обладнання – доставка 3…4 місяці.
- Установка і налагодження обладнання – від одного місяця.
- Підключення до мережі – 1…2 місяці.
- Оформлення ліцензії виробника електроенергії – до одного місяця.
- Оформлення членства в Оптовому ринку електроенергії (ОРЕ) – до одного місяця.
- Експертиза «місцевої складової» – до одного місяця.
- Затвердження «зеленого» тарифу – 1…2 місяці.
- Договір на продажу електроенергії – до одного місяця.
- Продаж електроенергії по «зеленому» тарифу.
- Експлуатація і поточне обслуговування об’єкта генерації.
Існує ціла низка організацій, які систематично займаються питаннями енергозбереження та відновлювальними джерелами енергії, і працюють у цьому напрямі не один рік. У зв’язку з різкою зміною цінової політики держави на енергоносії з’явилися стимули для ширшого застосування енергозберігаючих технологій та підходів, у тому числі і в будівництві. Це створює передумови для широкого впровадження практик «зеленого» будівництва.
Геннадій ФАРЕНЮК,
ДП «ДНДІ будівельних конструкцій»
Станіслав Шульга,
ГС «Українська Рада з зеленого (екологічного) будівництва