Швидкий темп сучасного ділового життя потребує постійної зібраності і готовності приймати рішення. Вирішення проблем найчастіше відбувається під пресингом відповідальності, в умовах дефіциту часу і ненормованого робочого дня. Якщо говорити мовою медицини, сучасна людина живе в стані хронічного стресу.
Стрес став невід’ємною частиною нашого життя. Він викликається будь-якими значними подіями – як негативними, так і позитивними. І боротьба зі стресом означала б не тільки уникнення сварок і невдач, але й відмову від особистих досягнень і житейських радощів. Негативні переживання, так само як і позитивні емоції, необхідні у нашому житті. Будь-яка нормальна людина часом відчуває розчарування, гнів, смуток. Але щоб вони не переросли у надмірне напруження, намагайтеся подолати їх. “Стрес – це не те, що з вами трапилося, а те, як ви це сприймаєте” (Ганс Сельє).
Намагаючись пристосуватися до вимог часу, наша нервова система з початком стресової реакції активізує свої ресурси і з часом справляється з підвищеним навантаженням. Але якщо стресові впливи, у тому числі емоційні, продовжуються, ресурси організму виснажуються, і розвиваються різноманітні патологічні стани (недарма говорять – усі хвороби від нервів!).
Під впливом емоційних стресів розвиваються неврози, що виявляються порушеннями сну, головними болями, підвищеною дратівливістю і знервованістю, частою зміною настрою з переважанням пригніченого стану. Формуються передумови для захворювань шкіри, серцево-судинної, шлункової систем. Головне лікування у такому випадку – усунення стресового чинника.
Найчастіше у стресові ситуації потрапляють нетерплячі люди, які ніколи не доводять справу до кінця, не доліковуються, вживають їжу поспіхом. Не навчившись боротися зі стресом, вони ризикують серйозно зашкодити своєму здоров’ю: одержати інфаркт, гіпертонію, атеросклероз, цукровий діабет, виразку шлунку, можуть набрати зайву вагу тіла.
Існує багато порад і рекомендацій щодо попередження негативного впливу наслідків стресу
Спеціалісти пропонують:
- Виділіть для себе головні життєві цілі і зосередьте свої зусилля на їх досягненні. Навіть найскромніші досягнення на шляху до поставленої мети підвищують впевненість в собі і поліпшують душевне самопочуття.
- Не нехтуйте спілкуванням. Людині, якій здається, що вона покинута і залишилася сам на сам зі своїми невирішеними проблемами, просто необхідно товариство близьких друзів.
- Зробіть кроки, щоб усунути причину напруги. Наприклад, якщо ви зрозуміли, що вас найбільше гнітить і засмучує конфлікт з співпрацівниками, постарайтеся налагодити конструктивні стосунки з ними і організуйте спільну роботу. Ваші зусилля в цьому напрямку дозволять вам відчути впевненість в собі, яка обов’язково переможе відчуття безвихідності.
- Використовуйте паузи для розслаблення. Майже щодня кожному з нас доводиться потрапляти в ситуації вимушеної бездіяльності чи очікування наприклад, в черзі, в транспорті і т.п. Декого це дратує. Постарайтеся, навпаки, використати ці хвилини для приємних думок.
- Потурбуйтеся про обстановку, яка вас оточує. При*оформленні свого житла не використовуйте великі плями червоного і жовтого кольорів. Заспокійливими є м’які пастельні відтінки зелено-голубої гам и.
- Обговорюйте з близькими свої проблеми. Сварки найчастіше виникають через те, що надвечір у всіх накопичується напруга, і достатньо найменшого приводу для виникнення роздратування. Не шкодуйте часу для спокійної розмови з рідним и. Обговоривши вголос свою проблему, ви майже її вирішили.
- Навчіться слухати. Ніколи не будьте впевнені, що ви відразу ж розумієте думки, які хоче висловити співрозмовник. Вислухайте його уважно, щоб не виникло непорозуміння.
- Знайдіть резерви часу. Якщо стан напруги викликаний дефіцитом часу, подумайте, як більш раціонально організувати своє життя.
- Відпочивайте всією сім’єю.
- Не виснажуйте себе роботою понад міру.
- Нехай у вашому житті знайдеться місце гумору і сміху.
- Музика – це також психотерапія. Частіше слухайте музику, яка поліпшує настрій.
- Фізичні навантаження змінюють нервове напруження. Крім того, регулярні фізичні вправи зміцнюють ваше здоров’я, а чим краще ваше здоров’я – тим легше боротися з і стресом.
- Допомагає зміна діяльності, коли позитивні емоції від заняття улюбленою справою витісняють негативні.
Щоб уберегти себе від негативних наслідків стресу, головне – не жити і не працювати до виснаження. Плануйте свій день, але не будьте рабом цього плану. Навчайтеся рішуче і без жалю говорити “НГ новим і не дуже важливим справам, обтяжним проханням. Знайдіть час для відпочинку: у вихідний вимкніть телефон і лежіть у ліжку хоч цілий день. Або, махнувши на все рукою, їдьте за місто. На роботі щогодини робіть перерву на десять хвилин. Частіше прислухайтеся до свого організму
Що ж робити, якщо стресу уникнути все ж таки не вдалося?
Повільно порахуйте до десяти і зробіть глибокий вдих, вийдіть із приміщення й усамітніться, змочіть водою чоло, скроні, руки, не поспішаючи огляньтеся, і повільно випийте склянку води.
- Правильно дихайте: вдихайте повітря швидко і енергійно, а видих – повільно (це викличе пониження тонусу центральної нервової системи, нормалізує кров’яний тиск, зніме емоційну напругу). Повільний вдих і різкий видих, навпаки, тонізує нервову систему, підвищує рівень активності її функціонування, створює певну психічну напругу. Візьміть під язик таблетку валідолу.
- Вдома прийміть теплу ванну тривалістю в декілька хвилин.
- Зробіть зарядку, наприклад, підтягніться (цього не можна робити людям із хворим серцем, тим, хто переїв або вживав спиртні напої).
- Прийміть заспокійливе.
Засновник теорії стресу Ганс Сальє стверджував: “Стрес – це життя”. Так чи потрібно з ним боротися? Поки ми живемо, ми будемо радіти і засмучуватися. Звичайно, треба вміти розслаблятися, знімати напруження. Однак, якщо воно зовсім зникне, то й життя закінчиться.
Світлана УСИК, Лілія БОГДАНОВИЧ
НМЦ ЦЗ та БЖД Волинської області