27 червня 2017 року Україна стала жертвою масової хакерської атаки: вірус Petya.A (вірус-вимагач, вірус-шифрувальник) вразив велику кількість комп’ютерів українських компаній, проникши до них через програмне забезпечення «M.E.Doc», яке використовується для електронного документообігу.
Атаки вірусу Petya.A уразили безлічі підприємств і приватних користувачів у багатьох країнах світу. Як повідомила компанія «Eset», що розробляє антивірусне програмне забезпечення, більшість випадків зараження комп’ютерів вірусом-вимагачем Petya.А припало на Україну – 75,24 % заражень від загальної кількості у світі.
Жертвами хакерської атаки стали більше 80 кампаній в Україні, серед яких Кабінет Міністрів України, Міністерство інфраструктури України, Ощадбанк, Укргазбанк, Укрсоцбанк, OTP банк, ПАТ «Укрпошта», «Нова пошта», аеропорт «Бориспіль», ПАТ «Київенерго», WOG, KLO, мережа гіпермаркетів «Епіцентр», Чорнобильська АЕС, «24 канал» тощо.
Цей вірус шифрував дані комп’ютера, а потім вимагав гроші за розшифровку ($ 300). Станом на 22:30 27 червня 2017 року гроші на рахунок шахраїв переказали 30 осіб. Сума склала $ 7 684.
Атака вважається небезпечною, тому що вірус копіює сам себе до нескінченності, якщо знаходить інші комп’ютери, в яких є аналогічна дірка в системі безпеки. Вірус вражав комп’ютери на операційній системі Віндоус. Антивіруса до Petya.A поки не розроблено.
Чи маємо ми захист?
Зауважимо, що вірус практично повністю паралізував роботу більше тисячі компаній світу, яким знадобилося чимало часу для відновлення своїх даних, що, звісно, спричинило немалі фінансові збитки.
Чи маємо ми хоч якісь шанси для захисту даних в епоху цифрового світу? Найімовірніше – ні. Це не означає, що треба знову переводити всі дані в паперовий вигляд, але, користуючися мережею Інтернет, важливо розуміти, що приватність у мережі неможлива, яке б захисне програмне забезпечення не стояло на комп’ютерах.
На жаль, на сьогодні заходи кібербезпеки в Україні (та у багатьох країнах світу) досить низькі, будь-яких ефективних механізмів запобігання кібератакам у країні немає, і, вочевидь, державні органи та приватний сектор зовсім не готові протидіяти кібератакам, які останнім часом здійснюються дедалі частіше.
Не стільки парадокс, скільки свідчення роботи кіберполіції – там не змогли вберегти навіть свої комп’ютерні системи. Експерти ж радять не відкривати файли, надіслані від незнайомців, оновлювати операційну систему і антивірус, і обов’язково зробити резервну копію файлів.
Ярослав Тракало, прес-секретар Нацполіції України
Відзначимо, що запуск будь-якого вірусу на електронні пристрої здійснюється найчастіше самими користувачами, коли відкривають які-небудь програми, оскільки віруси головним чином маскуються під листи від знайомих (або незнайомих) адресатів, під програми оновлення програмного забезпечення, під офіційні листи від державних органів.
Тому вкрай важливо систематично інструктувати співробітників щодо необхідних заходів кібербезпеки, при цьому не тільки стосовно робочого обладнання, але й особистого також…
Повну версію статті читайте у серпневому номері журналу «Надзвичайна ситуація +», замовити який можна у редакції, зателефонувавши за номером: (044) 331-81-07, (098) 893-20-93.