Проблеми забруднення навколишнього середовища та моніторингу в східній частині України
Проблема збереження та охорони навколишнього природного середовища на Сході України в умовах проведення АТО, здійснення екологічного моніторингу території Донбасу та стан об’єктів критичної інфраструктури у Донецькій та Луганській областях є на сьогодні одними із найважливіших завдань держави, що потребують якомога швидшого розв’язання.
«Потрібно у найкоротший термін провести екологічний моніторинг на Донбасі, визначити основні проблеми та у короткостроковій перспективі за підтримки профільних міністерств реалізувати заходи, спрямовані на відновлення екологічної сфери на Сході України», – заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко на міжвідомчій нараді з вирішення проблемних питань в екологічній сфері Донбасу, яка відбулася 11 травня 2017 року.
«Розв’язання екологічних проблем на сході потребує якісної координації між органами центральної та місцевої влади, а також тісної співпраці з представниками міжнародних організацій, що здійснюють оцінку та моніторинг ситуації. Профільні відомства, в першу чергу, повинні мати цілісну картину, аналіз та оцінку ризиків, а також заздалегідь спланований порядок дій у випадку небезпечних ситуацій. Безперечно, питання екології в Луганській та Донецькій областях необхідно ставити на переговорах у Мінську. Перш за все, нам потрібно уточнити список усіх підприємств на непідконтрольних територіях, які потребують уваги та доступу міжнародних експертів для упередження надзвичайних ситуацій екологічного та техногенного характеру», – зазначив Вадим Черниш, міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України на тій же нараді.
Влада країни, профільні міністерства, наукові установи та громадські організації докладають значних зусиль щодо актуалізації та виконання плану заходів із розв’язання проблемних питань у сфері екології на Донбасі.
Донбас – це один із найбільш техногенно небезпечних регіонів у світі.
Площа – до 53 тис. км².
Проживає – до 4,1 млн осіб, що становить 10% населення України.
Розміщено – до 4 тис. потенційно небезпечних об’єктів.
Наукові установи не стоять осторонь
Із 2014 року Український науково-дослідний інститут цивільного захисту (далі – УкрНДІЦЗ) спільно з Інститутом телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України, ДУ «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України», за підтримки Женевського Центру гуманітарного діалогу, залучений до розробки Концепції екологічного моніторингу території Донбасу.
Крім того, 27‒29 червня 2017 року в місті Зонтгофен (ФРН) відбулася VII міжнародна конференція NCT Europe 2017, на якій розглядалися важливі та актуальні питання щодо запобігання загрозам хімічного, біологічного, радіаційного та ядерного характеру та захисту від них населення і територій, охорони навколишнього природного середовища, вдосконалення системи моніторингу забруднених територій тощо.
УкрНДІЦЗ був одним із учасників цього заходу та презентував спільну доповідь з Академією поліції Чехії щодо проблематики забруднення навколишнього середовища та екологічного моніторингу на території Донбасу. Головні аспекти доповіді наведено нижче…
Повну версію статті читайте у серпневому номері журналу «Надзвичайна ситуація +», замовити який можна у редакції, зателефонувавши за номером: (044) 331-81-07, (098) 893-20-93.