Щороку традиційно професійне свято рятувальників відзначається широкомасштабними навчаннями підрозділів ДСНС. Так, 15 вересня неподалік від Київської ГЕС, відбулися спеціальні планові навчання «Київське море-2017», метою яких була демонстрація роботи рятувальників під час ліквідації наслідків сильних підтоплень, а також в умовах виникнення лісових пожеж.
На навчаннях було задіяно 300 рятувальників, 9 одиниць автомобільної, інженерної, пожежної й спеціальної техніки, 4 одиниці авіаційної техніки, 26 плавзасобів та засобів для подолання перешкод. У навчаннях «Київське море-2017» взяли участь Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Згідно із задумом навчань унаслідок інтенсивних дощів та різкого підйому рівня води у річках сталося значне підтоплення ряду населених пунктів. Деякі будівлі та споруди затопило. Багато постраждалих змушені були рятуватись на дахах будинків. Крім того, через стихію в водах Київського водосховища опинився літак, а паводковими водами на берег повимивало снаряди часів Другої світової війни. До того ж, на одному із суден сталася пожежа, а в лісосмузі поблизу місця проведення рятувальних операцій виникла лісова пожежа.
Умови навчань були максимально наближеними до реальних. Навіть погода того дня була штормова: йшов дощ, дув сильний вітер, який постійно змінював напрямки.
Бойова робота рятувальників почалася з проведення авіаційної розвідки у зоні надзвичайної ситуації, котра на ходу переросла в пошуково-рятувальну операцію із залученням авіації. За підтримки авіаторів ДСНС рятувальники на плавзасобах здійснювали пошуки та транспортування постраждалих із зони надзвичайної ситуації.
Погода постійно погіршувалася, тож невеликим плавзасобам було складно долати великі хвилі. Щомиті човни з людьми могли перевернутися, однак усіх знятих з імпровізованих укриттів на воді своєчасно змогли доправили на берег. Комфортніше почувалися в розбурханих хвилях плавучі транспортери ПТС-М, на яких може розміститися чимало постраждалих. Одного разу такий плавучий колісний транспортер навіть взяв на борт автомобіль медичної допомоги. Добре маневрував під час негоди і пожежний катер «Відважний», екіпаж якого успішно виконав завдання з гасіння пожежі на воді, що виникла на іншому плавзасобі.
Штормовий вітер докучав і вертолітникам, проте їхній професіоналізм дозволяв блискуче виконати завдання. Вони не тільки швидко працювали, але й іноді демонстрували приклади високого пілотажу, особливо під час підняття постраждалих із води. У взаємодії з вертолітниками показували свою майстерність водолази, які не раз десантувалися з вертольоту. Не відставали від своїх колег й інші рятувальники та медики, котрі діяли на березі в пунктах збору постраждалих. Там надавалися необхідна допомога потерпілим та проводилась підготовка до їхнього подальшого транспортування. Паралельно з цим, піротехніки займалися пошуком боєприпасів на березі.
Добре проявили себе авіатори ДСНС і під час гасіння лісової пожежі, котру їм вдалося загасити надзвичайно швидко.
За якихось півтори години всі рятувальні роботи підрозділів ДСНС завершилися. Проведення навчань за такий короткий час можна пояснити як професіоналізмом учасників, так і відмінним станом рятувальної техніки, зарезервованої для роботи на навчаннях.
Традиційним для таких заходів є презентація нової техніки й передових технологій для рятувальної служби. Для огляду в експозиціях були представлені найновіші зразки техніки й оснащення як вітчизняного, так і зарубіжного виробництва. Деякі експонати лише кілька днів тому перетнули український кордон.
Під час огляду представлених зразків у Президента України неабияку зацікавленість викликали дві розробки, представлені Українським науково-дослідним інститутом цивільного захисту – карбаізол та терморозширений графіт. Про властивості нових розробок та необхідність їх використання у роботі рятувальників П. Порошенку
розповів начальник інституту генерал-майор служби цивільного захисту Віталій Кропивницький.
Наприкінці заходу Президент України Петро Порошенко особисто привітав рятувальників із професійним святом. У своїй промові він висловив подяку за їхню самовіддану важку працю, принагідно, даючи високу оцінку побаченому на навчаннях.
Насамкінець Президент України присвоїв рятувальникам чергові звання та вручав їм державні нагороди, також взяв участь у нагородженні лауреатів Всеукраїнського конкурсу «Герой-рятувальник року».
Підготував Ігор Штонь