Дніпровські водосховища потерпають не тільки від забруднення стічними водами, незаконного видобутку піску, браконьєрства, а й від внесеної до Червоної книги рослини – водяного горіха, який розмножився настільки, що покриває величезні водні площі. Горіх негативно впливає на екосистему Дніпра, завдаючи колосальної шкоди рибним ресурсам
Водяний горіх (чилим) занесений до Червоної книги України (2009), тому знищувати його суворо заборонено. Проте екологи та рибалки благають цю рослину звідти вилучити, адже вона просто заполонила мілководдя Дніпра і через це там не розмножується риба.
Уже зараз, за словами експертів, чилимом заросло до 40 квадратних кілометрів Київського водосховища і близько 15 квадратних кілометрів Канівського водосховища. За останні кілька років неконтрольовані розростання чилиму зменшили рибопродуктивність водосховища на 35–40%. Щорічні втрати становлять у середньому 400 тонн. Така ситуація спричинена тим, що чилим сповільнює розвиток фітопланктону (найпотужнішого генератора розчиненого у воді кисню, без якого неможливе життя водних організмів), і створює під собою «мертву» воду – там не живуть біоресурси та немає кисню. Чилим затягує непрохідною масою природні нерестовища, чим не дає рибі змоги для нересту.
На сьогодні ситуацію погіршує аномальна спека, забруднення водойм виробничими та стічними водами і неконтрольоване сільське господарювання у басейні Дніпра. Тому питання є важливим і актуальним та вимагає комплексного розв’язання, адже водяний горіх може стати проблемою не лише для Київського водосховища, але і для всього дніпровського каскаду…
Продовження читайте на сторінках вересневого номера “Надзвичайної ситуації +”. Замовити журнал можна в редакції за номером: 098-893-2093 або 044-331-8107.