Питання щодо нормування протипожежних вимог у дитячих оздоровчих закладах набули ще більшої актуальності після подій, що сталися в Одесі в ніч на 16 вересня 2017 року, де під час пожежі в літньому таборі загинуло троє діток
Протипожежні вимоги до дитячих оздоровчих закладів на етапі проектування регламентуються ДБН В.2.2-10-2001 Будинки і споруди. Заклади охорони здоров’я (далі – ДБН В.2.2-10-2001), а в частині вимог до шляхів евакуації ДБН В.2.2-9-2009 Громадські будинки та споруди. Основні положення (далі – ДБН В.2.2-9-2009).
Так, у ДБН В.2.2-10-2001 зазначається, що в дитячих оздоровчих таборах житлові приміщення слід об’єднувати в окремі групи по 40 місць, які мають самостійні евакуаційні виходи. Один із виходів може бути поєднаний із сходовою кліткою. Житлові приміщення дитячих оздоровчих таборів в окремих будинках або окремих частинах будинків повинні бути не більше ніж на 160 місць.
Також встановлюється заборона щодо розміщення під та над житловими приміщеннями і приміщеннями культурно-масового призначення комор та інших пожежонебезпечних приміщень.
У зв’язку з тим, що одним із факторів, які впливають на безпеку людей у разі виникнення пожежі є успішна їхня евакуація з будинків та споруд, тому на етапі проектування, а в подальшому й на етапі експлуатації цим питанням приділяється особливе значення.
У цілому, вимоги до шляхів евакуації закладів охорони здоров’я, а дитячі оздоровчі заклади до них відносяться, встановлюється відповідними положеннями ДБН В.2.2-9-2009.
Відстань шляхів евакуації від дверей найбільш віддалених приміщень закладів охорони здоров’я (крім вбиралень, вмивальних, душових та інших допоміжних приміщень) до виходу назовні чи на сходову клітку нормується залежно від ступеня вогнестійкості будинку та щільності людського потоку, який необхідно визначати за проектом.
Правила пожежної безпеки
Питання протипожежного нормування під час експлуатації дитячих оздоровчих закладів визначаються НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417 (далі – НАПБ А.01.001-2014).
Відповідно до розділу II НАПБ А.01.001-2014 на об’єктах із постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 і більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення з одночасним перебуванням 50 і більше осіб, які є оздоровчими закладами, крім схематичного плану евакуації, повинна бути розроблена та затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об’єктів, у яких передбачається перебування людей уночі, інструкції повинні передбачати також дії у нічний час.
Відповідно до глави 5 розділу VI НАПБ А.01.001-2014 у житлових номерах, кімнатах будинків для тимчасового проживання людей мають бути вивішені на видимих місцях:
– план евакуації з відповідного поверху із зазначенням номера кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних оповіщувачів, а також необхідний пояснювальний текст і пам’ятка про дії на випадок виникнення пожежі;
– стисла пам’ятка для мешканців про правила пожежної безпеки.
На період проведення капітальних ремонтів, пов’язаних із переплануванням, проведенням вогневих та інших пожежонебезпечних робіт, мешканці з будинків для тимчасового проживання повинні відселятися.
На випадок відключення електроенергії обслуговуючий персонал будинків (крім житлових), де у вечірній та нічний час можливе перебування людей, повинен мати електричні ліхтарі. Кількість ліхтарів визначається адміністрацією, виходячи з особливостей об’єкта, наявності чергового персоналу, кількості людей у будинку (але не менше одного ліхтаря на кожного працівника, який чергує на об’єкті у вечірній або нічний час).
У дитячих оздоровчих закладах із цілодобовим режимом роботи, повинно бути встановлене чергування обслуговуючого персоналу в нічний час. Приміщення для розміщення чергових має бути забезпечене телефонним зв’язком. Черговий повинен бути забезпечений засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість дітей та окремо для обслуговуючого персоналу, комплектом ключів від дверей евакуаційних виходів, ручним електричним ліхтарем, знати кількість дітей, які залишаються на ніч, місця їх розміщення й повідомляти ці відомості телефоном у найближчий пожежно-рятувальний підрозділ.
Не допускається у будинках для постійного та тимчасового проживання людей:
– улаштовувати в помешканнях різноманітні складські приміщення, майстерні із застосуванням та зберіганням пожежовибухонебезпечних речовин і матеріалів, а також здавати їх в оренду (користування) під приміщення подібного призначення;
– користуватися безпосередньо в номерах електронагрівальними приладами. Для цієї мети адміністрацією повинні бути обладнані спеціальні місця.
Крім зазначених вимог, під час експлуатації оздоровчих дитячих закладів необхідно виконувати організаційні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, вимоги до утриманнятериторій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційнихшляхів і виходів; до інженерного обладнання; до технічних засобів протипожежного захисту, вимоги пожежної безпеки під час проведення вогневих, фарбувальних та будівельно-монтажних робіт, а також порядок дій у разі пожежі.
Вадим Ніжник,
Роман Уханський,
Надія Довгошеєва,
УкрНДІЦЗ