Вогнезахисні матеріали за своїми властивостями та використанням під час зведення нових будівель, проведення ремонтних робіт можна віднести до відповідного сегменту будівельних матеріалів – фарб, штукатурок, оздоблювальних плит і виробів. У цьому огляді розглянуто особливості та тенденції розвитку українського ринку вогнезахисних матеріалів для сталевих конструкцій, як найбільш місткого і розвинутого сегмента вогнезахисної галузі
У галузевих оглядах, присвячених фарбам, штукатуркам, оздоблюваним плитам й виробам, не вдається виявити аналітичних досліджень щодо засобів вогнезахисту як складової ринку будівельної індустрії. Перш за все, це пов’язано з вкрай низькою часткою вогнезахисних матеріалів (близько 1000 т) у загальному використанні будівельних матеріалів в Україні (близько 36 млн т). Проте, беручи до уваги домінантну роль засобів вогнезахисту в забезпеченні практично всіх аспектів пожежної безпеки, дослідження українського ринку вогнезахисних матеріалів відіграють дуже важливу роль у просвітницькому плані для проектантів, виконавців, замовників робіт із вогнезахисту та інших учасників процесу, які несуть пряму відповідальність за наслідки пожежі на ввіреному об’єкті. Аналітичні дані зі співвідношення реального споживання засобів вогнезахисту з необхідними обсягами для будівництва, що вводиться, можуть бути корисними в інформаційному плані для експертів і представників пожежного нагляду, які підписують акти про введення в експлуатацію об’єктів та відповідають за якісну вогнезахисну обробку.
Системи вогнезахисту для металоконструкцій
Системи вогнезахисту складають дві основні групи: активні і пасивні.
Активними методами забезпечення вогнезахисту є адресно-аналогові системи пожежної сигналізації, автоматичні системи пожежогасіння і системи автоматичного димовидалення.
До найбільш поширених матеріалів, що використовуються для пасивного вогнезахисту, відносяться тонкошарові реактивні покриття інтумесцентного (що спучуються) типу, конструктивні вогнезахисні засоби (плити, сегменти, керамічні кам’яні вироби, блоки), вогнезахисні штукатурні суміші та спреї.
Рис.Типи вогнезахисних систем
Порівнюючи способи пасивного та активного захисту, слід зазначити, що вони мають принципово різні цілі та істотно розрізняються за економічними параметрами. Активний метод вогнезахисту є процесом більш трудомістким, дорогим й енерговитратним порівняно з пасивним методом. У зв’язку з цим найбільш ефективним із точки зору протипожежного захисту вважається комплексне використання в будівлях і спорудах активних та пасивних методів вогнезахисту.
Пасивні засоби
Пасивні засоби протипожежного захисту поділяються на такі типи.
Реактивні вогнезахисні системи – тонкошарові покриття, що під дією вогню утворюють щільний теплоізоляційний шар, який оберігає конструкцію від температурного впливу. Процеси термічних перетворень цього типу покриттів супроводжуються цілим комплексом хімічних реакцій, під час яких виділяються речовини, що уповільнюють процес горіння. Ці засоби вогнезахисту називають тонкошаровими інтумесцентними покриттями.
Тонкошарові покриття впевнено забезпечують клас вогнестійкості сталевих конструкцій R30–R60 для різних наведених товщин металу. Стосовно підвищення вогнестійкості металоконструкцій до 90 чи навіть до 120 хвилин, то варто підкреслити, що вогнезахисні тонкошарові покриття можуть забезпечити такий показник або на великих наведених товщинах металу, або за значної товщини покриття. А це, своєю чергою, призводить до багаторазового збільшення ціни вогнезахисних заходів порівняно з альтернативними методами вогнезахисту.
Реактивні покриття на ринку України представлені двома основними групами: інтумесцентні поліфосфатні суміші й суміші, створені на основі терморозширеного графіту.
Вогнезахисні штукатурки (спреї) – це, як правило, сухі будівельні суміші на гідравлічних і повітряних в’яжучих із комплексом спеціальних добавок, які утворюють теплоізоляційні покриття з високою адгезійною здатністю до поверхонь, що захищаються, і відносно низькою щільністю (350–700 кг/м3). Після додавання води, суміші наносяться на поверхню металоконструкцій механізованим способом для отримання покриття товщиною від 5 до 50 мм (залежно від необхідного класу вогнестійкості металоконструкцій та їх товщини). Цей тип вогнезахисних матеріалів дозволяє забезпечити вогнестійкість металоконструкцій від 45 до 240 хвилин і на сьогодні є найдешевшим способом вогнезахисту будівельних конструкцій.
Тенденції розвитку світового ринку вогнезахисту
Потреби у вогнезахисних матеріалах на світовому ринку вогнезахисту обумовлюються такими основними чинниками:
– зростання обсягів капітального будівництва;
– підвищення вимог до протипожежної безпеки;
– страхування нерухомості й збільшення капіталів страхових компаній;
– розвиток нафтовидобувного й газового комплексів та зростання промислового застосування сланцевого газу.
Тому підвищення обсягів застосування вогнезахисних матеріалів є загальною світовою тенденцією й знаходиться в прямій залежності від розвитку будівництва й удосконалення стандартів із регулювання в сфері цивільного захисту та пожежної безпеки. За даними консалтингово-аналітичного агентства Grand View Research, починаючи з 2014 року, спостерігається стійке зростання виробництва й споживання вогнестійких матеріалів (частиною яких є і засоби вогнезахисту), прогнозоване до 2025 року в межах 5–7%.
Згідно з оглядом ринку пасивного протипожежного захисту США, за останні три роки (з 2014 по 2016 рр.) виробництво інтумесцентних покриттів зросло на 14% – з $140 млн до $160 млн. Така ж тенденція є характерною для штукатурок і облицювальних матеріалів, які становлять близько половини засобів вогнезахисту, що виробляються в Північній Америці. При цьому, прогнозується, що попит на штукатурні матеріали для сталевих конструкцій зростатиме у зв’язку зі здешевленням закупівельних цін і більшою надійністю забезпечення високих меж вогнестійкості опорних конструкцій.
Зовсім інша ситуація щодо співвідношення тонкошарових вогнезахисних покриттів і штукатурок спостерігається у Великобританії. За останні 15 років (з 2002 по 2016 рр.) доля покриттів інтумесцентного типу зросла з 54% до 80% за відчутного падіння частки засобів вогнезахисту штукатурного типу з 8% до 1%. Аналітики пов’язують таку ситуацію зі зростанням конкуренції на європейському ринку вогнезахисту, що своєю чергою, стимулювала нові дослідження й розробки ефективних інтумесцентних матеріалів із реальним зниженням їх ціни порівняно з аналогами 90-х років. Крім того, інтенсивний розвиток технологій нанесення тонкошарових покриттів поза будівельними майданчиками на підприємствах із виготовлення сталевих конструкцій дозволяє скоротити до мінімуму роботи з вогнезахисту на об’єктах, створюючи значні конкурентні переваги перед іншими засобами вогнезахисту (штукатурками, плитами).
Загалом, згідно з новим звітом від Global Market Insights, Inc., протягом найближчих 10 років очікується зростання споживання вогнезахисних матеріалів на рівні 4–5% на рік, а розмір ринку тонкошарових інтумесцентних покриттів 2024 року може перевищити $1 млрд. Такі оптимістичні прогнози підтверджуються очікуваним зростанням загальних витрат на світове будівництво з $7 трлн 2015 року до ймовірних $13 трлн до 2024 року.
Важливим фактором, що стимулює розвиток вогнезахисної галузі, є зростання обсягів видобутку нафти й газу, особливо сланцевого, в Китаї, Росії та США, і, відповідно, посилення вимог пожежної безпеки на підприємствах цього типу. Це, з одного боку, створює додаткові умови для зростання світового ринку вогнезахисту, з іншого – змінює структуру й характеристики засобів вогнезахисту, зокрема, стосовно тонкошарових інтумесцентних покриттів. Так, природнім шляхом повинна зростати доля покриттів, здатних забезпечити вогнезахист в умовах вуглеводневої пожежі. За оцінками аналітиків, саме такі покриття будуть збільшувати обсяги ринку й користуватися найбільшим споживчим попитом.
Особливості українського вогнезахисного ринку
Аналізуючи вітчизняний ринок вогнезахисту, варто усвідомлювати, що вірогідність даних може мати значну частку похибок внаслідок закритості самого ринку й фінансової невизначеності цін на продукцію, які часто є договірними та такими, що змінюються внаслідок різних необ’єктивних факторів. Знижує правдивість таких даних і значна частка контрафактної продукції, недобросовісне вогнезахисне обробляння в сукупності з чималою корупційною складовою, як на етапі проведення робіт, так і під час проведення експертизи та приймання виконаних робіт.
Розглянемо динаміку й тенденції розвитку вогнезахисного ринку сталевих конструкцій відповідно до даних, отриманих із відкритих джерел інформації Державної служби статистики України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Українського Центру Сталевого Будівництва та підприємств, які представляють інтереси вогнезахисного бізнесу.
Як видно з рис. 2, в Україні за період із 2009 по 2016 роки відсутня будь-яка стійка тенденція стабільного розвитку чи рецесії ринку вогнезахисту. Беручи до уваги кризове зниження обсягів продажів у 2009 році, можна лише констатувати, що за кількістю вогнезахисної продукції обсяг ринку так і не досяг рівня 2008 року, й, починаючи з 2013 року, споживання інтумесцентних фарб і вогнезахисних штукатурок істотно зменшилося.
Рис. Обсяги реалізації на ринку вогнезахисних матеріалів для сталевих конструкцій протягом 2009–2016 років
Катастрофічний спад у галузі вогнезахисту (більш ніж у 6 разів) спостерігався в 2014–2015 роках (рис. 2), а 2016 року обсяги реалізації основних видів продукції засобів вогнезахисту (інтумесцентних покриттів, штукатурок і плит) подвоїлися, порівняно з мінімумом падіння 2014 року. Співвідношення тонкошарових покриттів: штукатурні вогнезахисні склади на українському вогнезахисному ринку становлять 4:1 в грошовому еквіваленті, а доля вогнезахисних плит оцінюється приблизно в 10% від загального бюджету вогнезахисних матеріалів для сталевих конструкцій за 2016 рік.
Варто додати, що темпи зростання ринку вогнезахисту в грошовому вираженні виглядають більш оптимістично, ніж у натуральному. Це, перш за все, пов’язано з нестабільністю курсу долара та із зростанням цін на сировину, енергоносії і транспорт у гривневому еквіваленті. Тому більш об’єктивна оцінка зростання обсягів на ринку вогнезахисту за підсумками 2016 року в натуральному вираженні (за кількістю тонн продукції) показує зростання на 70% порівняно з 2015 роком.
За даними Державного центру сертифікації Державної служби України з надзвичайних ситуацій, на січень 2017 року в Україні сертифіковано 25 вогнезахисних матеріалів для сталевих конструкцій, серед яких представлені всі основні види засобів вогнезахисту, що використовуються в світовій практиці (див. таблицю): інтумесцентні покриття, вогнезахисні штукатурки, вогнезахисні плити.
Вогнезахисні матеріали для сталевих конструкцій, сертифіковані в Україні на січень 2017 року
Власник сертифіката/виробник | Вогнезахисний матеріал |
Вогнезахисні фарби | |
ТОВ «ПТК А+В Україна» (Україна) /
ТОВ «Етекс» (Росія) |
Вогнезахисна речовина «Фенікс СТС» |
Вогнезахисна речовина «Фенікс СТВ» | |
ТОВ «Інтер Балтік Груп» (Україна) / Фірма «International Paint Limited» (Великобританія) | Вогнезахисна речовина «Interchar 2060» |
«J.F. Amonn SpA/AG» (Італія) | Вогнезахисна речовина «Amotherm Steel WB» |
«svt Brandschutz Vertriebsgesellschaft mbH International» (Німеччина) | Вогнезахисна речовина «Pyro-safe Flammoplast SP-A2» із лаком захисним «SP-2» |
«Dunamenti Tuzvedelem Zrt.» (Угорщина) | Вогнезахисна речовина «Polylack A» |
Вогнезахисна речовина «Polylack W» | |
ТОВ «Капітель Дніпро» (Україна)/
ТОВ «Євростиль» (Росія) |
Вогнезахисна речовина «АК-121 Defender M Solvent» |
ТОВ «КОВЛАР ГРУП» (Україна) | Вогнезахисна речовина «Ammokote MS-90» |
ТОВ «Фаєр Протекшн» (Україна) | Вогнезахисна речовина «Терапласт 146M» |
ТОВ «НВП «Спецматеріали» (Україна) | Вогнезахисна речовина «Ендотерм 400202» |
Вогнезахисна речовина «Ендотерм ХТ-150» | |
Система вогнезахисних покриттів «Ендотерм» 170205/Ендотерм 210104 | |
Вогнезахисна речовина «Ендотерм 170205» | |
Штукатурні суміші | |
ТОВ «КОВЛАР ГРУП» (Україна) | Засіб вогнезахисний «Ammokote GP-240» |
ТОВ «ПТК А+В Україна» (Україна)/
ТОВ «Етекс» (Росія) |
Покриття вогнезахисне «Неоспрей» |
ТОВ «НВП «Спецматеріали» (Україна) | Вогнезахисна речовина «Ендотерм 210104» |
Вогнезахисні плити | |
ТОВ «КОВЛАР ГРУП» (Україна) | Система вогнезахисту «Ammokote FB-300» |
ТОВ «ПТК А+В Україна» (Україна) /
Фірма «Promat International NV» (Бельгія) |
Система для вогнезахисту «Promatect-L500 » |
ТОВ «Кнауф Гіпс Київ» (Україна) | Плити гіпсокартонні «Кнауф» |
ТОВ «ОБІО» (Україна) | Вогнезахист сталевих конструкцій «Izovat» |
ТОВ «Роквул Україна» (Україна) / «Rockwool Polska Sp.z o.o.» (Польща) | Система вогнезахисна «Conlit 150» |
ТОВ «НВП «Спецматеріали» (Україна) | Плити «Ендотерм 210104» |
ТОВ «Науково-виробнича компанія
«Вогнезахист» (Україна) |
Система вогнезахисна «Огнемат Мет» |
Матеріали для вогнезахисту повітря відведення | |
ТОВ «Промат Україна» (Україна) / Фірма «Promat SAS» (Франція) | Суміш вогнезахисна «Fibrogaine»
|
ТОВ «НПК «Вогнезахист» (Україна) / ТОВ «Брянський завод теплоізоляційних матеріалів» (РФ) | Вогнезахисна система «Огнемат Вент» |
ТОВ виробничо-комерційне підприємство «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» (Україна) | Вогнезахисна система «Fix М» |
Вогнезахисна система «Fix» | |
ТОВ «НВП «Спецматеріали» (Україна) | Вогнезахисне покриття РПВ-2 |
Вогнезахисна речовина «Ендотерм 210104» |
Імпорт вогнезахисних матеріалів
Частка іноземних компаній, що експортують засоби вогнезахисту для сталевих конструкцій до України, зросла з 70% 2013 року до 80% 2016 року. Це пов’язано, перш за все, зі зниженням обсягів виробництва вітчизняного монополіста в сфері продукції вогнезахисту НВП «Спецматеріали», виробничі потужності якого були розташовані в зоні проведення АТО. Однак 2017 року відбулося зниження імпорту вогнезахисних матеріалів у зв’язку з виходом на ринок ще однієї вітчизняної компанії – ТОВ «КОВЛАР ГРУП», яка у 2016–2017 роках випустила на ринок України понад 10 нових інноваційних вогнезахисних матеріалів і технічних рішень – вогнезахисні фарби, штукатурки, плити, вогнезагороджуючі муфти й системи.
Традиційно в Україну ввозяться вогнезахисні матеріали виробництва Російської Федерації (ТОВ «Етекс», ТОВ «Євростиль»), Угорщини («Dunamenti Tüzvédelem ZRt»), Великобританії («Tremco illbruck Coatings Limited»), Бельгії («Promat International NV»), Польщі («Rockwool Polska Sp.z o.o»), Італії («J.F. Amonn SpA/AG») та інші. При цьому частка європейських експортерів коливається в інтервалі 5–10% від загальної кількості ввезених засобів вогнезахисту. Впродовж останніх 10 років лідерство в постачанні імпортних вогнезахисних матеріалів для металоконструкцій утримує російська компанія ТОВ «Промат Україна» («ПТК А+В Україна»).
Прогноз
Прогнозувати ситуацію на ринку вогнезахисту України на найближчу, а то й далеку перспективу важко через можливі драматичні зміни певних макроекономічних чинників: курсу гривні, геополітичної ситуації тощо. Не додають оптимізму й аналітичні дослідження з економічного розвитку ключових галузей, від яких залежить рівень споживання вогнезахисних матеріалів – будівельної та нафтогазовидобувної.
Згідно з даними експертів Українського Центру Сталевого Будівництва, попри те, що частка сталевого будівництва в сегменті нежитлових будівель за 2014–2016 роки істотно зросла, доля виробів зі сталі, що використовуються на будівництві житлових і нежитлових будівель, знизилася. На тлі високих цін на метал кількість сталевих виробів у будівництві впродовж 2017 року продовжує знижуватися.
За інформацією Асоціації газодобувних компаній України, через двократне падіння цін на газ і нафту й посилення фіскального тиску знизилися приватні інвестиції в галузь і, відповідно, темпи приросту видобутку вуглеводнів. Якщо 2013 року приріст видобутку газу приватними компаніями становив 25%, 2014 року – 32%, то за підсумками 2016 року цей показник знизився до 5,8%. Видобуток сланцевого газу в Україні на сьогодні повністю зупинено.
З огляду на перелічені обставини та стан ринку вогнезахисту у поточному році не варто очікувати у близькій перспективі сприятливих прогнозів щодо пожвавлення українського ринку вогнезахисних матеріалів, пов’язаного з підвищенням попиту на засоби вогнезахисту. За найоптимістичнішими прогнозами обсяг ринку 2018 року може зберегтися на рівні 2017 року, проте, більш імовірно, очікуватиметься його спад.
Любов Вахітова,
канд. хім. наук, ІНФОВ НАН України,
Костянтин Калафат,
керівник комітету з вогнезахисту УЦСС