Що є принципово важливим у питанні забезпечення українських рятувальників якісною пожежною технікою? Як виготовляти техніку, що стане надійним та зручним інструментом для ліквідації надзвичайних ситуацій та порятунку людського життя? У чому здобутки та нагальні потреби на сучасному ринку української пожежної техніки?
Фахівцям відомо, що близько 70% пожежної техніки, яка сьогодні експлуатується у пожежних частинах України, вже давно відпрацювала свій ресурс.
«За останні роки в нас не збільшився штат, а обов’язки пожежників зросли. Тому до забезпечення пожежних частин та особового складу нам необхідно підходити з наукової точки зору. Для цього, наприклад, варто враховувати навіть такі деталі, як висотність будинків, щоб знати, драбинами якої висоти підйому оснащувати автомобілі в тій чи тій місцевості. Так само – і кількість населення у кожному населеному пункті, щоб залежно від статистики та потенційної кількості випадків надавати пожежним частинам більше або менше одиниць техніки. Тут має бути системний підхід».
Віталій Кропивницький, начальник Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту, генерал-майор служби цивільного захисту
Так, начальник Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту (далі – УкрНДІЦЗ) Віталій Кропивницький стверджує, що українські виробничі потужності мають поступово виходити на новий рівень якості шляхом перейняття закордонного досвіду та постійного самовдосконалення. Зокрема, вітчизняна пожежна техніка, на його думку, повинна бути надійним інструментом та «служити» людині, а не тільки обслуговуватися нею. Генерал-майор навів нам цікавий приклад:
«Багато років тому я був у Німеччині. Під час екскурсії в одній із пожежних частин я звернув увагу на пожежний автомобіль 1939 року виробництва. У ньому я побачив конструкцію, яка, як мені пояснили, використовувалася для підігріву води в окремій місткості, щоб пожежник міг помити руки теплою водою під час пожежі. Я був вражений. Ось який підхід має використовувати й український виробник».
Для реалізації таких ідей, що зацікавлять навіть закордонний ринок, в УкрНДІЦЗ пропонують якомога швидше налагодити взаємодію національної наукової бази з власними напрацюваннями вітчизняних виробників. Наразі цю ініціативу підхопили фахівці української промислової компанії «Пожмашина» і планують у найближчому майбутньому представити спільні проекти з УкрНДІЦЗ.
ПІДТРИМКА НАУКИ
Загалом питання наукового розвитку для ТОВ «ПК «Пожмашина» є досить актуальним, оскільки тут вже давно занепокоєні відсутністю інвестицій у науково-дослідну діяльність. Саме цю потребу українські конструктори вважають нагальною для розвитку вітчизняного виробництва та сфери забезпечення цивільного захисту в цілому. До прикладу, «старожили» конструкторського бюро підприємства пам’ятають ще ті часи, коли виготовлений дослідний зразок техніки потрапляв у серію тільки за 3–4 роки, протягом яких машина або ж певна партія зразків мали пройти апробацію. З розвитком технологій виробники здатні пришвидшити процес як виготовлення, так і випробувань, але на сьогодні замовник має передбачати не тільки витрати, але і час на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, відомі як НДДКР.
Відтак, вітчизняний виробник готовий використовувати власний бюджет для виготовлення дослідного зразка і його випробувань, але тут необхідна ініціатива ще однієї сторони – погодження самого замовника.
Зі свого боку на ТОВ «ПК «Пожмашині» регулярно вкладають кошти у модернізацію власних виробничих фондів. Усе це заради розширення асортименту продукції, підвищення її якості та скорочення термінів і собівартості виробництва.
Як відомо, на ТОВ «ПК «Пожмашині» ще в 40–50 роках ХХ століття сформували повний цикл виробництва, і впродовж усіх цих років підприємство забезпечує державу досить широким асортиментом продукції:
- автомобілями аеродромними пожежними;
- насосно-рукавними та рукавними автомобілями;
- автонасосними станціями;
- автомобілями порошкового пожежогасіння;
- автомобілями комбінованого гасіння;
- автомобілями аварійно-рятувальними;
- автомобілями газорятувальної служби.
МОДЕРНІЗОВАНЕ ОБЛАДНАННЯ
Сучасну потужність підприємства посилили високоточним обладнанням з обробки металу, а це – верстати з числовим програмним керуванням, токарні верстати, координатні плазмові різчики, дробоструменеве обладнання для підготовки металу і зварних конструкцій, а також ґрунтувально-малярська камера, яка суттєво підвищила якість лакофарбового покриття. В планах – придбання верстата лазерного різання для тонкого листового металу, що дасть змогу робити максимально чіткий розкрій деталей.
Цього року автоцистерну АЦ-4-60, виготовлену вже за допомогою сучасного обладнання, ТОВ «ПК «Пожмашина» презентувала під час виставки «Технології захисту/Пожтех-2017».
Повз нової моделі не пройшли і перші особи держави – секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Турчинов та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. До діяльності ТОВ «ПК «Пожмашина» прикуті погляди представників влади та громадськості, адже сьогодні це – єдиний вітчизняний виробник, який взяв на себе зобов’язання у досить стислі терміни виконувати масштабні замовлення Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Міністерства оборони України. Цього року ТОВ «ПК «Пожмашина» отримала чергове масштабне замовлення від ДСНС України, а саме – 130 пожежно-рятувальних автомобілів. Наразі триває перевірка першої партії виробів.
ВРАХОВУЄМО ВИМОГИ ЗАМОВНИКА
«Ми намагаємося повною мірою виконати вимоги технічних завдань замовника. Конструкція кузовів для пожежних автомобілів, автоцистерн та насосних станцій має бути довговічною та зносостійкою. А ось драбини, підніжки, поручні, доступ до даху, до пожежного насоса і його обслуговування – все це ми намагаємося зробити максимально практичним. До прикладу, наші спеціалісти враховують навіть якість води – її жорсткість та склад забруднювальних речовин для того, щоб забезпечити рятувальникам довготривалу експлуатацію наших насосів», – додає головний конструктор ТОВ «ПК «Пожмашина», Сергій Івахненко.
До того ж, досить часто українському виробникові доводиться шукати компроміс, коли вимоги замовника до продукції суперечать встановленим державним стандартам України.
«Ми маємо якнайчастіше зустрічатися з представниками ДСНС України та проговорювати ключові моменти. Наші двері завжди відкриті й ми готові показувати виріб на будь-якій стадії його виготовлення», – розповідають на ТОВ «ПК «Пожмашині».
Саме для цього конструктори ТОВ «ПК «Пожмашини» наполягають на створенні робочих груп, у складі яких мають ґрунтовно обговорюватися всі деталі технічного завдання. Тільки так воно буде сформульоване максимально коректно і враховуватиме, як побажання замовника, так і державні стандарти й технічні можливості підприємства. А це – неодмінна складова виготовлення якісної пожежної техніки для українського ринку.
Валерія Шевченко, ТОВ «ПК «Пожмашина»