Із метою підвищення безпеки життя і здоров’я дітей та зважаючи на суспільно-політичну ситуацію в Україні, відповідно до вимог чинного законодавства, в установах освіти проводяться навчання дітей та персоналу правилам евакуації. І це є запорукою безпечного перебування школярів та працівників у навчальному закладі
Споконвіку пожежі супроводжують людину, викликаючи жах, паніку, великі людські жертви та матеріальні збитки. Причинами їх виникнення можуть бути природні явища та чинники техногенного походження.
Необхідно пам’ятати, що в освітніх установах пожежа поширюється із швидкістю 1–1,5 м/хв, у коридорах 4–5 м/хв. У процесі горіння меблів та паперу в навчальних приміщеннях виділяється та накопичується в повітрі оксид вуглецю, вдихання якого протягом 5–10 хв стає смертельним. Тому, якщо в школі виникла пожежа, діяти потрібно швидко, рішуче й розумно, відповідно до розроблених плану евакуації та системи практичних заходів із цивільного захисту за ввідної «Пожежа».
ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ШКОЛИ ПІД ЧАС ВИЯВЛЕННЯ ПОЖЕЖІ
Якщо працівник навчального закладу виявив осередок загорання, він зобов’язаний повідомити про пожежу директора школи або чергового адміністратора, викликати аварійно-рятувальну службу за телефоном «101» та повідомити оперативному черговому такі дані:
- адресу установи;
- місце виникнення та масштаби пожежі;
- своє прізвище та номер телефону;
- продублювати повідомлення про пожежу системою оповіщення, зокрема щодо негайної евакуації учасників навчально-виховного процесу;
- почати (за можливості) ліквідацію осередку пожежі до прибуття пожежників.
Директор школи з урахуванням обставин, які склалися, повинен:
- перевірити ввімкнення автоматичної (стаціонарної) системи пожежогасіння;
- організувати відключення мереж електро- і газопостачання, систем вентиляції та кондиціонування повітря, а також здійснити інші заходи, що сприятимуть запобіганню поширення пожежі;
- визначити евакуаційні шляхи для виведення учасників навчально-виховного процесу в безпечну зону;
- організувати евакуацію матеріальних цінностей із небезпечної зони;
- керувати евакуацією до прибуття пожежних підрозділів.
Заступник директора з адміністративно-господарської роботи або черговий адміністратор повинні:
- відчинити запасні виходи;
- увімкнути освітлення тамбурів.
Співробітник охорони, який чергує за графіком, повинен:
- відкрити основний вихід із будівлі;
- відкрити ворота для в’їзду спецавтотранспорту.
Почувши сигнал на проведення евакуації вчителі зобов’язані:
- припинити заняття;
- знеструмити електричні прилади та обладнання, вимкнути світло і закрити вікна;
- у разі сильного задимлення видати учням наявні в кабінеті засоби індивідуального захисту органів дихання;
- не допускати паніки;
- вивести учнів на перший поверх і далі до основного або запасного виходу зі школи згідно із затвердженим планом евакуації під час пожежі.
Після виходу з будівлі кожний вчитель повинен привести клас до збірного пункту й перевірити наявність всіх учнів. У разі відсутності будь-кого з дітей вчитель має повідомити про це директору школи або черговому адміністратору.
ПОРЯДОК ЕВАКУАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТА УЧНІВ
Першочергово слід вивести учнів і працівників із приміщення, де виникла пожежа, а також із приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння.
У холодну пору року, на розсуд працівників, які здійснюють евакуацію, учні перед виходом на вулицю можуть одягтися або взяти одяг із собою.
Працівники, які здійснюють евакуацію, не повинні залишати учнів без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації
Після закінчення евакуації працівники повинні ретельно перевірити всі приміщення, щоб не допустити перебування в небезпечній зоні учнів, що, можливо, сховалися під партами, у шафах або інших місцях, а також виставити пости безпеки на входах, щоб виключити можливість повернення учнів у будівлю, де виникла пожежа.
Залишаючи приміщення, слід зачинити всі двері і вікна, щоб уповільнити поширення вогню і диму.
ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ДО ПРИБУТТЯ ПОЖЕЖНИКІВ
Після евакуації учнів із будівлі (або, якщо це можливо, під час евакуації) добровільна пожежна дружина, призначена директором школи, повинна почати ліквідацію осередку загоряння наявними засобами пожежогасіння.
Оперативна група з порятунку матеріальних цінностей під керівництвом заступника директора з адміністративно-господарської роботи або призначеної директором особи, повинна забезпечувати порятунок і переміщення в безпечне місце майна, матеріальних цінностей, документів і забезпечити їх охорону.
ПАМ’ЯТАЙТЕ: Украй несприятливі умови для організованої евакуації створює паніка. Вона призводить до утворення людських заторів, травмування, ігнорування вільних і запасних виходів із приміщення.
Віктор Зейда, НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області