14 грудня в Україні щорічно відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – людей, які ціною свого життя й здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX століття. Ця пам’ятна дата була затверджена Указом Президента України № 945/2006 від 10 листопада 2006 року.
За свою тривалу історію людство зазнало багато катастроф. Одна з них – аварія на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, яка сталася в ніч із 25 на 26 квітня 1986 року.
Першими ліквідаторами страшних наслідків цієї техногенної катастрофи стали підрозділи вогнеборців.
Уся історія ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС є зразком мужності й героїзму. Однак, коли говоримо про цю страшну подію, передовсім згадуємо тих, хто став до бою першим.
У пам’яті народу вони навічно залишилися «шеренгою № 1», першими пожежниками Чорнобиля, яких очолили двоє молодих лейтенантів – Володимир Правик і Віктор Кібенок. Обоє навчалися в Черкаському пожежно-технічному училищі (нині Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України (далі – ЧІПБ). Володимир закінчив училище у 1982, а Віктор – у 1984 роках. Вони навчалися в одних викладачів, в одних аудиторіях слухали лекції, виросли на однакових бойових традиціях і зразках пожежної звитяги, мужності, взаємодопомоги.
У 2006 році у ЧІПБ на реконструйованому до 20-х роковин Чорнобильської катастрофи Монументі Героям Чорнобиля викарбувано 357 прізвищ випускників та працівників навчального закладу – учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та її наслідків.
В інституті в оновленому Народному музеї розміщені експозиції з унікальними фото, архівними матеріалами, стендами, архітектурними моделями, одягом та особистими речами Героїв Чорнобиля.
Щоранку вихованці навчального закладу проходять повз створений руками курсантів Монумент й віддають честь завмерлим у бронзі, вічно юним обличчям своїх попередників, що ступили за межу можливого та залишились у вічності, – Володимирові Правику й Вікторові Кібенку.
Олена Борсук, ЧІПБ імені Героїв Чорнобиля
фото Сергія Федоренка