Яке ж свято без червоної ікри на столі? Проте чи всі ми знаємо, як правильно її вибирати, щоб не зашкодити своєму здоров’ю та здоров’ю своїх близьких? За різними підрахунками до 60% червоної ікри, що продається в Україні, є контрафактною. Та попри це, вона має постійний попит
Червона ікра – це не просто смачний, це дуже цінний поживний продукт. У ньому містяться жири, вітаміни і мінерали, а також близько 30% білка, який легко засвоюється організмом і за цими ознаками перевершує багато продуктів, в тому числі й м’ясо.
Вибираємо фасовану червону ікру
Перед тим, як купити ікру, візьміть баночку в руки і потрясіть. Якщо всередині щось булькає, то від покупки краще утриматися. Якісна зерниста червона ікра заповнює баночку щільно і не має пустот.
Зверніть увагу на дату пакування ікри. Видобувають червону ікру в липні-вересні. Якщо на кришці баночки вказано будь-який інший місяць, отже, солили ікру мороженою або фасували видобуту раніше. У будь-якому випадку це позначиться на її якості.
Натисніть на кришку банки пальцем. Вона не повинна прогинатися і в жодному разі не повинна бути роздутою. Маркування на кришці має бути проштамповане зсередини, якщо цифри втиснуті всередину – перед вами підробка. Контрафактну банку з червоною ікрою видає неякісна поліграфія та відсутність на етикетці повної інформації про продукт, виробника.
Вагаючись, в якому упакуванні (жерстяному чи скляному) придбати червону ікру, надайте перевагу скляному
Вибираючи, у якому упакуванні придбати червону ікру (жерстяній банці або скляній), віддайте перевагу склу. Прозоре скло дозволяє побачити колір, розмір і якість зерна червоної ікри. Якщо ікра виглядає наче покрита інеєм, вона фальшива.
Купуючи червону ікру на вагу, зверніть увагу на крихкість зерна. Ікринки повинні легко відділятися одна від одної і не прилипати до лопатки. Якщо червона ікра більше схожа на злиплу безформну масу, краще не купуйте її.
Перед покупкою обов’язково поцікавтеся у продавця, коли була відкрита тара з ікрою. В основному червона ікра, що продається на вагу, надходить у пластиковій тарі від 0,5 кг до 5 кг. Ікра – продукт, який швидко псується, після відкриття тари термін її зберігання – 24 години. Для продовження її придатності недобросовісні продавці додають в ікру емульгатори на основі фармадегідів. Корисний продукт – червона ікра, після таких маніпуляцій може стати небезпечною для нашого здоров’я.
Ікра – продукт, який швидко псується, термін її зберігання 24 години
Забарвлення червоної ікри безпосередньо залежать від виду риби. Найсмачніша ікра кетова. Колір її оранжевий із червоним проблиском, ікринки досить дрібні, плівочка тонка, еластична. Якщо ікра зовсім бліда або жовта, значить вона перезріла і втратила смак. Друге місце за смаковими показниками посідає ікра горбуші. Її ікринки оранжевого і світло-оранжевого кольору. Темно-червона ікра нерки за своєрідний смак отримала у нашого споживача бронзу, а ось європейці, навпаки, вважають її найкращою.
Якісна червона ікра ледь пахне свіжою рибою. Для виробництва штучної ікри як ароматизатор використовують молоки оселедця, тому підробку видає сильний рибний запах. На смак вона жорстка і дуже солона.
Якщо ви маєте сумніви щодо купленої ікри (справжню чи штучну ви придбали), проведіть нехитрий експеримент. Киньте 2-3 ікринки в склянку з гарячою водою, штучна ікра в окропі розчиниться.
Відкриту баночку з червоною ікрою тримайте в холодильнику не довше 4-5 днів. Проте в жодному разі не ставте в морозильник – зерна ікри полопаються і перетворяться в пюре.
Якісна хороша ікра повинна мати однорідний колір, бути не пересоленою. Ікринки не повинні бути пошкодженими, злиплими, засохлими і без оболонки. Ікра має приємно пахнути і не мати зайвих запахів.
Основні знаки якості
- Маркування дати виготовлення на кришці повинно бути продавлено зсередини, а не нанесена лазером на кришку або пробита на папері.
- Позначення сорту ікри (слід неодмінно вибирати ікру першого сорту, зроблену по ДСТУ. Це гарантія того, що в банці ікра тільки одного виду риби; всі ікринки приблизно однакового діаметра, без пошкоджень, пружні).
- Склад (перший інгредієнт у складі – ікра. Кількість солі не повинна перевищувати 4-6%).
Правильне зберігання ікри
Зберігаючи ікру, не допускайте її заморожування. Солоність дозволяє зберігати її при невеликій мінусовій температурі – вона не підморожується. Ідеальні умови зберігання – в межах від – 2 до – 6°С. При нижчій температурі ікринки можуть пошкодитися.
Після відкриття банки ікру можна зберігати не довше 4-5 днів. Щоб зменшити висихання ікри, тримайте її завжди в закритій тарі. Також можна налити тонкий шар рослинної олії для додаткового захисту, але робити це чи ні – вирішувати вам.
Зіпсована чи прострочена ікра
Незважаючи на те, що ікорний продукт засолений і часто містить консерванти, він все ж таки схильний до псування. Ікра може бродити, цвісти, мати кишкову паличку.
Найчастіше і швидше псується ікра, що продається на вагу. До того ж такий продукт найчастіше розфасований у підпільних цехах, де контроль за якістю практично відсутній. Також продавці можуть із нею робити що завгодно. Єдиний плюс те, що ви можете її роздивитися, понюхати, можливо, навіть спробувати й обмацати, чого не зробите з продукцією в банці.
Дуже часто продавці ставлять перед собою завдання «освіжити» прострочену ікру. Для цього використовують марганцівку, рослинні олії, аскорбінову кислоту, мінеральну воду. Покупцеві необхідно взяти кілька ікринок і помацати їх пальцями. Якщо використовувалося масло, то ви відчуєте, як вони будуть ковзати і побачите властивий маслу блиск.
Купуючи ікру в банках, необхідно знайти дату виготовлення. Етикетка повинна бути акуратно приклеєна. Сама банка (або кришка на скляній банці) не повинна бути роздутою. Найчастіше саме ікру з простроченим терміном придатності відправляють для якнайшвидшої реалізації на вагу.
Надійніше всього купувати продукт у скляних банках, оскільки скляна тара хімічно нейтральна і в ній не відбувається процес окислення.
Ікра зі шкідливими і небезпечними консервантами
Різкий гіркий смак може говорити про неправильне використання консервантів. Таку ікру краще не споживати. Харчова добавка Е-239 – небезпечний для здоров’я токсичний консервант уротропін. Використання консервантів Е-200, Е-211 вважається більш безпечним. Концентрація кожного консерванту не повинна перевищувати 0,1%. А якщо в ікрі містяться смакові добавки та барвники, то до такого продукту потрібно поставитися обережно, тому що ці добавки в основному використовуються для того, щоб приховати всі недоліки.
Змішування та фальсифікація видів ікри
Недобросовісні продавці, а іноді й виробники, можуть видавати один вид ікри за інший, цінніший, а також можуть взагалі змішувати її зі штучною ікрою.
Для того щоб уникнути придбання таких підробок, вибирайте ікру однорідну за кольором і розміром ікринок.
У назві ікри (на етикетці) повинна бути вказана порода риби, з якої береться ікра-сирець, і спосіб обробки сирцю.
Залежно від способів обробки ікри-сирцю отримують продукти – ікру зернисту, паюсну, ястикову, пробійну тощо.
Види ікри
Види ікри | Порода риб | Спосіб обробки сирцю |
Чорна | Осетрові: осетер, білуга, севрюга, чечуга, калуга, шип | Зерниста, паюсна, ястикова |
Червона | Лососеві: кета, горбуша, чавича, кижуч, нерка | Зерниста |
Рожева | Сиг, ряпушка, минтай | Зерниста |
Жовта | Щука, судак, вобла, тарань, кефаль, лобан, лящ, а також тріскові, оселедцеві, океанічні | Ястиковаа, пробійна (для щуки) |
Штучна ікра
Штучна ікра виготовляється, як правило, з желатину або водоростей. Відрізняється від натуральної сильною пружністю і, якщо придивитися, у неї відсутнє ядро – вона однотонна. Штучні ікринки в кип’ятку розчиняться.
Цікавий факт
Різниця в ціні різних видів ікри пояснюється не відмінністю їх поживних і смакових властивостей (вони приблизно однакові), а перш за все складністю їх видобутку. Наприклад, чорна ікра дорожча за червону тільки через те, що її в природі менше. Осетрові важче виловлюються, й ікру вони можуть давати тільки з 10 років. А золотиста царська ікра (має янтарний колір) видобувається з осетрових старших 60 років.
Тому, купуючи ікру, необхідно пам’ятати, що у торгову мережу потрапляє 60% ікри нелегального або сумнівного виробництва. Будьте обережними та купуйте якісне!
За матеріалами Всеукраїнської громадської організації Асоціація рибалок України