Досить часто у нашому житті зустрічаються пародії на те, скільки часу люди проводять в Інтернеті та соціальних мережах. Нескладно помітити, що більшість молодих людей проводять свій вільний час за комп’ютером: грають в онлайн ігри, спілкуються в чатах, ведуть віртуальне життя. Соціальні мережі вже тісно ввійшли в наше повсякденне життя. Вони допомагають швидко обмінюватися різною інформацією, досвідом, спілкуватися з друзями та родичами, що знаходяться далеко та слідкувати за щоденним онлайн-перебігом їхнього життя. Всі ці якості роблять соціальні мережі все більш привабливими. Людина повертається у свої спогади, коли вона ходила на дискотеки, проводила час у колі компанії до ранку, у відчутті молодості та безтурботності. Але найчастіше у людини з такою залежність стираються грані між реальним та віртуальним життям. Вчені зробили висновок, що залежність від соцмереж аналогічна алкоголізму і наркоманії, оскільки у людини з’являється непереборне бажання відвідати свій аккаунт і бути постійно у курсі подій.
Які ж головні чинники формування залежності від соцмереж?
- Збільшення власної значимості через підживлення суспільного інтересу до свого особистого життя. Деякі люди так захоплюються докладним веденням власних сторінок у соцмережах, що це стає ледве не головним інтересом у житті.
- Можливість видати бажане за дійсне. Молоді люди, особливо – підлітки, розуміють, що у соцмережах можна значно „прикрасити” власну життєву історію, зробивши відповідні фото (за потреби – „підфотошопивши”), відео та заручившись симпатією людей, які тебе навіть не знають.
- Безликість та вседозволеність. Не секрет, що в соцмережах можна зареєструватися під будь-яким іменем (не обов’язково – справжнім), коментувати та тролити без особистої відповідальності за свої слова.
Як розпізнати залежну людину?
Раптове припинення доступу до Інтернету викликає в людини нервозність, прояв злоби і агресії. Незалежно від ситуації, без виходу в Інтернет людина відчуває дискомфорт і загальне занепокоєння; навіть на роботі, не пов’язаній з комп’ютером та Інтернетом, людина постійно відчуває потребу перебувати в онлайн-режимі; людина все частіше відчуває брак часу, пізно лягає та скаржиться на недосипання; реальне спілкування (навіть по телефону) переходить на другий план. Часто в друзях такої людини знаходиться багато незнайомих людей, які просто попросили додатися; людина надприродно радіє тому, що комусь сподобалася її фотографія, відео чи запис.
Що робити? Необхідно відволікати себе від комп’ютера. Можна зайнятися чим завгодно, головне, щоб це не було пов’язано з комп’ютером чи Інтернетом. Кращий варіант – зайнятися собою, читати книги, робити фізичні вправи, прогулюватися на свіжому повітрі, спілкуватися з друзями і близькими реально. Ніколи не вживайте їжу, сидячи біля комп’ютера: людина зможе схуднути тільки тоді, коли буде помічати скільки вона з’їдає. Теж саме з залежністю від соцмереж – дивлячись на екран монітора, цього зробити не можливо. Існує безліч програм, що можуть обмежити ваш час на тому чи іншому сайті. Можливо, набратися сили волі та просто видалити свої аккаунти.
Залежність від соціальних мереж – величезна проблема для сучасного суспільства. Існує тенденція використовувати не за призначенням те, що створювалося з іншим наміром.
Не варто міняти своє справжнє життя на вигадане. Будьте собою!
Алла Тищенко, методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області