31 січня 2018 року на базі ЗОШ №9 м. Рівного, яка є опорним загальноосвітнім навчальним закладом міста Рівне з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, відбулося засідання колегії управління освіти Рівненського міськвиконкому з теми „Інноваційні підходи до організації роботи з питань безпеки життєдіяльності у навчальних закладах” за участю заступника міського голови Галини Кульчинської та заступника начальника управління освіти Рівненського міськвиконкому Катерини Сичик. До роботи засідання були запрошені директори загальноосвітніх та завідувачі дошкільних навчальних закладів.
Засідання було розпочато з виступу головного спеціаліста управління освіти Всеволода Мацевича, який довів до присутніх головну проблему сьогодення – формування системи безпеки життєдіяльності у навчальних закладах міста та схему, за якою повинен працювати директор для того, щоб сформувати достатній рівень безпеки для працівників та учнів/вихованців свого закладу. Порівняльний аналіз кількості випадків травматизму дітей за видами за попередні роки дав змогу усвідомити важливість згаданої вище проблеми і нагальність пошуку шляхів її вирішення.
Своїм досвідом роботи мали змогу поділитися завідувач опорного з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності дошкільного навчального закладу №56 Тамара Онокало, яка відмітила плідну співпрацю з Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області; директор ЗОШ №4 м. Рівного Наталія Іванець, що є унікальним закладом міста, адже входить до Національної мережі шкіл сприяння здоров’ю та заступник директора ЗОШ №18 м. Рівного Наталія Шуманська.
До проведення засідання колегії долучалась і фахівець Навчально-методичного центру цивільного захисту і безпеки життєдіяльності, завідувач обласного методичного кабінету Наталія Яковець, яка акцентувала увагу на важливості цивільного захисту учасників навчально-виховного процесу та працівників галузі освіти. Їх безпека залежить від створеної системи цивільного захисту закладу і виконання посадовими особами своїх обов’язків в рамках вимог чинного законодавства у сфері ЦЗ. Наталія Яковець довела до учасників засідання нормативно-правову базу з питань ЦЗ та перелік документів, які повинні бути розроблені відповідальною особою з питань цивільного захисту навчального закладу. Також було наголошено на важливості проходження навчання з цивільного захисту та пожежної безпеки. На підтвердження цього інспектор відділення запобігання надзвичайним ситуаціям та цивільного захисту ДПРЗ-3 ГУ ДСНС України у Рівненській області старший лейтенант Дмитро Кордиш довів до керівників навчальних закладів аналіз виникнення пожеж в області та вимоги оснащення навчальних закладів системами протипожежного захисту, первинними засобами пожежогасіння. Дане питання викликало дискусію, адже місцевий бюджет не в змозі забезпечити фінансування навчальних закладів в достатньому обсязі для придбання і встановлення автоматизованих систем пожежогасіння.
Важливим для отримання знань і безпечного перебування учнів у навчальних закладах є стан їхнього здоров’я, про що зауважила завідувач дошкільно-шкільним відділом Рівненської міської дитячої лікарні Оксана Савич. ЇЇ доповідь охопила питання стану медичного обслуговування учнів, основних проблем, які існують в нашій області.
Заступник начальника Рівненського відділення управління фонду соціального страхування України в Рівненській області Світлана Гапончук наголосила на важливості людського фактора у забезпеченні безпеки життєдіяльності у навчальному закладі та розуміння і виконання учнями правил поведінки, коли вони переступають поріг школи.
Турбота про життя і здоров’я дітей – це найважливіша праця педагога. Тільки в умовах безпечного перебування учнів, вихованців в навчальних закладах можливий плідний навчально-виховний процес. Тому за підсумками засідання колегії можна сказати, що усвідомлення людиною важливості дотримання правил безпечної поведінки є першим кроком до забезпечення належних умов навчально-виховного процесу.
Наталія Зищук, методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області