До 2025 головна водна артерія України річка Дніпро може перетворитися на болото, і взимку цей процес тільки пришвидшується, а все через те, що Бортницька станція аерації у Києві вичерпала свій ресурс, передає ТСН.
Під льодом у воді менше кисню, тож річка важче сприймає скиди отруйних речовин – промислових неочищених стоків. Фахівці кажуть, що це потрібно заборонити, бо у воді можна знайти всі елементи таблиці Мендєлєєва. Річка Либідь у Києві, котра впадає у Дніпро, фактично є міським зливним колектором. Туди потрапляють не лише каналізація, а й неочищені стоки з автомийок разом із потужними фосфатами, мастилами та бензином.
На Бортницькій станції мають очищувати стоки столиці, але не можуть – ні від фосфатів, ні від нафтопродуктів, бо механізмам 70 років, і проти сучасних стоків вони безсилі. Крім того, обладнання повністю відпрацювало свій експлуатаційний термін. Станцію мають переробити до 2025 року, а доти Дніпро в Києві гнитиме, зацвітатиме і ставатиме болотом, бо від численних дамб течії практично немає.
Лякають і висновки іхтіологів – риба щорік стає більш хворою, і теж через забруднення. “Останнім періодом ми зустрічаємо хвороби, які не були характерні. Збільшується і кількість паразитів, які на рибі зустрічаються”, – констатують фахівці. Заради процесам неможна, бо на перевірки забруднювачів існує мораторій, а екоінспекція за законом може перевіряти лише планово, тобто попереджаючи заздалегідь. Низькі штрафи також не сприяють піклуванню про чистоту стічних вод на підприємствах.
До людського нехлюйства додається також невідворотній вплив глобального потепління, що висушує річку. Тож про перспективи екологи говорять дуже сумно – навіть ухвалення нових стандартів моніторингу води їх не тішить, бо лабораторне обладнання для праці за критеріями ЄС з’явиться не скрізь і не швидко, а концентрація отрути в Дніпрі лише збільшується.