Рятувальники області збільшенням останнім часом займань у підвалах багатоповерхівок – лише у лютому ліквідовано п’ять таких пожеж.
Виникають вони, як правило, через недбальство працівників житлово-комунальних підприємств та самих мешканців будинків. На дверях багатьох із них відсутні замки, часто підвальні приямки не засклені. Самі ж приміщення захаращені сміттям, дошками, старими речами тощо. Такі місця стають притулком для осіб без певного місця проживання та наражають мешканців будинків на небезпеку.
10 лютого, збентежені запахом диму у квартирах, мешканці дев’ятиповерхового житлового будинку по вул. Покровській м. Житомира викликали рятувальників. В апаратах на стисненому повітрі вони ліквідували загоряння та неподалік від осередку пожежі, між теплотрубами, вивили напівпритомного в обгорілому одязі безхатченка. Рятувальники винесли чоловіка на свіже повітря та передали фахівцям швидкої допомоги. Вогнем же знищено лише 3 кв. м сміття.
– Під час ліквідації пожеж у підвальних приміщеннях виникає багато труднощів, які перешкоджають їх швидкому та успішному гасінню, – зазначає перший заступник начальник Управління ДСНС в області Василь Кучин. Зокрема це погана видимість у зв’язку з відсутністю освітлення, дуже висока температура, вузькі та низькі проходи, складне планування та сильне задимлення. У зв’язку з тим, що пожежі в підвалах характеризуються виділенням великої кількості диму, і останній має здатність підніматися вгору, страждають, в першу чергу, жителі під’їзду, в підвалі якого сталася пожежа. Історії відомі такі випадки, коли, мешканців, які потрапили в димову пастку у власних же оселях, доводилося рятувати з вікон за допомогою спеціальних пожежних автодрабин, оскільки евакуюватися через задимлений під’їзд – було небезпечно для життя. Нерідко пожежі у підвальних приміщеннях поширювалися і на перші поверхи квартир.
Так, увечері 13 лютого коростенські рятувальники ліквідовували пожежу в підвальному приміщенні дев’ятиповерхівки на одній із вулиць районного центру. На щастя обійшлося без жертв, а вогонь встиг знищити лише 5 кв. м сміття. Але мешканцям перших поверхів довелося таки достатньо надихатися їдкого диму від продуктів горіння.
Тож керівництво Управління ДСНС України в області звертається до жителів області із проханням не захаращувати підвали сміттям, а двері приміщень зачинять на замки. Для освітлення в підвалах користуватися лише ліхтарями, а не відкритим вогнем, і не кидати непогашені цигарки в пожежонебезпечних місцях. Також звертаємо увагу керівників житлово-комунальних підприємств на необхідність своєчасно прибирати сміття з підвалів та запобігти потраплянню до них сторонніх осіб. Ще не менш важливо – не допускати розміщення в подібних приміщеннях вибухо- та пожежонебезпечних виробництв.
У ДСНС України
у Житомирській області