Водойми планети стають все більш забрудненими. Експерти попереджають про подальше погіршення якості води і небезпеки, які через це загрожують людству. Зокрема, очікується, що до середини століття від повеней постраждають 1,6 мільярда людей – майже 20 відсотків світового населення. Про це йдеться в доповіді ООН, представленій в понеділок, 19 березня, на 8-му Всесвітньому форумі з водних ресурсів в Бразилії. Про це повідомляється на сайті ООН.
Автори доповіді пропонують не обмежуватися будівництвом очисних споруд і зрошувальних каналів, а використовувати екологічно чисті проекти для вирішення проблем управління водними ресурсами. Мова, зокрема, йде про збільшення площі лісових насаджень, поліпшення якості грунту і використання дощової води.
Така практика вже довела свою ефективність. У 1986 році, після найсильнішої посухи в штаті Раджастан в Індії, місцеві НПО вжили заходів щодо регенерації ґрунту та відтворення лісів. В результаті рівень підземних вод піднявся на кілька метрів, а сільськогосподарські угіддя отримали довгоочікувану вологу.
«Ми повинні освоїти нові підходи до використання водних ресурсів, щоб впоратися з проблемами, пов’язаними з ростом населення і зміною клімату, – заявила, представляючи доповідь в Бразилії, Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азула. – Якщо не вжити заходів, то до 2050 року близько п’яти мільярдів чоловік проживатимуть в регіонах, які погано забезпечені водою».
Вчені вважають, що екологічно чисті методи управління водними ресурсами дозволять на 20 відсотків підвищити продуктивність в сільському господарстві. За результатами дослідження, проведеного в 57 країнах з низьким доходом, з’ясувалося, що раціональне використання води вкупі з заходами щодо скорочення обсягів пестицидів і поліпшення якості грунту дозволили збільшити врожайність на 79 відсотків.
«Зелені» проекти ефективні і в умовах міста. Сади на дахах, вкриті лісовою рослинністю стіни, резервуари для дощової води і її рециркуляція з успіхом застосовуються в різних країнах світу. У Нью-Йорку, наприклад, з 90-х захищають річкові басейни, що дозволяє щорічно економити 300 млн. доларів на очищенні води. У Китаї в найближчі роки запустять 16 пілотних проектів під назвою «міста-губки». Вони дозволять використовувати до 70 відсотків дощової води.
Важливу роль в екосистемах відіграють і водно-болотні угіддя. Вони покривають всього лише 2,6 відсотка поверхні планети, проте служать фільтром для токсичних відходів промисловості і пестицидів. Ці природні бар’єри затримують до 60 відсотків всіх містяться у воді металів. У деяких країнах, включаючи Україну, навіть створюють штучні водно-болотні угіддя для очищення стічних вод.
Всесвітній форум з водних ресурсів – наймасштабніший у світі захід, присвячений проблемам, пов’язаним з водою.