Життя сучасної людини – суцільний стрес. Проблеми на роботі, домашні сварки, хвороби, щоденні рутинні та не завжди приємні справи. Ми щодня переживаємо, нервуємо, накопичуємо образи і негативні думки… І потім розуміємо, що вже не пам’ятаємо, коли востаннє нормально висипалися, із задоволенням відпочивали і просто раділи сонцю та хорошому дню.
Якщо вірити даним досліджень, зараз у кожної працюючої людини спостерігається дефіцит часу для відпочинку. В результаті накопичується втомлюваність, яка з часом починає діяти пригнічуюче, заважає зосередитись, викликає апатію і поганий настрій. На фоні емоціональної виснаженості організм починає погано протистояти вірусам та інфекціям, імунітет знижується, і в результаті виникають різноманітні захворювання: від неврозів до гіпертонії, від гастриту до постійних головних болей.
Щоб запобігти подібному, потрібно навчитися правильно відпочивати. Не обов’язково чекати відпустки, щоб як належить виспатися та набратися сил.
- Сон – найпростіший та найдієвіший відпочинок. У сні нормалізуються всі функції організму, відбувається розслаблення всіх м’язів нервової системи. Для здорового та міцного сну намагайтеся не „прокручувати” в голові події дня, не обдумувати образи, не згадувати неприємності.
- Сучасна втомлюваність виникає не настільки від великих фізичних навантажень, скільки від психологічних або моральних. Втомлюваність такого виду необхідно знімати за допомогою активних фізичних вправ: від звичайної зарядки до постійних спортивних тренувань. До того ж після занять спортом організм активно виділяє ендорфіни – гормони радості, які розносяться по всьому організму через кров і викликають стан приємного розслаблення та задоволення.
- Похід у театр, кіно, на виставу, в музей – приємно відволікає від робочих буднів і чудовий спосіб відпочити та набратися сил. Нові враження особливо отримані в компанії рідних і друзів, дають заряд енергії та відчуття психологічного комфорту і повноти життя.
- Під час вихідних організуйте „зміну декорацій”. Особливо у теплий період року, коли кожні вихідні можна влаштовувати собі міні-подорожі: сходити на рибалку, з’їздити на дачу, посидіти біля багаття. Все це допоможе відволіктися від повсякденності, набратися життєвих сил, позитивних емоцій.
- Навчіться розслаблятися професійно. Знайдіть час і в середині робочого тижня влаштовуйте собі сеанс релаксації. Обирайте те, що вам більше подобається і від чого ви отримуєте задоволення. Можна просто посидіти у тиші або послухати спокійну музику чи спостерігати за акваріумними рибками, а можна просто зручно влаштуватися в улюбленому кріслі з книжкою та чашкою чаю.
- І найголовніше – потрібно навчатися правильно планувати свій робочий день щоб не накопичувати важливі справи і побутові турботи. Адже їх вирішення найсильніше виснажує людину морально і фізично. Правильно „навантажуйте” свій день, правильно відпочивайте і це стане вашим ключем до щастя та довголіття.
Алла Тищенко, методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області