Як відомо, без повітря неможливе існування біологічних об’єктів (далі – БО) – живих організмів. Під час дихання БО отримують із повітря кисень, без якого їх смерть настає за лічені хвилини. Повітря, що вдихають БО, може бути корисним (таким хочеться дихати на повні груди) або, навпаки, таким, що пригнічує життєдіяльність БО (дихаючи таким повітрям, виникає бажання якнайшвидше залишити це місце).
Наявність у повітрі негативних іонів кисню робить його цілющим для БО. Багато публікацій присвячені користі іонізованого повітря для БО. Таке повітря є в горах і на березі моря. Саме тут мешкає найбільша кількість активних довгожителів. Повітря, позбавлене іонізації, гнітюче впливає на БО, викликає незворотні процеси в їхніх організмах. Ці зміни ведуть до виникнення і розвитку багатьох захворювань, втрати активності та, врешті-решт, передчасної смерті.
На сьогодні повітря всюди антропогенно забруднене твердими частинками, газами, парами неприродного походження. Характер забруднювачів залежить від того, наскільки близько розташовані заводи та підприємства від місця перебування БО. Крім того, під час скупчення БО (в офісах, школах, дитсадках, аеропортах, фермах) часто виникають різні захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Сучасна людина більшу частину свого життя проводить у різних приміщеннях, де існує офісна задуха, і повітря, що й так забруднене, ще більше забруднюється агресивними мийними засобами, побутовим пилом (принтери, ксерокси) тощо.
Ринок кліматичних пристроїв
Ринок побутових (і спеціальних) кліматичних пристроїв пропонує різноманітні засоби, рекламні проспекти яких обіцяють розв’язати одну або всі одразу проблеми, що стосуються поліпшення якості повітря, перетворення його складу з агресивного на цілющий.
У процесі дослідження національного галузевого ринку кліматичних пристроїв було виявлено, що товар, який пропонують сучасні виробники ринку, не є ефективним засобом знепилювання повітря. Успішна робота маркетологів сприяє активним продажам побутових кліматичних пристроїв, проте медичні висновки, що свідчили б про позитивний вплив таких пристроїв на біологічні об’єкти, фактично відсутні. Іноді самі пристрої стають розповсюджувачами хвороботворних мікроорганізмів (наприклад, хвороба легіонерів).
Прилади, що можуть довести рівень ефективності побутових кліматичних пристроїв (вимірювачі запиленості, концентрації іонізації повітря), дорогі й складні в користуванні. Тому в продажу є фени з іонізацією повітря, фільтри з іонізацією повітря, в автомобілі вбудовані пристрої, що іонізують повітря.
Проаналізувавши фізико-хімічні процеси, що відбуваються в повітрі, слід зауважити, що повітря перед іонізацією необхідно знепилити, тому що під час іонізації запиленого повітря, насамперед, будуть іонізуватися пилові частинки, після чого їх агресивність до БО різко зросте.
Пристрій знепилення, знезараження, іонізування
В Україні розроблено та запатентовано пристрій, який знепилює, знезаражує й іонізує повітря. Як знепилювач застосовується двозональний електростатичний фільтр із доробками, який може розкладати агресивні гази (формальдегід, аміак, сірчистий ангідрид, ацетон, окис вуглецю) на складові речовини. Такий фільтр можна пристосовувати (допрацьовувати, доповнювати і змінювати) для нейтралізації конкретних забруднювачів повітря. Створений пристрій доведено до промислового зразка.
Експериментальний зразок було досліджено в Донецькому національному медичному університеті. Після 15-хвилинного перебування в аудиторії, де працював пристрій, у студентів підвищилася розумова працездатність і поліпшилося самопочуття.
У повітрі, яке обробив пристрій, знижується мікробна забрудненість на 70% (цей показник реально довести до 99%). 2017 року було прилад встановлено для вільного користування в приміщенні бібліотеки міста Вугледара Донецької області.
Пристрій очищує повітря від завислих частинок, розкладає агресивні для людей гази на складові атоми, іонізує повітря. Може використовуватися для створення комфортних умов для БО у закритих приміщеннях, запобігаючи поширенню захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом
Лікувальний ефект
З початком цвітіння тополі в Україні починається масове захворювання на алергію. Лікування в момент загострення алергії – приймання оральних аерозолів, пігулок і уколів. Більшість лікувальних препаратів – гормональні й мають довгий список шкідливих побічних ефектів. Вартість лікарських засобів значна, а лікувальний ефект короткостроковий, а іноді й відсутній.
Тривалість сеансу дихання знепиленим, знезараженим й іонізованим повітрям (завдяки вищезазначеному пристрою) – 1–2 години на день, внаслідок чого:
– хворі на алергію відзначають поліпшення дихання через 15–20 хвилин, після 2–3 сеансів у них почали зникати симптоми алергії та бронхіальної астми та з’явилася можливість перебувати поруч з алергенами (побутовим пилом, амброзією), а також вживати кавуни, персики, мед, хоча багато хто з них не міг собі дозволити цього протягом 25 років. Серед пацієнтів були й діти, а також люди з невірусними захворюваннями легенів. Усі відзначили ефективну позитивну динаміку;
– виявлено позитивний вплив такого повітря на вагітних та людей післяопераційного втручання;
– діти віком 1–3 років, які часто хворіли, дихаючи повітрям, обробленим установкою, стали набагато легше переносити різні захворювання.
Сфера застосування пристрою
– для знепилювання, знезараження та іонізації повітря в житлових і громадських приміщеннях (навчальних, спортивних, лікувальних); – у транспортних засобах для подання в салон знепиленого, знезараженого та іонізованого повітря; – у медицині, ветеринарії з лікувальною та профілактичною метою; – як доповнення до побутових кліматичних пристроїв |
Отримані результати випробувань
– підвищення розумової та фізичної працездатності; – значне полегшення симптомів алергії, бронхіальної астми, легеневих захворювань; – зменшення кількості мікробів у повітрі (у 2,5 раза)
|
Проведення аероіонних вимірювань
Створення фізіологічно сприятливого середовища для проживання БО потребує регулярного проведення аероіонних досліджень, що полягають у визначенні кількості позитивних і негативних електрично заряджених частинок кисню в одиниці об’єму повітря. Тільки визначення кількості електрично заряджених частинок з їх розподілом за спектром рухливості надає повне уявлення про аероіонний склад повітря. Аероіонні вимірювання мають велике практичне значення для багатьох галузей науки і техніки. Проте серійно такі прилади для вимірювання не виробляються.
У наш час дозиметрія аероіонів перебуває на тому ж рівні теоретичного розвитку, що і на початку минулого століття. Самі аероіонні вимірювачі залишаються практично незмінними, вдосконалюється лише їх апаратурна база.
Наразі розроблений спосіб, який дозволить вимірювати концентрацію іонізованих частинок повітря з розподілом їх за спектром рухливості, але, враховуючи незначне фінансування, робота в цьому напрямі проводилася лише теоретично. З метою більш детального ознайомлення щодо фізики процесів, які відбуваються в повітрі, можна звернутись за адресою: https://ru.exrus.eu/Vozdukh-kak-on-est-i-kak-ego-sdelat-poleznym-dlya-cheloveka-id503605a76ccc192345000f76.
В умовах динамічного зовнішнього середовища проблема забезпечення БО знепиленим, знезараженим й іонізованим повітрям ставатиметься дедалі актуальнішою. Це пояснюється, першочергово, активним розвитком міської інфраструктури й промислового сектора, внаслідок чого відбуватиметься систематичне тотальне забруднення навколишнього середовища.
Олексій КУЛІШОВ,
Антонина Немиря,
Олена Шаніна