Сьогодні, 24 квітня у виставковому конгрес-центрі на базі Торгово-промислової палати України (м. Київ) у рамках проведення Міжнародної виставки Waste Water Management 2018 відбулася панельна дискусія «Проблеми фільтрації стічних вод та ефективне водокористування в Україні».
Під модеруванням Станіслава Володарського (Керуючий партнер, Бізнес-Форум) учасники дискусії обговорили низку важливих питань. «Питання екології – це питання національної безпеки країни. Всі хочуть жити в чистій здоровій країні», – наголосив модератор, відкриваючи дискусію.
Заступник директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Віктор Токаренко звернув увагу присутніх на те, що нині концентрація стоків в Україні збільшується. Багато населених пунктів не мають централізованого водопостачання та водовідведення (наприклад, лише 2 % сіл мають централізоване водопостачання та водовідведення), хоча
за нормами будь-який населений пункт, населення якого складає 2000 чол. і більше, повинен бути приєднаний до централізованого водопостачання та водовідведення.
Результатами своєї роботи та власним баченням проблеми поділились представники місцевих органів державної виконавчої влади. Так, директор Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації Руслан Стрілець зазначив, щоб зменшити техногенне навантаження на навколишнє середовище необхідно врегулювати законодавчу базу, а також підняти ставку екологічного податку. Також він заявив, що Дніпропетровщина зменшила у 2017 році скид стічних вод на 30 % у порівнянні з попереднім 2016 роком.
Своєю чергою, Станіслав Володарський нагадав аудиторії слова Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, що тільки третина екологічного податку витрачається на екологічні цілі. Ще однією проблемою є низькі штрафи для підприємств за порушення екологічних норм, які часто не покривають суму збитків за заподіяну шкоду довкіллю.
За словами заступника голови Дніпропетровської обласної ради по виконавчому апарату – начальника управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Валерія Безуса, проблема стічних вод в Україні у дуже кризовому стані. «Якщо про водопостачання щось ще говорять, то про водовідведення – зовсім мало». Він зазначив, що поки в Україні пишатися нічим, що стосується вирішення проблеми водовідведення. «Недофінансування – воно критичне. Ми беремо водні ресурси, а повертаємо бозна що», – сказав Безус.
Директор департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації Вікторія Kиреєва розповіла про ситуацію в Київській області. При цьому, вона зазначила, що для Київської області характерні не промислові стічні води, які, наприклад, переважають у Дніпропетровській області, а побутові стічні води. Також мова йшла про Бортницьку станцію аерації.
Участь у дискусії взяли представники підприємств.
Директор КП Дніпропетровської міської ради «Дніпроводоканал» Дмитро Кордиш поділився досвідом поводження зі стічними водами на своєму підприємстві, планами та здобутками.
Директор департаменту з охорони навколишнього середовища АрселорМіттал Кривий Ріг Ліана Максименко вказала досягнення свого підприємства щодо зменшення скиду стічних вод. За її словами, підприємство скоротило кількість заліза в стічних водах та мастила: «Ми це зробили. Це наше досягнення». «За останні 5 років ми скоротили на 15 % викиди стічних вод», – додала Максименко. Вона наголосила на тому, що як для держави, так і для підприємства важливим є відкритість і прозорість звітності та автоматизованість системи. «Важливо, щоб податки були прозорі. Щоб підприємство бачило, на що витрачається сплачений ним екологічний податок», – зазначила жінка.
У результаті панельної дискусії учасники обговорення сформували необхідні кроки для врегулювання проблем фільтрації стічних вод та ефективного водокористування в Україні:
- Державність і публічність. Необхідна більша увага до проблеми на державному рівні.
- Державне-приватне партнерство.
- Контроль і покарання за недотримання норм скиду стічних вод у водні об’єкти.
- Відшліфоване законодавство.
- Здоровий глузд під час прийняття рішень.
- Прозорість звітності стосовно розпорядження вкладеними коштами, екоподатком.
- Комунікативна платформа для обговорення проблем галузі і водовідведення зокрема.
Насамкінець, модератор панельної дискусії Станіслав Володарський заявив, що задачею держави є створення сприятливих умов для інвесторів, а також розвиток менеджменту. Він підкреслив, що українці платять екологічний податок, держава ж має ефективно розпоряджатися цими коштами.
Аліна ЖУК, журналіст “Надзвичайна ситуація +”