Сьогодні, 10 травня, в УНІАН відбулась прес-конференція на тему: “Нові правила гри для свинарського бізнесу в Україні”, присвячена новим умовам і вимогам до сучасного виробництва свинини в Україні, які впроваджуються в рамках адаптації європейського законодавства.
Під час прес-конференції мова йшла про вимоги до виробників свинини в умовах скасування мораторію на перевірки бізнесу (вступає в силу в 2019 році); про імплементацію європейських норм; правила та вимоги до зберігання та утилізації побічних продуктів (гною); презентовано проект стандартів та критеріїв для свинарського бізнесу.
Довідка. З 18 грудня 2017 року в дію вступив Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», який впровадив нову модель процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД) замість екологічної експертизи. Прийняття цього Закону забезпечило виконання Україною зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС та ще низки інших міжнародних зобов’язань.
Згідно Закону здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим до прийняття рішення про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою статті 3.
Закон детально описує усі етапи, пов’язані з процедурою ОВД, але ні Закон, ні відповідні акти права прийняті постановами Кабінету Міністрів України (зокрема щодо критеріїв оцінки) не визначають детальні критерії та показники впливів на довкілля до тих чи інших об’єктів, які підлягають оцінці впливу на довкілля, враховуючи галузеву специфіку та найкращі доступні технології виробництва. Саме відсутність таких критеріїв та згадування про них у першому прийнятому Законі було причиною успішного лобіювання вето з боку бізнесу.
Так, у доопрацьованій редакції Закону, який був прийнятий, з’явилось посилання на можливість встановлення детальних критеріїв та показників впливів на довкілля «стандартизованими методами». Тобто, такі критерії і показники можуть бути встановлені національними стандартами, що відповідає як положенням Закону, так і принципам й методам національної стандартизації.
Участь в обговоренні взяли:
- Оксана Юрченко, Віце-президент Асоціації «Свинарі України», яка наголосила на актуальності піднятої проблеми та модерувала прес-конференцію.
- Артур Лоза, президент Асоціації «Свинарі України». «Обсяги споживання свинини у світі зростають. Виникає питання, яким критеріям треба відповідати свинокомплексам, щоб розвиватися» – наголосив пан Лоза. Також він розповів про Закон України Про побічні продукти тваринного походження, в зоні уваги якого є поводження, зокрема, з гноєм свиней. «Наша задача – мінімізувати шкоду від гною», – підкреслив президент Асоціації «Свинарі України». Також він згадав про таке важливе питання, як утилізація трупів свиней та проблеми, які з цим пов’язані.
- Юрій Оглашенний, експерт проекту USAID «Агросільрозвиток» з імплементації законодавства ЄС щодо безпечності та якості харчових продуктів наголосив на тому, що виробник продукції повинен подбати про її безпечність для споживача. Також він розповів про перевірки свинарського бізнесу та підкреслив, що нове харчове законодавство спрямоване більше на контроль за процесом вирощування, а не контроль вже готової продукції.
- Світлана Берзіна, президент Всеукраїнської громадської організації «Жива планета», заступник голови ТК 82 детальніше повідомила про критерії та показники впливів на довкілля об’єктів свинарського бізнесу, які підлягають оцінці впливу на довкілля. Перша група національних стандартів серії «Оцінка впливів на довкілля» була розроблена для свинокомплексів згідно методології визначеної міжнародними стандартами на основі найкращих доступних технологій ЄС та Україні. Стандарти впроваджуються з метою встановлення чітких показників впливів на довкілля пов’язаних з діяльністю свинокомплексів і методів їх оцінювання. Саме такий підхід буде гарантувати зрозумілість і прозорість результатів оцінювання, що в свою чергу створить зрозумілі і рівні умови для всіх суб’єктів, а також унеможливить корупційні прояви при прийнятті рішень щодо ОВД. Саме такий підхід рекомендований експертами і для інших галузей.
- Олег Картавцев, Голова Комітету Громадської ради при Мінприроди України з питань екологічної безпеки та експертизи, директор ДП НДІННП «МАСМА».
Отже, Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» потребує на даному етапі доопрацювання, зокрема, що стосується визначення детальних критеріїв та показників впливів на довкілля до тих чи інших об’єктів, які підлягають оцінці впливу на довкілля. Свинарська галузь вже на шляху до цього.