Під час робочої зустрічі керівництва ДАЗВ, ДСП «Північна Пуща» з фахівцями Лісової служби США, Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталій Петрук представив план забезпечення пожежної безпеки у зоні відчуження.
Він зазначив: «Пожежа у зоні відчуження – це завжди небезпека, адже у результаті згоряння з продуктами горіння радіоактивного лісу чи підстилки у повітря можуть потрапити радіоактивні речовини, що становлять потенційну загрозу для навколишнього середовища, працівників зони відчуження чи населення країни. Наше завдання – діяти на упередження і максимально швидко реагувати на пожежі та надзвичайні ситуації у разі їх виникнення, щоб не допустити поширення вогню на значну територію».
Так, за минулі роки у зоні відчуження було відбудовано 2 лісові пожежні станції (Луб’янівську та Опачицьку), створено 2035 кілометрів мінералізованих смуг та протипожежних розривів, збудовано 2 кілометри доріг протипожежного призначення. Окрім того, Лісова служба США профінансувала передачу 5 камер-датчиків та комп’ютерної техніки для системи раннього виявлення пожеж, а також бойового одягу для пожежних, а у рамках співпраці з ОБСЄ для ДСП «Північна Пуща» було передано 2 квадрокоптери та 2 автомобільні радіостанції.
Також, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник працює з ГЕФ/ЮНЕП над програмою з передачі ще 10 камер-датчиків, що дозволить системі раннього виявлення пожеж охопити майже всю територію зони відчуження.
«Таким чином, ми зможемо швидше виявляти і ефективно реагувати на пожежі та надзвичайні ситуації. Якщо лісову пожежу не почати гасити протягом 20-30 хв після виявлення, то вона зазвичай переростає у верхову і набуває масштабних розмірів», – зазначив начальник управління з питань забезпечення бар’єрної функції зони відчуження, природно-заповідного фонду, радіаційної безпеки, охорони праці та цивільного захисту Михайло Байтала.
Перед агентством стоїть важливе завдання створення міжвідомчого координаційного центру із запобігання і ліквідації пожеж та надзвичайних ситуацій. Перші кроки до цього вже зроблені – розроблено та узгоджено з Поліським державним радіаційно-екологічним заповідником Республіки Білорусь план взаємодії підрозділів рятувальників обох країн у разі виникнення пожеж у прикордонних районах, а також ведеться робота над Інструкцією з організації гасіння пожеж у лісовому фонді на території зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення.
«Для нас важливо продовжити співпрацю з міжнародними колегами, які мають досвід ефективної організації міжвідомчої взаємодії під час лісових пожеж. Тож ми сподіваємося на продовження плідної роботи з Лісовою службою США», – підкреслив Віталій Петрук.
На завершення зустрічі експерти Лісової служби відвідали одну з реконструйованих лісових пожежних станцій та одну з тих, які планують відбудувати найближчим часом, а також ознайомилися з роботою системи раннього виявлення пожеж.
Джерело: Офіційний сайт Мінприроди