Із зарубіжного досвіду відомо, що найраціональнішим засобом протипожежного захисту є організація добровільної пожежної охорони (далі – ДПО). У більшості країн світу ДПО організовані на засадах певного стимулювання, а саме: пільг, погодинної оплати праці та інших заохочень за виконання поставлених завдань. У цьому номері журналу наведемо приклад роботи ДПО у Греції та Італії.
Управління пожежною службою Греції здійснюється згідно з Актом № 1461 від 1930 року. Боротьба з пожежами й пожежна профілактика належить до компетенції Міністерства юстиції. Керівництво пожежною службою здійснює Генеральний штаб, який знаходиться у м. Афіни.
Професійні пожежні частини укомплектовані пожежниками загальною чисельністю 9 300 чоловік. З 1994 року в невеликих муніципалітетах дозволено створювати добровільні пожежні бригади, чисельність яких на 2013 рік становила 1 986 добровольців.
Завдання пожежної охорони:
- боротьба з пожежами;
- допомога під час автодорожніх пригод, нещасних випадків, аварій з пожежонебезпечними матеріалами, стихійних лих і техногенних аварій, повеней;
- проведення робіт, пов’язаних з підйомом вантажів;
- надання технічної допомоги;
- проведення рятувальних операцій.
У Греції добровільна пожежна охорона набула широкого поширення після надзвичайної ситуації 2005 року, пов’язаної з виникненням великих лісових пожеж і продовжує ефективно взаємодіяти спільно з професійною пожежною охороною.
ДПО Греції створена на підставі національного закону про добровільну пожежну охорону, відповідно до якого розроблено закони про ДПО у всіх грецьких провінціях.
Пожежна охорона Греції поділяється на два види: державну і приватну, а також добровільну пожежну охорону, яка інтенсивно розвивається.
Принцип мішаного комплектування в пожежних частинах визначений, виходячи з оперативної ситуації (на період особливого протипожежного режиму), так: у пожежній частині добровольці доповнюють чергову зміну професійних пожежників та несуть із ними спільне чергування.
Пільги й соціальні гарантії ДПО Греції:
- оплата участі добровольців у спецопераціях;
- отримання зарплати за основним місцем роботи за час, проведений на оперативній роботі в ДПО;
- моральне стимулювання у вигляді нагород, відзнак, громадської подяки;
- безкоштовна видача обмундирування, харчування в період служби у підрозділах ДПО;
- надання відпусток у будь-який час;
- витрати на щорічні медичні обстеження.
Пільги та соціальні гарантії встановлюються органами місцевого самоврядування, але наразі через економічну кризу в країні відбувається повсюдне скорочення соціальних пільг і гарантій для всіх видів пожежної охорони.
Віковий ценз грецьких добровільних пожежників: 18 – 60 років, залежно від результатів медичної комісії.
Рівень підготовки грецьких добровольців відповідає рівню професійних пожежників. Для навчання як для добровільних, так і для професійних пожежників Греції впроваджена 300-годинна програма підготовки. Якісний добір здійснюється після медичного та спеціального тестування.
Добровольці проходять спецпідготовку, після чого складавють іспити і тільки після того з ними укладають контракт. Після навчання добровольця включають до графіка чергувань, який попередньо погоджують з його керівництвом за основним місцем роботи. Графіки чергувань усіх добровольців (з урахуванням постійної, 20-хвилинної часової готовності) викладаються в електронному вигляді для диспетчерських пунктів професійної пожежної охорони, Координаційного центру та громадської організації «Спай».
Пожежна охорона Італії нараховує 48 930 пожежників, з яких 20 060 – добровольці.
Національна асоціація добровільних пожежників Італії створена відповідно до декрету Президента Італії «Про добровільну пожежну охорону» від 18.12.1972 і є членом Всесвітньої асоціації добровільних пожежників. Добровільні пожежники підпорядковані Національному корпусові пожежників, який знаходиться у віданні Міністерства внутрішніх справ. Національний корпус пожежників має у своєму складі добровольців, головне, з числа професійних пожежників, що перебувають уже на пенсії. При виході на пенсію пожежники, відповідно до італійського законодавства, автоматично зараховуються у добровільний резерв.
Загони добровільної пожежної охорони перебувають у постійній бойовій готовності й повинні прибути до місця збору в середньому за 10 хв. Оповіщення про надзвичайну ситуацію проводиться по телефону або операторами пожежних частин. На півночі та в південно-центральній частині Італії добровільні пожежники мають таку ж уніформу, транспортні засоби й обладнання, як і постійні співробітники. Асоціація добровільних пожежників забезпечує своїх співробітників спеціальним обладнанням, технікою, уніформою; здійснює страхування, професійну підготовку, ремонт транспортних засобів тощо.
На території Італії функціонує близько 300 загонів добровольців, які є основним резервом Національного корпусу пожежників.
Основні завдання добровільної пожежної охорони:
- сприяння Національному корпусові пожежників з ліквідації надзвичайних ситуацій по всій Італії;
- здійснення протипожежної профілактики;
- сприяння у навчанні громадян, проведенні досліджень, здійснення заходів щодо поліпшення умов служби в добровольчих загонах, взаємодія з адміністрацією;
- організація і проведення врочистих заходів, культурно-дозвільної роботи;
- проведення заходів щодо забезпечення соціальних прав особового складу;
- організація роботи громадських об’єднань;
- підвищення рівня суспільної самосвідомості та авторитету пожежної служби;
- організація профорієнтаційної роботи з освітніми установами;
- формування системи взаємодопомоги між добровольцями;
- взаємодія з відповідними компетентними органами з питань потреб служби;
- виконання будь-яких інших дій, що можуть полегшити або посприяти досягненню цілей асоціації.
Для вступу до лав добровільної пожежної охорони Національного корпусу пожежників необхідно подати заяву до управління пожежної охорони району та пройти медичну комісію.
До лав добровільних пожежників не приймаються особи, які дезертирували зі служби в армії або ухиляються від служби у збройних силах. Заборонено суміщення служби в добровільній пожежній охороні зі службою чи роботою в державній пожежній охороні, поліції, збройних силах, у компаніях, чий бізнес пов’язаний із виробництвом пожежного обладнання і техніки.
Після подання заяви кандидатом на вступ до добровільної пожежної охорони та проходження комісії всі документи направляються до Головного управління протипожежної служби Міністерства внутрішніх справ для узгодження. Прийнятий на службу доброволець проходить 120-годинний курс навчання, складає випускний іспит і може бути допущений до виконання функціональних обов’язків.
Місцева адміністрація надає площі та будівлі для дислокації загонів. Витрати з електропостачання, опалення, водопостачання, на телефонний зв’язок покладені на муніципальні бюджети.
Міністерство внутрішніх справ забезпечує поставку, технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів та обладнання, необхідних для проведення рятувальних операцій; оплату послуг з підготовки кадрів, навчання, страхування й пенсійні відрахування; засоби індивідуального захисту і засоби зв’язку.
Андрій БОРИСОВ,
Тетяна МУКШИНОВА, УкрНДІЦЗ