Оновлено порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також затверджені нові зразки бланків посвідчень для постраждалих громадян, віднесених до категорії 1, в яких передбачено розмежування за категоріями «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» і «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», а також нові зразки бланків посвідчень для осіб, які брали участь в ліквідації інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях та навчаннях (категорія 1, 2 або 3), повідомляє “Юрліга”.
Нові зразки посвідчень і порядок їх видачі затверджені постановою Кабміну від 11 липня № 551.
Визначати статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи будуть регіональні комісії.
Посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень регіональної комісії.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами;
- довідки архівної установи про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби.
Особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації та постраждалих від Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою – на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов’язаної з Чорнобильською катастрофою.
Хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи – на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованого медзакладу Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію Міністерства охорони здоров’я і акта за формою Н-1.
Постраждалим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих в 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) і особам, які постійно проживали в зоні відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення – на підставі довідки, виданої Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями.
Також в додатках до Порядку представлені зразки довідок, на підставі яких видаються посвідчення іншим категоріям постраждалих.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається в місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
У разі втрати або псування посвідчення замість нього видається повторне посвідчення на підставі раніше поданих документів, в тому числі посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 4) серії В на підставі довідки встановленого зразка, особистої заяви (із зазначенням номера та дати видачі посвідчення, поясненням обставин втрати або псування) і опублікованого в пресі повідомлення про визнання посвідчення недійсним.
У разі зміни прізвища, імені, по батькові посвідчення видається на підставі раніше поданих документів, особистої заяви із зазначенням номера та дати видачі посвідчення, свідоцтва про шлюб та інших документів.
До 1 січня 2019 можуть видаватися раніше виготовлені бланки посвідчень за старими зразками.